Sylwestrowe szaleństwo - kto na nim zarobi, ile na nie wydamy?

Wydawać by się mogło, że zabawy sylwestrowej ominąć nie można, jednak wiele osób w tym dniu decyduje się podjąć pracę. Jak się okazuje, może to być opłacalny wybór. Wynagrodzenia usługodawców 31 grudnia wynoszą kilkukrotnie więcej niż w zwykłe dni.

(Theta/Bankier.pl)

Zarobki usługodawców w sylwestrową noc

Żaden bal nie odbędzie się bez obsługi gastronomicznej serwującej posiłki i mocniejsze trunki. Zgodnie z danymi Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2013 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto kucharza wynosiło 2 688 PLN, kelnera 2 198 PLN, a barmana 2 131 PLN. Natomiast, jak wynika z przeprowadzonych przez nas ankiet telefonicznych, w sylwestrową noc kelner na prestiżowej imprezie może zarobić nawet miesięczną stawkę.

Zatrudnienie zespołu muzycznego z wodzirejem standardowo kosztuje od 1 700 do 12 000 PLN, jednak w ostatni dzień roku należy doliczyć nawet do 2 000 - 3 000 PLN do normalnej stawki.

Przed Sylwestrem szczególnie wiele pracy mają sprzedawcy fajerwerków, którzy zarobią ok. 10 PLN za godzinę. Z kolei za obsługę pirotechniczną imprezy zapłacić trzeba około 1 500 - 1 800 PLN. Jak ustaliliśmy, około 500 PLN z tej kwoty to koszt materiałów. W związku z tym dwóch profesjonalistów prowadzących pokaz ma do podziału około 1 000 - 1 300 PLN.

Coraz większą popularność zdobywa opieka nad zwierzętami domowymi, które są wyjątkowo wrażliwe na hałas towarzyszący szampańskiej zabawie. Doba opieki nad pupilem pozwala zarobić od 50 do 100 PLN brutto. Najczęściej jednak, jak wynika z naszej ankiety telefonicznej, usługa taka nie jest sformalizowana, czyli od tej kwoty nie jest płacony podatek.

Jak długo trzeba pracować na Sylwestra?

Istnieją najróżniejsze formy spędzenia tej wyjątkowej nocy, od potańcówki w osiedlowym klubie do podróży do ciepłych krajów. Sprawdziliśmy jednak ceny przeciętne sylwestrowego balu w Polsce. Wynoszą one od 49 do 500 PLN, czyli średnio 280 PLN. Sam bal to jednak nie wszystkie wydatki - jaką część średniej pensji trzeba poświęcić na zabawę?

Kobieta średnio wyda 677 PLN na same przygotowania do imprezy (kreacja, usługi kosmetyczne itp.). Średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło w I połowie 2014 roku 3 816,66 PLN brutto, czyli 2 726 PLN netto. Oznacza to, że na godzinę zarabialiśmy średnio około 16,30 PLN.

Tabela 1. Ile trzeba pracować na noc sylwestrową  
usługa/produkt
cena w PLN
ile trzeba pracować
na usługę/produkt
przy średnich zarobkach
makijaż wieczorowy 100 6 h 5 min.
fryzura okolicznościowa 140 8 h 30 min.
manicure 85 5 h 10 min.
regulacja brwi 20 1 h 10 min.
sukienka 120 7 h 20 min.
buty 120 7 h 20 min.
torebka 80 5 h
rajstopy 12 45 min.
Opracowanie własne Sedlak & Sedlak


Wszystkie te wydatki, wraz z kosztem balu, stanowią 37% średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Aleksandra Rogucka
Wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~endi

makijaż wieczorowy , fryzura okolicznościowa , regulacja brwi - 260 zł ... jednak baby zgłupiały nam do reszty , niedługo zaczną sobie ci ...y regulować . My faceci powinniśmy się zjednoczyć i zacząć trzymać baby krótko , tak jak w Islamie

! Odpowiedz
1 0 ~Kamil

to trzymaj :D

! Odpowiedz
0 5 ~klik

OBSŁUGA PIROTECXHNICZNA IMPREZY - 1500-1800 zł w tym KOSZT MATERIAŁÓW 500 ???!!! Wolne żarty. Komuś się chyba coś po....ło. Za 500 zł to możesz dzieciakom odpalić kilkanaście średnich rakietek w ogródku albo jedną porządną KOŚĆ na kilkadziesiąt efektownych wystrzałów. Na komercyjną IMPREZĘ sylwestrową koszt materiałów pirotechnicznych jest wielokrotnie wyższy - przynajmniej 2-3 tys. żeby Cię ludzie nie wyśmiali i żebyś mogł kupić atestowane materiały, a nie badziewie od Wietnamca i bać się , że się goście poparzą. Autora tłumaczy tylko to że jest kobietą i o fajerwerkach ma takie pojęcie jak ja o sylwestrowych kreacjach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~felek

W prawdziwym kapitalizmie opartym na wolnym rynku, WOLNY człowiek zarobiłby na te rzeczy w jeden dzień.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.