Światowe media piszą o oświadczeniu premiera Morawieckiego

Media na całym świecie odnotowały oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego wydane w związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącymi genezy wybuchu II wojny światowej.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

"Polski premier oskarża Putina o +celowe+ kłamstwa w sporze ws. II wojny światowej" - pisze na swojej stronie "Politico". Omawia oświadczenie premiera Morawieckiego, przypomina słowa prezydenta Putina i pisze o wezwaniu ambasadora Rosji przez polski MSZ.

Depeszę agencji AP pod tytułem "Polski premier oskarża Putina o kłamstwo na temat wybuchu II wojny światowej" opublikowały m.in. amerykańskie serwisy "Washington Post", "New York Times", "Miami Herald", "The Kansas City Star", portale Yahoo!, ABC News i MSN, izraelski serwis The Times of Israel oraz serwis brytyjskiego dziennika "Daily Mail".

Część mediów, m.in. amerykański serwis internetowy VOA, pakistański Urdu Point i strona internetowa indonezyjskiej gazety "The Jakarta Post", opublikowała depeszę AFP pod tytułem "Polski premier potępia Putina za +kłamstwa+ o II wojnie światowej".

Na podstawie depeszy CTK czeskie serwisy piszą, że zdaniem polskiego premiera "prezydent Putin wielokrotnie kłamał o Polsce" (Lidovky.cz, Novinky.cz). "Kłamiesz o nas, żeby odwrócić uwagę od własnych problemów - oskarżył Putina polski premier" - pisze w nagłówku Aktualne.cz.

Na stronie internetowej szwedzkiego dziennika "Aftonbladet" zamieszczono krótkie omówienie oświadczenia premiera Morawieckiego agencji TT. W depeszy zatytułowanej "Polska: Putin kłamie w sprawie wybuchu wojny" przypomniano, że 17 września 1939 r. ZSRR zaatakował Polskę, a także wyjaśniono, czym był pakt Ribbentrop-Mołotow. Tą samą depeszę publikują inne szwedzkie serwisy.

Brytyjski serwis Emerging Europe w artykule "Polski premier twierdzi, że pisanie przez Rosję historii na nowo jest zagrożeniem dla Europy", cytuje słowa Morawieckiego i Putina, a także pisze m.in. o budowie gazociągu Nord Stream 2.

EUobserver podkreśla z kolei, że "Polska woła o solidarność Unii Europejskiej po tym, jak rosyjski prezydent Władimir Putin przedstawił Polaków jako +antysemickie świnie+, które +zmawiały się+ z Hitlerem".

Omówienie oświadczenia premiera zamieściła na swojej stronie internetowej także niderlandzkojęzyczna belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws". Zatytułowała je "+Kłamstwa+. Warszawa kontratakuje po tym, jak Putin oskarżył Polskę o spiskowanie z Hitlerem".

Brytyjski tabloid "Daily Express" artykuł na swojej stronie internetowej zatytułował: "Furia II wojny światowej: polski premier oskarża Putina i Rosję o celowe kłamstwa o potwornym konflikcie". "Putin kilka razy mówił, że Polska musi ponieść odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej, podnosząc napięcie między oboma państwami" - pisze.

W ubiegłym tygodniu prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

W niedzielę ukazało się oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego. "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej" - czytamy w oświadczeniu szefa polskiego rządu.(PAP)

kib/ jar/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 borma

Na taka wypowiedzi moze sobie Putin pozwolic dzisiaj. Polska jest osamotniona i bezbronna do czego doprowadzily rzady PiS. KE odmowila mieszania sie w ta dyskusje , Niemcy umyly rece , a USA rowniez milczy. To jest poczatek , a bedzie jeszcze gorzej . Nie mamy przyjaciol . Niemcy zmienia swoj stosunek po odejsciu Merkel. I to bedzie znaczaca zmiana , na niekorzysc. Powoli wszyscy stracili cierpliwosc do Polski. Jest to rezultat rzadow PiS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 prs

Teoretycznie tak, natomiast wypowiedz naszego Prezydenta nadalaby rangi bzdurom Putina..
Premier zostal zacytowany i poparty na calym swiecie.

! Odpowiedz
2 1 hulk12

Prezydent powinien również reagować moim zdaniem. Na zachodzie czy w USA nie uczą historii tak jak w Polsce i tam naprawdę ludzie mogą uwierzyć w bzdury wygadywane przez Putina jeśli nikt ich nie sprostuje. Tak jak wierzy nadal masa osob w Polskie Obozy Śmierci.

! Odpowiedz
2 6 prs

Widac dobra robote Rzad wykonuje w zwiazku z NS2..

Kolejna prowokacja.
Prezydent nie powinien reagowac, nie traktowac bzdur Putina powaznie, olac manipulanta.

Dobrze go przycisnieto, klany sie burza, koryto urwane, cienko piszczy..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil