REKLAMA

Sytuacja doradców podatkowych 2 lata po wprowadzeniu deregulacji

2016-08-16 06:50
publikacja
2016-08-16 06:50

[Aktualizacja 30.08] Przeszło 8,8 tys. osób wykonuje obecnie zawód doradcy podatkowego. Zapotrzebowanie na ich usługi dynamicznie rośnie, więc i zainteresowanie karierą w tej branży jest coraz większe. Problem w tym, że część czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych, po deregulacji mogą wykonywać osoby bez kwalifikacji, np. prowadzić księgi podatkowe. Przywrócenie wymogów kompetencyjnych zwłaszcza w zakresie prowadzenia ksiąg podatkowych mogłoby być jednym z elementów uszczelniania systemu podatkowego – oceniają przedstawiciele Krajowej Rada Doradców Podatkowych.

/ fot. theta / thetaXstock

- Branża doradców podatkowych jest w dobrej kondycji. Wyszliśmy obronną ręką z procesu deregulacji, wciąż przybywa młodych pracowników, absolwentów studiów prawniczych i ekonomicznych. Rynek pracy dla doradców podatkowych jest szeroki i otwarty - przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, kierownik Katedry Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). 

Zdaniem przewodniczącej KRDP to zawód z przyszłością. W skali kraju działa 8,8 tys. doradców podatkowych, podczas gdy tylko w samej Warszawie prowadzi działalność ponad 10 tys. radców prawnych. Karierą w branży zainteresowani są nie tylko młodzi ludzie, którzy dopiero wybierają ścieżkę zawodową, lecz także osoby z doświadczeniem np. w branży prawnej, którzy przystępują do egzaminów, chcąc poszerzyć zakres swoich specjalizacji.

Część doradców podatkowych zajmuje się także prowadzeniem ewidencji podatkowych. Tymczasem czynności takie mogą po deregulacji wykonywać także osoby, które nie są doradcami podatkowymi

- Powstała nieuczciwa konkurencja - ocenia prof. Glumińska-Pawlic. - Możliwość prowadzenia usługowego ksiąg podatkowych i dokonywania rozliczeń mają bowiem osoby niemające kompetencji oraz kwalifikacji. Otwarcie zawodów księgowych spowodowało również znaczne obniżenie cen.

Ustawa spowodowała, że w kompetencji osób, których kwalifikacje zostały zweryfikowane (licencjonowani doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni), pozostały czynności polegające na reprezentowaniu podatników, płatników i inkasentów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień oraz innych aktów administracyjnych w sprawach z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz związanej z nimi egzekucji administracyjnej.

- Władze powinny zrozumieć, że prawidłowo prowadzone ewidencje księgowe są konieczne do ustalenia podstawy opodatkowania, a potem egzekucji należności - apeluje prof. Glumińska-Pawlic. - Jeśli ktoś nie ma ewidencji i nie składa deklaracji podatkowych, jest poza sferą zainteresowań fiskusa. Działa w szarej strefie albo na czarnym rynku. W związku z tym budżet może stracić źródło dochodów.

Według przewodniczącej KRDP ewidencja podatkowa prowadzona prawidłowo i odpowiedzialnie przez osoby wykwalifikowane, wykonujące zawód zaufania publicznego może być elementem uszczelniania systemu podatkowego. Warunkiem jednak jest przywrócenie regulacji w zawodzie.

- Bardzo potrzebną i ważną dla nas kwestią jest również przyznanie doradcom podatkowym prawa występowania przed sądami administracyjnymi w togach. Brakuje nam tej regulacji w ustawie i będziemy zabiegać o wsparcie Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości, bo ze strony niektórych parlamentarzystów już takie wsparcie mamy - mówi Jadwiga Glumińska-Pawlic. - Przygotowując projekt nowelizacji naszej ustawy, bo widzimy po 20 latach, że zmiany są jednak potrzebne, będziemy starali się włączyć te propozycje.

Zapotrzebowanie na usługi doradców podatkowych rośnie. Jak jednak podkreśla prof. Glumińska-Pawlic, świadomość społeczeństwa i przedsiębiorców w zakresie tego, na jakie wsparcie mogą liczyć, wciąż jest niewystarczająca.

- Doradca podatkowy nie do końca jest utożsamiany z osobą, która z jednej strony zajmuje się tłumaczeniem zawiłości przepisów podatkowych, z drugiej - prowadzeniem ewidencji oraz reprezentowaniem klientów przed organami podatkowymi i w sądach - wyjaśnia prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic. - Dzisiaj często przedsiębiorca szuka ratunku u doradców dopiero w opresji, gdy dostaje decyzję organu lub gdy sprawa ma trafić do sądu. Gdyby wcześniej się do niego zwrócił, toby sprawa być może potoczyła się inaczej.

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~zez
Biedaczki, chciałyby ustawowo zablokować dostęp do zawodu bo w starciu z "wolnym rynkiem" klienci wybierają tych doradzców, którzy im bardziej odpowiadają, a nie tych "właściwych"
~DoradcaPodatkowy
Obyś nigdy nie stanął przez US/UKS lub sądem z "prawie" doradcą u boku, bo możesz skończyć w więzieniu z długami i bez przyszłości. Czasami lepiej się nie wypowiadać niż powielać absurdalne tezy.
~Mariuszek odpowiada ~DoradcaPodatkowy
Drogi Panie Doradco Podatkowy, zupełnie nie rozumiem dlaczego bez pańskiej obecności podczas kontroli w mojej firmie skończę w więzieniu z długami i bez przyszłości. No a jak Pan stanie obok mnie ...to świetlana przyszłośc!
Chyba zacytuję Pana: ...Czasami lepiej się nie wypowiadać niż powielać absurdalne tezy."
~DoradcaPodatkowy odpowiada ~Mariuszek
Szanowny Panie, widziałem sytuacje, których nie chciałby Pan doświadczyć, a dotyczyły się właśnie kontroli, w szczególności tej z UKS. Tylko zweryfikowana wiedza i doświadczenie pozwalają w takich sytuacjach bronić klienta przed negatywnymi konsekwencjami niejasnego systemu podatkowego w Polsce. Informacyjnie przekażę,Szanowny Panie, widziałem sytuacje, których nie chciałby Pan doświadczyć, a dotyczyły się właśnie kontroli, w szczególności tej z UKS. Tylko zweryfikowana wiedza i doświadczenie pozwalają w takich sytuacjach bronić klienta przed negatywnymi konsekwencjami niejasnego systemu podatkowego w Polsce. Informacyjnie przekażę, że US/UKS ma możliwość zabezpieczenia się na majątku podatnika zanim kontrola zostanie zakończona, a zatem tylko na podstawie podejrzenia, że mogło dojść do uszczuplenia należności publicznoprawnych. W takiej sytuacji podatnik nie ma możliwości prowadzenia biznesu, gdyż może utracić płynność finansową.
Sądzę jednakże, że nie spotkał się Pan z taką sytuacją i dziwię się, że może Pan tak swobodnie krytykować osoby, które stoją po stronie podatników a nie aparatu fiskalnego RP.
Nie jestem przyzwyczajony do przerzucania się argumentami w Internecie, ale uważam, że należy zwracać uwagę na przypadki, gdy ktoś wrzuca wszystkich do jednego worka i taktuje jak wrogów zamiast sprzymierzeńców. A tak na marginesie, jestem zdecydowanym zwolennikiem uwolnienia zawodów, ale nie kosztem osób, w które reprezentujemy.
~zez odpowiada ~DoradcaPodatkowy
sam się nie wypowiadaj. Doradca podatkowy zachowa "należytą staranność" i ty i US możecie mu skoczyć a ty sam i twoj biznes pójdzicie z torbami
~DoradcaPodatkowy odpowiada (usunięty)
Szanowny Panie, argument siły świadczy tylko o małostkowości połączonej z płytką wiedzą i doświadczeniem. Zakończmy tę bezowocną dyskusją stwierdzeniem, że Pan ma zawsze rację, a wszyscy inni to idioci.
PS: jak już założy Pan firmę to proszę się udać do doradcy podatkowego, adwokata lub radcy prawnego, oni
Szanowny Panie, argument siły świadczy tylko o małostkowości połączonej z płytką wiedzą i doświadczeniem. Zakończmy tę bezowocną dyskusją stwierdzeniem, że Pan ma zawsze rację, a wszyscy inni to idioci.
PS: jak już założy Pan firmę to proszę się udać do doradcy podatkowego, adwokata lub radcy prawnego, oni odkryją przed Panem rzeczywistość, której świadomości Pan zupełnie nie posiada.
Miłego dnia.
~zez odpowiada ~DoradcaPodatkowy
szanowny "doradco" napisz proszę czym i w jakich warunkach odpowiadasz za swoje decyzje, łącznie z powołaniem się na podstawę prawną. Czekam z niecierpliwością

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki