Syria: Kurdowie potępiają turecką interwencję militarną

Turecka interwencja militarna w Syrii jest agresją i ingerencją w syryjskie sprawy wewnętrzne. Jest rezultatem porozumienia między Turcją, Iranem i rządem syryjskim - oświadczył w środę rzecznik kurdyjskiej milicji YPG, Redur Xelil.

Syria: Kurdowie potępiają turecką interwencję militarną
Syria: Kurdowie potępiają turecką interwencję militarną (fot. Umit Bektas / Reuters)

Zapytany o żądanie Turcji, by YPG wycofała się na wschód od Eufratu, Xelil oświadczył, że tylko Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) - wspierany przez USA sojusz, w którego skład wchodzi kurdyjska milicja - są uprawnione do udzielania odpowiedzi na tego rodzaju żądania strony tureckiej.

SDF walczy z Państwem Islamskim (IS) w północnej Syrii, ostatnio na zachód od Eufratu.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył w środę po spotkaniu w Ankarze z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, że zarówno Państwo Islamskie, jak i YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony) to ugrupowania terrorystyczne.

Biden podkreślał w Ankarze, że siły kurdyjskie mają wrócić na tereny na wschód od Eufratu, jeśli chcą nadal cieszyć się poparciem USA.

Saleh Muslim, przywódca kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD), której zbrojnym ramieniem jest YPG, napisał na Twitterze, że Turcja "wchodzi w bagno" w Syrii i że czeka ją porażka, tak jak porażka czeka Państwo Islamskie.

Erdogan oświadczył w środę wieczorem, że wspierani przez armię turecką syryjscy rebelianci wyzwolili z rąk dżihadystów z Państwa Islamskiego miasto Dżarabulus położone na północy Syrii przy granicy z Turcją. Wcześniej w środę turecki rząd informował o rozpoczęciu operacji militarnej mającej na celu odbicie tego miasta z rąk IS.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~dsffffffffff

Jawna wojna Rosja - USA.

! Odpowiedz
0 0 ~JOJO

EEE, błąd w mysleniu. Górale...

! Odpowiedz
0 0 ~JOJO

A kto pociąga za sznurki? Kto ostatnio z Turcją lody przełamał??? No?? Kto do UNI po Turcji wstąpi???

! Odpowiedz
1 1 ~zez

USA od dłuższego czasu wspierali Kurdów, a już za chwilę ich zostawią samym sobie, żeby choć trochę poprawić relacje z Turcją.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil