Syria: ponad 90 cywilnych ofiar bombardowania Aleppo przez reżim

91 osób zginęło w piątek w bombardowaniach opanowanej przez rebeliantów części Aleppo na północy Syrii - podał dyrektor tamtejszego szpitala. Rozpoczęła się syryjsko-rosyjska ofensywa w celu odzyskania dzielnic pozostających poza kontrolą reżimu.

W nalotach co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie, atakowanych było wiele różnych celów we wschodnich dzielnicach kontrolowanych przez rebeliantów, zamieszkanych przez ok. 250 tys. osób. Obrona cywilna syryjskiej opozycji podała, że w piątkowych nalotach zniszczeniu uległo ponad 40 budynków. Agencje informują o niespotykanej dotąd intensywności nalotów na zrujnowane miasto, które jest teraz główną sceną syryjskiej wojny.

Syryjskie i rosyjskie lotnictwo prowadziło intensywne bombardowania kontrolowanej przez rebeliantów części Aleppo po ogłoszeniu przez siły rządowe ofensywy w celu odzyskania dzielnic pozostających poza kontrolą reżimu od 2012 roku.

W piątek wojskowe źródła syryjskie poinformowały, że ofensywa będzie jeszcze trwała, a w jej ramach będą mogły być użyte także wojska lądowe.

W czwartek wieczorem syryjska armia ogłosiła początek ofensywy we wschodniej części miasta. Zaapelowano do mieszkańców, by "oddalili się od pozycji" ugrupowań rebelianckich. Zapewniono, że cywile, którzy zechcą opuścić sektory pod kontrolą rebeliantów i przedostać się do części rządowej, nie zostaną aresztowani.

Wynegocjowany przez Rosję i USA rozejm wygasł 19 września przy wzajemnych oskarżeniach rebeliantów i syryjskiej strony rządowej o jego łamanie. (PAP)

kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil