REKLAMA

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

2022-07-13 08:29
publikacja
2022-07-13 08:29
Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1
Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1
fot. DD Images / / Shutterstock

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.

„We wniosku podtrzymano, że decyzja przyznania zgody nie była uzasadniona, przejrzysta lub właściwie rozpatrzona” - napisał UWC we wtorkowym komunikacie. Wniosek został złożony do Sądu Federalnego, rozpatrującego w Kanadzie część spraw dotyczących federalnej jurysdykcji.

Cytowani w komunikacie prawnicy wskazali, że jeśli sąd zgodzi się z argumentami UWC, może unieważnić zgodę wydaną przez rząd w Ottawie.

Cytowany w komunikacie przewodniczący UWC Paul Grod nazwał decyzję Kanady „poważną pomyłką”. „W ostatnich dniach Światowy Kongres Ukraińców wspólnie z Kongresem Ukraińsko-Kanadyjskim zwracał się do rządu Kanady o odwołanie uchylenia decyzji przekazanej (firmie) Siemens Canada (pozwalającej na zwrot naprawionej turbiny do Nord Stream 1 do Niemiec); dotychczas nasze działania były bezowocne i nie pozostało nam nic innego niż podjąć działania prawne” - podkreślono w komunikacie.

Rząd w Ottawie, po naciskach ze strony Berlina, zapowiedział w sobotę, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę z powrotem do Niemiec. Minister zasobów naturalnych Kanady Jonathan Wilkinson wskazywał na obawy Niemiec i innych krajów europejskich, dotyczące m.in. zapewnienia ogrzewania zimą. Zwrot nastąpi na mocy specjalnego – czasowego i odwoływalnego - zezwolenia. Jednocześnie Kanada zapowiedziała dalsze sankcje wobec Rosji.

W poniedziałek Departament Stanu USA poparł decyzję Kanady w sprawie zwrotu turbiny do Niemiec, podkreślając w komunikacie, że pozwoli to “w krótkim terminie Niemcom i innym krajom Europy uzupełnić rezerwy gazu”, a jednocześnie - wskazano - trwają poszukiwania rozwiązań pozwalających uniezależnić kraje Europy od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Z Toronto Anna Lach

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (2)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Ogon zaczął machać psem. Ukraina zaczyna dyktować, co kraje europejskie mają robić ze swoimi aktywami. Brawo.
pozhoga
No tak. Ale to jest turbina niemiecka, znaczy się demokratyczna i praworządna.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki