Syryjska opozycja: reżym Asada wywozi broń chemiczną z kraju

Reżym prezydenta Syrii Baszara el-Asada rozpoczął w ciągu ubiegłych kilku dni wywożenie części swej broni chemicznej do Libanu i Iraku, by uchronić ją przed ewentualną kontrolą ONZ - oświadczył w sobotę jeden z przywódców syryjskiej opozycji.

Kierujący Syryjską Najwyższą Radą Wojskową generał Salim Idris powiedział, iż rebelianckie formacje zbrojne uważają amerykańsko-rosyjskie porozumienie w sprawie likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego za cios dla ich prowadzonej od dwóch i pół lat walki o obalenie reżymu.

Jak zaznaczył, pozwoli to Asadowi uniknąć odpowiedzialności za dokonany 21 sierpnia atak chemiczny pod Damaszkiem, gdzie zginęły setki ludzi. Władze Syrii zaprzeczają, by były temu winne, i twierdzą, że gazów bojowych użyli rebelianci.

"Powiedzieliśmy naszym przyjaciołom, że reżym rozpoczął przenoszenie części swego arsenału broni chemicznej do Libanu i Iraku. Powiedzieliśmy im, by nie dali się oszukać" - mówił Idris dziennikarzom w Stambule.

Skrytykował jednocześnie ogłoszone w sobotę przez sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej. "Cała ta inicjatywa nas nie interesuje. Rosja jest partnerem reżymu w zabijaniu Syryjczyków. Popełniono zbrodnię przeciwko ludzkości i nie ma tutaj żadnej wzmianki o odpowiedzialności" - podkreślił. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~TP

To nie jest żadna syryjska opozycja tylko najemni bandyci którzy zaatakowali Syrię. 95% tych "opozycjonistów" nie jest Syryjczykami. Jeśli rzeczywiście użyto w Syrii broni chemicznej zrobili to wspomniani bandyci, z którymi rząd prezydenta Asada walczy od 2 lat.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil