Syria: intensywny ostrzał jedynej drogi rebeliantów do Aleppo

Najintensywniejszego od lutego ostrzału drogi prowadzącej do rejonów Aleppo kontrolowanych przez syryjskich rebeliantów dokonały w niedzielę samoloty syryjskie i rosyjskie - poinformowało syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według szefa Obserwatorium Ramiego Abdela Rahmana samoloty te przeprowadziły w niedzielę 40 nalotów na tzw. drogę Castello, ważną dla rebeliantów trasę aprowizacyjną. Rahman zaznaczył, że rosyjskie samoloty uczestniczyły w nalotach w okolicach Aleppo po raz pierwszy od lutego, gdy Moskwa i Waszyngton wynegocjowały rozejm, który jest naruszany.

Szef Obserwatorium twierdzi, że naloty były prowadzone od tygodnia, a w niedzielę przybrały na sile.

Reuters pisze, że rosyjskie ministerstwo obrony wydało w sobotę oświadczenie, w którym oskarżyło rebeliantów o ostrzelanie okolic Aleppo, przy czym zidentyfikowało rebeliantów jako członków powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, który nie jest stroną rozejmu. Rebelianci walczący pod sztandarem Wolnej Armii Syryjskiej (WAS) twierdzą, że bojowników Frontu al-Nusra nie ma w Aleppo lub są w znikomej liczbie.

Aleppo na północnym zachodzie Syrii, leżące ok. 50 km od granicy z Turcją, jest uważane za najważniejsze pole bitwy w trwającym już ponad pięć lat konflikcie syryjskim. Część miasta jest kontrolowana przez rebeliantów, a część przez siły reżimowe, które próbują odciąć rebeliantom ostatnią drogę zaopatrzeniową.

Moskwa zaproponowała koalicji dowodzonej przez USA wspólne naloty w Syrii, o czym powiadomił w piątek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Amerykański Departament Stanu oświadczył, że nie ma porozumienia z Rosją w sprawie takich nalotów. Minister Szojgu zaznaczył, że Rosja zastrzega sobie prawo dokonywania samodzielnie ataków na nielegalne grupy zbrojne, które nie przestrzegają zasad rozejmu.

W Syrii od końca lutego formalnie obowiązuje rozejm wynegocjowany przez USA i Rosję. To zawieszenie broni nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) oraz Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja.

We wrześniu zeszłego roku Rosja rozpoczęła naloty w Syrii, wskazując jako ich cel Państwo Islamskie i inne "ugrupowania terrorystyczne" walczące z syryjskimi siłami rządowymi. W czasie tej operacji Zachód i antyreżimowi bojownicy syryjscy oskarżali Moskwę o to, że koncentruje bombardowania na uważanych za umiarkowanych rebeliantach, którzy chcą obalenia prezydenta Baszara el-Asada.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Uyyt

Powinni tego zabronic

! Odpowiedz
0 0 ~Pio

Hitler też pomagał Hiszpanii wysyłając tam Legion Condor. Chłopaki dużo ćwiczyli i im się to później przydało.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil