UE deklaruje 10 mln euro pomocy na walkę z szarańczą w Afryce

Komisja Europejska ogłosiła w czwartek przeznaczenie 10 mln euro na walkę z najgorszą od 70 lat inwazję szarańczy pustynnej we wschodniej Afryce. Unijni komisarze na czele z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen spotkali się w Addis Abebie z Unią Afrykańską.

(fot. Petterik Wiggers/Panos Pictures / Forum)

Według szacunków ONZ potrzeba 76 mln dolarów, by inwazja, która dotknęła już Somalię, Erytreę, Dżibuti i Etiopię, nie rozprzestrzeniła się na kolejne kraje regionu.

KE podkreśliła w czwartek, że rozprzestrzenianie się szarańczy może mieć druzgocące konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego w regionie, w którym i tak już 27,5 mln ludzi cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a co najmniej 35 mln jest zagrożonych takim brakiem.

"Mamy obowiązek zdecydowanie wkroczyć teraz, aby uniknąć poważnego kryzysu, zająć się pierwotnymi przyczynami tej klęski żywiołowej oraz chronić źródła utrzymania i produkcję żywności" - oświadczyła komisarz ds. partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opracowała plan reagowania, ale interwencje muszą zostać szybko rozszerzone, aby wspierać rządy dotkniętych klęską krajów. Komisja zaznaczyła, że wciąż jest szansa na powstrzymanie tej katastrofalnej epidemii i ochronę źródeł utrzymania milionów ludzi w całej Afryce Wschodniej.

Szarańcza pustynna uważana jest za najbardziej niszczycielski owad migrujący na świecie. Straty w uprawach i żywności na dotkniętych plagą obszarach mogą być ogromne, negatywnie wpływając na rolnictwo i źródła utrzymania.

W ciągu ostatniego miesiąca sytuacja we wschodniej Afryce gwałtownie się pogorszyła. Oczekuje się, że długi sezon deszczowy, który rozpocznie się w marcu, przyniesie ze sobą nową falę szkodników w regionie. Szkody w uprawach i na pastwiskach odnotowano już w Kenii, Etiopii i Somalii, trzech najbardziej dotkniętych inwazją owadów krajach, ale straty mogą szybko dotknąć także inne państwa, w szczególności Dżibuti, Erytreę, Sudan Południowy, Tanzanię i Ugandę. Zagrożone są również Jemen, Sudan, Iran, Indie i Pakistan.

W planie działań FAO szacuje się, że na najpilniejsze działania zarówno w zakresie zwalczania szarańczy pustynnej, jak i ochrony i utrzymania środków utrzymania w rolnictwie potrzeba będzie około 70 mln euro. Uwzględniając czwartkową deklarację w sprawie 10 mln euro, UE i partnerzy międzynarodowi przeznaczają łącznie blisko 30 milionów euro na plan FAO.

Inwazje szarańczy mogą być katastrofalne w skutkach. Według FAO w latach 2003-2005 jedna z nich dotknęła 20 krajów Afryki Północnej i zanim została zatrzymana kosztem ponad 500 mln dolarów, spowodowała straty w zbiorach w wysokości ponad 2,5 mld dolarów.

KE pod kierownictwem von der Leyen chce zacieśnić więzy z Afryką. Z pierwszą wizytą zagraniczną po przejęciu urzędu szefowa Komisji udała się właśnie na ten kontynent. W czwartek w Addis Abebie odbyło się spotkanie KE z Komisją Unii Afrykańskiej, czyli organem wykonawczym i administracyjnym tej organizacji. Z Brukseli do stolicy Etiopii poleciało 21 członków kolegium KE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 8 slawko9999

ciekawe ile na ten cel przeznaczy watykan, tyle mowi o pomaganiu biednym

We wloszech maja 10 miliardow dochodu z hoteli i restauracji a to tylko 70 milionow

! Odpowiedz
1 35 piotrolejniczak

CIekawe ile, na ten cel przeznaczą kraje OPEC czy dwie największe gospodarki wiata czyli Stany i Chiny?

! Odpowiedz
8 3 zenonn

Bóg stworzył szarańczę?
„Kiedy Święty, niech będzie błogosławiony, stworzył człowieka – stworzona została hermafrodyta”

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil