REKLAMA

Szalona sesja na GPW. Mocne wzrosty WIG20

2021-01-28 17:45
publikacja
2021-01-28 17:45
Szalona sesja na GPW. Mocne wzrosty WIG20
Szalona sesja na GPW. Mocne wzrosty WIG20
/ GPW

Mimo słabego przedpołudnia WIG20 zdołał zakończyć czwartkową sesję bardzo mocnymi wzrostami. Wydatnie pomógł w tym gwałtownie drożejący CD Projekt, w górę szły jednak także m.in. akcje JSW i KGHM-u.

Po porannych spadkach o blisko 2 proc. ciężko było żywić nadzieję, że WIG20 zakończy czwartkowy handel choćby na drobnym plusie. Konsekwentne wzrosty w kolejnych godzinach sesji sprawiły jednak, że indeks nie tylko wspiął się ponad kreskę, ale i zdołał zakończyć dzień na aż 3-proc. plusie. To druga najlepsza sesja tego indeksu w tym roku. Rekordowa była z kolei rozpiętość notowań. Dzienne minimum wyniosło 1885 pkt., dzienne maksimum 1993 pkt. Ponad 100 pkt. zmienności to na WIG20 prawdziwa rzadkość.

fot. / / Bankier.pl

Liderem wzrostów znów był CD Projekt, na którym zmienność dobrze wpisywała się w to, co obserwowaliśmy na całym indeksie. W pierwszej fazie sesji dominowała czerwień, wczesnym popołudniem spółka zaczęła notować jednak gwałtowne wzrosty zarówno ceny akcji, jak i wolumenu. W konsekwencji CD Projekt zakończył dzień aż 15,6 proc. ponad kreską z obrotami sięgającymi aż 2,2 mld zł. To wynik wręcz kosmiczny, jak na pojedynczą spółkę. Sporo w tym tygodniu dzieje się jednak w temacie "wyciskania" krótkich pozycji funduszy, o którym szerzej pisaliśmy w artykule "Kolejne fundusze tną 'szorty' na CD Projekcie".

Dzisiejszy wynik WIG20 to jednak nie tylko CD Projekt. W sumie spadki zanotowały ledwie trzy spółki z WIG20 na czele z Dino i Orange (w dół po 1,7 proc.). Po zielonej stronie z kolei aż 5,8-proc. wzrosty notował odbijający po wczorajszych gwałtownych spadkach KGHM. Przypomnijmy, że przed środową sesją spółka pokazała dobre dane produkcyjne, jednak zakończyła ją przeceną o 9 proc. Mocno w górę poszły także akcje JSW (+4,1 proc.).

Nie bez znaczenia było dla WIG20 i otoczenie. Choć azjatycka sesja przyniosła mocne spadki, Europa w ciągu dnia coraz mocniej się zieleniła. Wynik WIG20 był wprawdzie najlepszym na Starym Kontynencie, inne indeksy jednak także przeważnie notowały wzrosty. Jeszcze silniejszy impuls płynął z Wall Street, gdzie główne indeksy rosły o ponad 1,5 proc.

Na szerokim rynku w Warszawie również przeważała zieleń. WIG zyskał 2,4 proc., a sWIG80 i mWIG40 po 0,8 proc. Obroty przekroczyły poziom 3,2 mld zł, ale warto przypomnieć o wkładzie CD Projektu w ten wynik. Na pozostałe spółki przypadł ok. 1 mld zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
A wczoraj na Wall Street była istna jatka.
zyga.
To jest gra jednemu zabierze drugiemu da

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki