REKLAMA

Szczegóły nowelizacji tarczy antykryzysowej

2020-04-05 13:36
publikacja
2020-04-05 13:36

Rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych "wakacji składkowych" o płatników zgłaszających do ubezpieczenia do 49 osób - to jedno z założeń projektu zmian dot. tzw. tarczy antykryzysowej, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. IvanRiver / Shutterstock

Pakiet trzech ustaw z "tarczy" Sejm uchwalił w zeszłą sobotę. "DGP" opublikował w niedzielę na swej stronie internetowej założenia projektu nowelizacji tego pakietu.

Według dziennika rząd zamierza m.in. wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy krytykowali rozwiązanie polegające na tym, że 3-miesięczne zwolnienie ze składek przysługuje tylko firmom zatrudniającym do 9 osób. "Propozycja zakłada rozszerzenie kręgu przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych +wakacji składkowych+ o płatników zgłaszających do ubezpieczenia do 49 osób oraz włączenie spółdzielni socjalnych do korzystania z tego instrumentu wsparcia" - czytamy na portalu gazetaprawna.pl.

Nowa "tarcza" miałaby - jak piszą autorzy artykułu - wprowadzić też możliwość renegocjacji warunków kredytu bankowego przez wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy.

Kolejne propozycje dotyczą dofinansowania miejsc pracy w organizacjach pozarządowych i doposażenia szkół w sprzęt komputerowy, programy umożliwiające e-learning. Równolegle - według gazety - za pomocą Funduszu Szerokopasmowego mają być wprowadzone możliwości dostępu obywateli do podstawowych usług społecznych, które mogą być realizowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. "Fundusz zostanie zasilony dotacją z budżetu państwa. Spełniony ma być także postulat zgłaszany przez samorządowców - sprzęt komputerowy, urządzenia multimedialne i oprogramowanie do prowadzenia zajęć zdalnych ma być objęty zerowym VAT" - informuje dziennik.

W noweli "tarczy antykryzysowej" ma się znaleźć też propozycja zasiłku dla rolników i pracujących z nimi domowników, którzy przebywają na obowiązkowej kwarantannie, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. Zasiłek miałby wynosić 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. "Inny pomysł to uelastycznienie prawa pracy dla firm w sektorze rolno-spożywczym, umożliwiających zachowanie ciągłości działania na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji" - czytamy na portalu.

"Rzeczpospolita" podała z kolei w niedzielę, że nowa "tarcza" ma dać dodatkowe uprawnienia Poczcie Polskiej. Rząd miałby na dużą skalę upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe. "W skrócie oznacza to, że Poczta Polska będzie masowo otwierać koperty, a następnie przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie" - napisała "Rz" na swej stronie internetowej.

/ Bankier.pl

mkr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (21)

dodaj komentarz
janek43
co tutaj taka poruta komentarzowa?
karbinadel
Im więcej wydalisz z siebie postów, tym mniej ludzi będzie ci odpowiadać. Ja też to robię ostatni raz. Niedługo będziesz gadał sam ze sobą - chyba że moderator w końcu się zdecyduje posprzątać toksyczne odpady
janek43
Komisja Europejska też ma tarczę antykryzysową dla Europy pod nazwą "radź sobie sam"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
eresan
Ale Jasiu pierwszy ciągnął Gosię za warkoczyk!

To rząd już troli w gimnazjach werbuje?
karbinadel
Dzieci nie powinny spać o tej porze?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki