Szałamacha chwali agencję Fitch, gani S&P i milczy ws. emerytur

Minister Paweł Szałamacha pozytywnie odniósł się do decyzji agencji ratingowej Fitch, która w piątek utrzymała rating Polski na niezmienionym poziomie. Szef resortu finansów nie chciał komentować dzisiejszych doniesień o podziale w rządzie ws. ustawy obniżającej wiek emerytalny.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

- Za parę dni przekażemy dane o wykonaniu budżetu za pierwsze sześć miesięcy tego roku, te dane są dobre. Notujemy wzrost dochodów podatkowych, dobry wzrost dochodów podatkowych, także niższe zaawansowanie wykonania deficytu – stwierdził minister finansów na konferencji prasowej, w trakcie której komentował piątkową decyzję agencji Fitch.

- Fitch zwraca większą uwagę na twarde dane ekonomiczne, a mniej na politykę. (…) Fitch ma bardziej przemyślaną metodologię i spokojniej patrzy na to, co dzieje się w gospodarce, a nie na swoje subiektywne oceny tego, co dzieje się na scenie politycznej – powiedział minister.

Piątkową decyzję o pozostawieniu ratingu Polski na niezmienionym poziomie A-, Paweł Szałamacha postawił w kontrze do styczniowego posunięcia agencji S&P, która nieoczekiwanie dokonała pierwszej w historii obniżki polskiego ratingu, zmieniając przy tym perspektywę ze stabilnej na negatywną.

- Pamiętają państwo styczeń, kiedy S&P, łamiąc zasady funkcjonowania w tej branży, ponieważ zazwyczaj agencje obniżają najpierw perspektywę ratingu, a dopiero później sam rating, poszedł na skróty i gwałtownie, bez zapowiedzi, obniżył rating – stwierdził minister.

Minister zaznaczył także, że jego zdaniem temat Trybunału Konstytucyjnego w coraz mniejszym stopniu ciążył będzie polskim finansom publicznym.

- Potencjał sprawy Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli chodzi o jego możliwość negatywnego oddziaływania na kwestię finansów publicznych i ocenę wiarygodności Polski, się kończy i wypala. W najbliższym czasie ta część świata polityków, która wiązała z tą sprawą jakieś nadzieje, co do podgrzewania atmosfery, będzie musiała na jakiś czas – nic w polityce nie jest na zawsze – się z tym pożegnać. Trybunał nie będzie już odgrywał takiej roli jak przez ostatnich kilka miesięcy – dodał.

- Ocena agencji Fitch potwierdza zasadność naszej strategii i tego, co realizujemy w MF od samego początku czyli zharmonizowania realizacji naszych zamierzeń i zobowiązań wyborczych, tej ambitnej agendy przebudowy, z którą wybraliśmy wybory, z odbudową dochodów własnych państwa, które pozwolą sfinansować te zamierzenia – powiedział minister w trakcie swojego wystąpienia.

Milczenie w sprawie emerytur

W serii pytań Paweł Szałamacha nie chciał jednak odnieść się do dzisiejszych doniesień „Gazety Wyborczej”, która sugeruje, że w rządzie doszło do rozłamu ws. kwestii obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet (do 60 lat) i mężczyzn (do 65 lat), który w kampanii wyborczej zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Według dziennika, Paweł Szałamacha obok Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina nie zgadza się w tej sprawie z Beatą Szydło. Postulat realizacji obietnicy wyborczej popierać ma też Jarosław Kaczyński. 

- Jestem wysokim urzędnikiem i w związku z tym nie funkcjonuję poprzez komentowanie artykułów prasowych, ale poprzez decyzje, takie jak skierowanie projektu ustawy czy decyzje kadrowe. Powstrzymam się od komentowania ocen tekstów prasowych, które realizują konkretną agendę polityczną. To nie jest informowanie opinii publicznej, to jest kwestia tego, że dobre informacje, które do nas codziennie dochodzą – takie jak decyzja agencji Fitch – powodują smutek i wytracenie impetu politycznego, w związku z tym trzeba podnieść temat i podgrzewać go – stwierdził Szałamacha.

Na pytanie, dlaczego prezydencki projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny nadal nie został zaopiniowany przez rząd, Paweł Szałamacha odpowiedział, mówiąc, że harmonogram posiedzeń Rady Ministrów ustala jej prezes, Beata Szydło.

Najbliższe posiedzenie rządu odbędzie się jutro. Posłowie zajmą się m.in. ustawą hazardową i ustawami dotyczącymi rolników.

Pakiet paliwowy nie powinien działać na wzrost cen paliw

- Pakiet paliwowy domyka całą sferę nieprawidłowości w obrocie paliwami, które są wykorzystywane przez oszustów. Te podmioty, które uzyskają przewagę w nielegalny sposób ją utracą. Paliwa będą w obrocie +białym+ i w związku z tym nie widzę podstaw do wniosków co do wpływu na wzrost cen detalicznych - powiedział Szałamacha na konferencji.

Tak zwany pakiet paliwowy (nowelizacje ustaw o VAT i akcyzie, Prawa energetycznego oraz ustawy o zapasach paliw) jest elementem przygotowywanego przez resort finansów całościowego pakietu "uszczelniającego" pobór VAT.

Pakiet ma uszczelnić pobór VAT przy tzw. wewnątrzwspólnotowych nabyciach paliwa i uszczelnić koncesjonowanie obrotu paliwami z zagranicą. Ministerstwo Finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Możliwe korekty i zmiany uszczelniające podatek handlowy

Zmiany legislacyjne, mające na celu uszczelnienie obowiązku płacenia podatku handlowego, nie są wykluczone - poinformował Szałamacha.

- Ze względu na wielość podmiotów prowadzących handel, ta formuła musiałaby brać pod uwagę wszystkie różnice. Po dużej dyskusji dotyczącej opodatkowania modułu w postaci franczyzy, zdecydowaliśmy się na projekt, który jest w Sejmie. Ale w związku z tym, że podatnicy mogą reagować, nazwijmy to, dynamicznie, my także możemy dokonać korekty - powiedział.

Założenia makro do budżetu na 2017 r. mogą ulec zmianie

Założenia makro do budżetu na 2017 r., na skutek wydarzeń globalnych, mogą ulec zmianie - poinformował minister finansów.

- Jeśli chodzi o założenia makro, to oczywiście (), że bieżące wydarzenia, to co się dzieje na świecie, w Europie mogą wpłynąć na korektę, w momencie, gdy w sierpniu będzie przedstawiony pełen projekt budżetu te korekty mogą być uwzględnione - powiedział.

Wcześniej wiceminister finansów Leszek Skiba mówił PAP, że jeśli pojawią się odmienne od oczekiwań rynkowych nowe dane makroekonomiczne, MF nie wyklucza, że dokona rewizji w dół prognozy wzrostu PKB na 2017 r. przyjętej w założeniach do przyszłorocznego budżetu.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~TRAGEDIA

Co tam Szałamacha i jakiś fitch OTO JEST PRAWDZIWA TRAGEDIA
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej uchwałę, zgodnie z którą odrzuciła sprawozdanie partii Ryszarda Petru "o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych". Oznacza to, że .Nowoczesna może stracić 75 proc. dotacji.

! Odpowiedz
3 9 ~hura

Można by rzec

czysty zysk

ładnych pare milionów z naszych podatków

nie zostanie zmarnowane przez nowoczesnych

! Odpowiedz
1 4 ~noproblem

Nie ma problemu . Petru weźmie kredyt we frankach


! Odpowiedz
9 11 ~dd

Ciekawe kogo na świecie poza fanami PIS obchodzi co ma do powiedzenia?

! Odpowiedz
7 2 ~dd

Ciekawe kogo na świecie poza fanami PIS obchodzi co ma do powiedzenia?

! Odpowiedz
9 9 ~brudnyharry

szałamacha co najwyżej może się podrapać po głowie - tyle w temacie jacy to my jesteśmy samodzielni.

Amerykańce nawet nie muszą przysyłać pół patriota żeby zrobić majdan u nas, wystarczy, że obniża właśnie na przykład rejtingi i od razu braknie na pińset+

! Odpowiedz
10 9 ~Orzeł_leje_wPISuar

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.....

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego

! Odpowiedz
4 8 ~c2h2

Trzeba pochwalić Rząd , że już nie forsują przewalutowania kredytów frankowych i są ostrożni w zmianie wieku emerytalnego. Chyba zrozumieli , że gdyby to zrobili to ratingi poleciałyby w dół ,, rentowność obligacji wzrosła , a koszty obsługi długu mocno się zwiększyły.
Niech realnie spowodują większą ściągalność VAT bo na razie słabo to widać., ale życzę powodzenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 ~gfds

za 5 miesięcy tego roku wpływa z VAT są wyższe o 3,3 mld niż w roku ubiegłym , w procentach to jest wzrost 6,7% , no ale dla ciebie to może słabo widać

! Odpowiedz
3 2 ~c2h2 odpowiada ~gfds

Pan minister Macierewicz mówił coś o 3%PKB na wojsko czyli dodatkowo o 17 mld złotych , więc potrzeby są znaczne i 3, 3 mld złotych ich nie zaspokoją

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil