REKLAMA

Światowe Forum Ekonomiczne: Polska coraz mniej konkurencyjna

2002-03-05 07:36
publikacja
2002-03-05 07:36
Ubiegłoroczny spowolniony wzrost gospodarczy spowodował, że Polska, która rokrocznie awansowała w rankingu najbardziej konkurencyjnych państw na świecie, straciła wiele ze swej atrakcyjności - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta komentuje raport Światowego Forum Ekonomicznego, w którym nasz kraj został sklasyfikowany na 41. miejscu wśród 75 krajów. Rok temu w rankingu Światowego Forum Gospodarczego, które jest uznawane za najbardziej prestiżowe na świecie Polska była 34.- przypomina gazeta. Na liście wyprzedzają nas między innymi takie kraje jak Słowacja, Chiny, Trynidad i Tobago. Z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej przed Polską znalazły się Słowenia, Estonia oraz Węgry. Na czele rankingu Światowego Forum Ekonomicznego znalazła się w tym roku Finlandia, za nią Stany Zjednoczone.

Raport ocenia Polskę jako kraj w znacznym stopniu skorumpowany i niezbyt zaawansowany technologicznie, podczas gdy inne państwa regionu, a także pozostali kandydaci do Unii Europejskiej rokrocznie awansują; niektóre z nich - jak Estonia - wręcz do światowej czołówki - pisze "Rzeczpospolita"

Jedynym pocieszeniem dla Polski jest wymienienie w raporcie naszego kraju jako tego, który w przyszłości ma największe szanse pozyskiwania kapitału zagranicznego. Według autorów raportu pomaga nam w tym usytuowanie w pobliżu znaczących rynków zbytu, a dodatkowo połączenie z zagranicą dogodnymi szlakami komunikacyjnymi. "Czyli może nie jest tak bardzo źle i trzeba się cieszyć z inwestycji Toyoty" - pisze "Rzeczpospolita" w artykule "W rankingu spadamy w dół".

("Rzeczpospolita"/Piotrowska/pul)
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki