Symboliczna rocznica podłączenia Polski do internetu

Dziś mijają 23 lata od symbolicznego pierwszego połączenia polski z interenetem. Uniwersytet Warszawski utrzymuje, że fizycy tej uczelni jako pierwsi w Polsce podłączyli komputer do globalnej sieci i wysłali e-mail. Miało mieć to miejsce dokładnie 23 lata temu 17 sierpnia 1991 roku. Wtedy wiadomość z Instytutu Fizyki UW przesłano do Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii.

Źródło: Thinkstock
Jednak, jak dowodzą fizycy z Krakowa, już rok wcześniej pierwsze e-maile płynęły z Instytutu Fizyki Jądrowej do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Ich autorem był doktor Grzegorz Polok. To były koleżeńskie wymiany informacji. - wspomina w rozmowie z IAR naukowiec IFJ w Krakowie - Najtrudniejszym elementem było uzyskanie adresu IP, które przyznawała Wojskowa Agencja w Waszyngtonie.- dodał.

Procedura uzyskania adresu IP, choć trwała kilka miesięcy, nie była zbyt skomplikowana, ponieważ fizykom z Krakowa pomagali Szwajcarzy z ośrodka CERN w Genewie. Grzegorz Polok 19 listopada 1990 roku otrzymał wiadomość elektroniczną od Amerykanów o przyznaniu pierwszego polskiego numeru IP - 192.86.14.0.

Pozwalało to na podłączenie do 255 komputerów. Szybkość połączenia wynosiła 9600 bitów na sekundę. Naukowcy co miesiąc za łącze płacili 13 milionów starych polskich złotych, czyli 1300 nowych złotych.

Choć doktor Polok, przecierał szlaki w podłączeniu sieci w Polsce, to nie czuje się ojcem polskiego internetu. Jego zdaniem ojcami internetu są amerykańscy wojskowi, którzy stworzyli globalną sieć.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~xYz

"przyznaniu pierwszego polskiego numeru IP - 192.86.14.0. "Bzdura... jak już piszecie cokolwiek to zadbajcie o poprawne nomenklaturę. 192.86.14.0 to jest adres podsieci a nie adres IP.

! Odpowiedz
0 0 ~toobis

a dzisiej przeszło dwa giga torrentem koncert alice in chains - fajnie!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.