Święto niemego kina

Światowa klasyka kina niemego wypełni program 7. Festiwalu Kina Niemego, który rozpoczyna się dziś w Krakowie. W ciągu czterech dni festiwalowych publiczność obejrzy m.in. filmy Davida Griffitha, Charliego Chaplina, Josefa von Stenberga, Victora Sjöströma i Friedricha Murnaua. Ilustrację muzyczną do filmów stworzą studenci krakowskiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Pierwsza projekcja odbędzie się dziś wieczorem w kapitularzu Kościoła o.o. Dominikanów. Organizatorzy Festiwalu przygotowali prawdziwą gratkę - "Męczeństwo Joanny d'Arc" Carla Dreyera z 1928 roku, wielki fresk o życiu i śmierci francuskiej świętej. Filmowi towarzyszyć będzie nastrojowa muzyka, którą wykona na żywo słynny trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

Od piątku do niedzieli prezentacje niemych arcydzieł odbywać się będą w kinie "Pod baranami". Miłośnicy starego kina obejrzą m.in. western "Karawana" Jamesa Cruze'a z 1923 roku, "Pielgrzyma" Chaplina (1922), słynny ekspresjonistyczny obraz grozy "Nosferatu" Friedricha Murnaua z 1919 roku czy futurystyczny "Metropolis" Fritza Langa (1926).

Krakowski Festiwal Kina Niemego odbywa się pod hasłem "Kamień milowy" i jest prezentacją filmów, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju światowej kinematografii. Wiele z obrazów pokazywanych "Pod baranami" zapoczątkowało nowe kierunki w sztuce filmowej i znalazło wielu naśladowców.
Polska.pl
Źródło: CentrumPrasowe.net

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil