REKLAMA

Szałamacha: Nie ma zainteresowania kredytami na stałą stopę procentową

2021-10-27 15:55
publikacja
2021-10-27 15:55
Szałamacha: Nie ma zainteresowania kredytami na stałą stopę procentową
Szałamacha: Nie ma zainteresowania kredytami na stałą stopę procentową
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Wdrożenie kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej do oferty banków idzie powoli, nie ma zainteresowania ze strony kredytobiorców – powiedział w środę w Sejmie wiceprezes NBP Paweł Szałamacha.

W środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała „Informację o działalności Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w roku 2020”.

„Po kilkunastu miesiącach widać, że wdrożenie kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową idzie powoli, nie ma zainteresowania ze strony kredytobiorców. Najwyraźniej ludzie przyzwyczaili się do standardu rynkowego, jakim jest kredyt hipoteczny o stopie zmiennej” – powiedział w czasie obrad komisji wiceprezes NBP Paweł Szałamacha.

Dodał, że również banki nie były zbyt aktywne we wprowadzaniu tych kredytów do oferty.

„Banki poprzestały na wprowadzeniu tych kredytów do oferty, bez aktywnych działań związanych ze sprzedażą tych kredytów. Zapewne dlatego, że stała stopa musiałaby być wyższa niż obecna stopa zmienna, między innymi dlatego, że banki chciałyby się zabezpieczyć przed podwyżkami stóp procentowych. W rezultacie oferta kredytów o stałej stopie w realnym obrocie występuje w znikomym stopniu” – dodał Paweł Szałamacha.

Przypomniał także, że w 2021 r. Komitet Stabilności Finansowej przesłał do Ministra Finansów rekomendację, na mocy której banki prowadzące proces zawierania ugód z klientami w kwestii kredytów frankowych będą mogły stosować do tych należności niższą wagę ryzyka niż instytucje, które tego nie robią.

„Sprawa kredytów frankowych nie została rozwiązana. Oczekiwaliśmy, że Sąd Najwyższy wyda orzeczenie w tej sprawie, niestety, Sąd najwyższy uznał, że orzekanie w tej sprawie nie stanowi jego priorytetu” – powiedział wiceprezes NBP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
remo2060
Nie ma zainteresowania, bo oferty są bardzo niekorzystne dla klientów. Biorąc kredyt dwa lata temu miałem do wyboru dwie takie oferty i żadna nie była na tyle korzystna nawet w długiej perspektywie żeby z niej korzystać.
kenn
Kłamstwo w żywe oczy. Kto chciałby przez 30 czy więcej lat spłacać raty, wiedząc, że stopy wzrosną - zwłaszcza w niepewnych czasach? :P
brat_ramzesa
Byłem w banku pytać o zmianę z oprocentowania zmiennego na stałe. Bankier subtelnie odradził mi ten zabieg. Musiałbym składać wniosek od nowa, ponowne przeliczanie zdolności, w międzyczasie się ożeniłem więc papiery od żony również. Prowizja. Opłata formalności. Po tym wszystkim czekać i otrzymałbym oprocentowanie Byłem w banku pytać o zmianę z oprocentowania zmiennego na stałe. Bankier subtelnie odradził mi ten zabieg. Musiałbym składać wniosek od nowa, ponowne przeliczanie zdolności, w międzyczasie się ożeniłem więc papiery od żony również. Prowizja. Opłata formalności. Po tym wszystkim czekać i otrzymałbym oprocentowanie stałe z danego dnia, bo to też się zmienia. Ostatecznie z 2,2% teraz wskoczyłbym na 4,8% na 5 lat, bo tylko tyle trwa okres kredytowania na stałym oprocentowaniu.
wwojtekw
Trochę naciągana ta wypowiedź. To jest standard rynkowy, ale w Polsce, a u nas kredytobiorcy na bardzo wiele są w stanie się zgodzić w porównaniu do innych krajów.
marik1
To są złodzieje i oszuści !!! Przestańcie w prowadzać opinie publiczną w błąd!!
henk54
Dajcie stopę stałą ma 20 lat. A nie dziwicie się że ludzie nie chcą "stałej" stopy na 2 lata :-)lub na 5.
marekpoznan
Oczywiście że nie ma, tak samo jak w roku 2007 nie było zainteresowania kredytami złotowymi, klient brał franki bo tylko na to było go stać. Teraz stać go tylko na ratę zmienną a za kilka lat płacz i bieganie po Warszawie bo bank mnie oszukał.
tak_sobie_pisze
W Polsce nie istnieje rynek stopy długoterminowej wiec nie ma też kredytów o stałym oprocentowaniu. Trudno za takie uznać kredyty ze stopą zmienną co 5 lat.
Szkoda ze w NBP o tym nie wiedzą.
pdox
Wiedzą, wiedzą... ;-) Oni to komunikują na na potrzeby słabo myślących, więc mogą wypisywać takie bzdury.
deseczka18
Co to za stałość jak zmienia się co 5lat. A każdy bank usilnie próbuje się zabezpieczyć przed wzrostami i codziennie zmienia stawkę dla "stałych" kredytów.
Bierzesz kredyt i czekasz aż wzrośnie WIBOR aby wyrównać się z tymi co mieli zmienne i ani się obejrzysz mija 5 lat i znowu Ci
Co to za stałość jak zmienia się co 5lat. A każdy bank usilnie próbuje się zabezpieczyć przed wzrostami i codziennie zmienia stawkę dla "stałych" kredytów.
Bierzesz kredyt i czekasz aż wzrośnie WIBOR aby wyrównać się z tymi co mieli zmienne i ani się obejrzysz mija 5 lat i znowu Ci zmieniają.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki