REKLAMA

Świetna sesja na GPW. Historyczne maksima KGHM-u

2021-01-07 17:21
publikacja
2021-01-07 17:21
fot. Krystian Maj / FORUM

Wzrostem aż o 3,2 proc. zakończył czwartkową sesję WIG20. Mocno drożały m.in. akcje banków oraz KGHM-u.

Dobre nastroje panowały dziś przy Książęcej od rana i poprawiły się jeszcze, gdy udanie w dzień weszli Amerykanie. Wall Street, mimo zamieszek w Waszyngtonie, zieleniła się. Na Nasdaqu wzrosty przekraczały 2 proc. Udaną sesję mają za sobą i europejskie indeksy, w gronie największych żaden jednak nie zbliżył się to wyniku osiągniętego przez WIG20.

/ Bankier.pl

Dzięki wzrostom o 3,2 proc. WIG20 wyraźnie umocnił swoją pozycję powyżej zdobytego niedawno poziomu 2000 pkt., który wcześniej stwarzał indeksowi polskich blue chipów wyraźne problemy. Duże spółki napędziły dodatkowo WIG, który zyskał 2,9 proc. Nieco słabiej wypadły mWIG40 i sWIG80 i na nich jednak przeważał optymizm. Indeksy te wzrosły o 1,9 proc. Wszystkiemu towarzyszyły wysokie obroty, które sięgnęły 1,9 mld zł.

Liderem wzrostów okazał się KGHM, którego papiery podrożały aż o 9,6 proc. Warto dodać, że przy okazji spółka sforsowała granicę 200 zł za akcję, a jej wartość sięga już 43 mld zł - najwięcej w historii spółki. Świetnie radziły sobie dziś także banki. Akcje Santandera, Aliora i PKO BP urosły o ponad 7 proc., 6 proc. zyskało Pekao, a WIG-Banki poszedł w górę o 6,5 proc. Czołówkę uzupełniły spółki paliwowe: Orlen (+5,5 proc.) i PGNiG (+6,4 proc.).

Choć wzrosty były szerokie, w indeksie znalazła się czwórka maruderów. Asseco straciło 1,2 proc., Dino 2,4 proc., Allegro 3,6 proc., a CD Projekt aż 6,7 proc. To firmy, które błyszczały na giełdzie w trakcie lockdownu, ale ich gwiazda zaczęła blednąć wraz z postępującym zaawansowaniem prac nad szczepionką. Podobnie za defensywną spółkę w trakcie pandemii uznawana była najsłabsza z rosnących dziś spółek - Orange (+1,1 proc.). Z drugiej strony mocne wzrosty Nasdaqa w Ameryce pokazują, że dzisiejszej słabości wspomnianych firm nie można tak wprost wiązać z kwestiami pandemicznymi.

W sumie na szerokim rynku aż 47 spółek poprawiło dziś co najmniej roczne maksima. W gronie tym znaleźli się m.in. Ambra, Alumetal, Asbis, Arctic, Dębica, Esotiq, Kęty, Lena, Mercor, Mirbud czy Neuca. Tak duży odsetek spółek na lokalnych maksimach to kolejna statystyka potwierdzająca, że jesteśmy na GPW świadkami hossy.

W wąskim spadkowym gronie znalazły się m.in. papiery Agory (-1,7 proc.). Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazał przejęcia spółki Eurozet przez Agorę - poinformował UOKiK w komunikacie. Zdaniem urzędu, w wyniku koncentracji powstałaby silna grupa radiowa, mogąca ograniczać konkurencję na rynku reklamy radiowej oraz rozpowszechniania programów radiowych.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jordanbelford
Gdyby ryby miały tryby. Kupiłem po 70 zł, sprzedałem po 125 zł, a tu prawie 215 zł, Czy akcjonariusze dostaną dywidendę?? Nie sądzę.
carlito1
Nie dostaną przecie czempion ekonomi sasin powiedział wyraźnie, że nie rozumie dlaczego SSP mają się z kimkolwiek dzielić się zyskiem,
zbyszek_
to jest wlasnie ta presja wzmacniajaca PLN, zagranica wchodzi na polski rynek. RPP/NBP specjalnie trzyma nisko kurs pln zeby tanio kupowac.
grzegorzkubik
Pięknie idzie choć moje spółki dziś spadły to jestem szczęśliwy. Tak ma być i czekamy na wybicie w polskiej gospodarce.
kris74keh
Jutro też na plusie przy słabych obrotach.
lobotomek
Brak gody na przejęcie Eurozet dowodzi jasno, że UOKIK nie broni konkurencji, tylko państwowych spółek. Decyzja UOKiKu w sprawie przejęcia Polska Press przez Orlen jest więcej niż oczywista.
tomaszektoma
WIG20 na 3000 z przystankiem na 2400
Kto jeszcze jest tak gupi by trzymać gotówkę zamiast akcji?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki