Syria: chrześcijanie w potrzasku

Syryjska armia odbiła z rąk islamskich rebeliantów starożytne chrześcijańskie miasteczko Malula. Kojarzona z Al-Kaidą grupa bojowników opanowała 5-tysięczne miasto w sobotę wieczorem. Jak relacjonują nieliczni znajdujący się tam dziennikarze, teraz w Maluli powrócił spokój. Jednak szturm na miasto pogłębił strach wśród chrześcijan nie tylko w Syrii ale i w sąsiednim Libanie.

Zarówno w Syrii jak i w Libanie chrześcijanie są największą po muzułmanach grupą religijną. W Syrii stanowią 10 procent społeczeństwa, a w Libanie 22 procent. Wojna w Syrii to m.in. efekt konfliktu między sunnitami a szyitami, dlatego chrześcijanie alarmują, że znaleźli się w potrzasku i są prześladowani przez obie grupy.

Francois mieszka niedaleko sanktuarium w Harissie w Libanie. Przyznaje, że wojna w Syrii budzi u niego coraz większe obawy. Bez wątpienia, wszyscy patrzymy na to, co dzieje się teraz z chrześcijanami w Syrii. Ta wojna dotyka wszystkich wyznań, a więc także nas - dodaje w rozmowie ze specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia Wojciechem Cegielskim.

Nie ma wiarygodnych statystyk, ilu chrześcijan uciekło w ostatnim czasie z Syrii. Maronicki arcybiskup z Libanu Paul Nabil Sayeh podkreśla, że większość wyznawców Chrystusa stanęła po stronie Baszara al-Asada, z obawy przed islamskimi ekstremistami, walczącymi po stronie opozycji. Oni mówią tak - wiemy, jaki jest Asad. Diabeł, którego znamy jest lepszy niż ten, którego nie znamy. Ten drugi wygląda bowiem bardzo niedobrze - mówi arcybiskup.

Niektóre grupy bojowników takie jak Al-Nusra wprost zapowiedziały, że jeśli obalą Baszara al-Asada, to wprowadzą w Syrii islamskie prawo szariatu.

Prezydent Libanu Michel Sulejman, który sam jest chrześcijaninem, zaapelował do społeczności międzynarodowej o większą niż dotąd ochronę wyznawców Chrystusa w Syrii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Harisa/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil