Syria: główny negocjator opozycji rezygnuje z pełnienia swojej funkcji

Mohamad Allusz, główny negocjator opozycji w czasie prowadzonych w Genewie rozmów pokojowych w sprawie Syrii, zrezygnował w niedzielę z pełnienia tej funkcji - poinformowała agencja Reutera.

Allusz jest też przywódcą islamistycznej organizacji Dżaisz al-Islam (Armia Islamu), która wchodzi w skład Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) grupującego syryjską opozycję. Uzasadniając swoją decyzję, zaznaczył, że rozmowy pokojowe pod egidą ONZ nie przyniosły politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego i nie doprowadziły do polepszenia sytuacji Syryjczyków uwięzionych w oblężonych miastach.

Ponadto, jak podkreślił w oświadczeniu, toczone w Genewie negocjacje nie przybliżyły perspektywy transformacji politycznej w Syrii i nie doprowadziły do odsunięcia od władzy prezydenta tego kraju Baszara el-Asada.

Zgodnie z planem pokojowym zaaprobowanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ reżim prezydenta Asada i opozycja mają do sierpnia czas na uzgodnienie ram transformacji politycznej. Sekretarz stanu USA John Kerry podał 1 sierpnia jako datę uzgodnienia tymczasowych władz, zastrzegając jednak, że jest to "cel, a nie ostateczny termin".

W kwietniu HNC zawiesił jednak udział w negocjacjach z powodu niespełniania warunków przez stronę rządową. Nie wiadomo, kiedy rozmowy zostaną wznowione. Specjalny oenzetowski wysłannik ds. Syrii Staffan de Mistura zapowiedział w czwartek, że nie przewiduje, iż nastąpi to w najbliższych 2-3 tygodniach.

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło już 270 tys. osób. (PAP)

mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil