REKLAMA

Świąteczna recepta na arcynudną sesję

Krzysztof Kolany2015-12-28 17:13główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-12-28 17:13
Świąteczna recepta na arcynudną sesję
Świąteczna recepta na arcynudną sesję
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Jeśli ktoś kiedyś zapyta o najnudniejszy dzień na GPW, to poniedziałkowa sesja znalazłaby się w czołówce takiego zestawienia. Brak danych makro, brak inwestorów z londyńskiego City i poświąteczna atmosfera skutkowała niskimi obrotami i małą zmiennością.

W poświąteczny poniedziałek wolne mieli inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Ale to nieobecność banków i funduszy z Londynu w połączeniu z pustym kalendarium makroekonomicznym skutkowała tym, że obroty na warszawskim parkiecie ledwo przekroczyły 388 mln zł i były niższe nawet od tych przedświątecznych.

Na rynku po prostu wiało nudą. Zmienność WIG20 zamknęła się w 12 punktach, a sam indeks stracił ostatecznie 0,18%. WIG odnotował rzadko spotykany wynik, kończąc sesję z praktycznie zerową zmianą procentową (zyskał 0,58 pkt., czyli  0,0013%). Nieco lepiej spisały się małe i średnie spółki: sWIG80 i mWIG40 urosły po ok. 0,3%.

Wśród 10 spółek o największych obrotach (tj. powyżej 10 mln zł) kapitalizacja żadnej z nich nie zmieniła się o więcej niż 1,5%. W gronie blue chipów wyróżnił się rosnący o 2,05% Synthos, który otrzymał rekomendację „kupuj” od analityków DM PKO BP. Stawkę wśród blue chipów zamykały taniejące o ponad 2% akcje CCC i Tauronu.

Dzięki spokojnej sesji inwestorzy mieli czas na obrobienie nadzwyczaj urodzajnego poletka korporacyjnego. Tuż przed Bożym Narodzeniem kilka spółek wypuściło istotne komunikaty ESPI. I tak np. PKN Orlen poinformował o podpisaniu kontraktu na dostawy ropy naftowej, której wartość opiewa maksymalnie na 7,4 mld zł. Banki ogłosiły szacunki oczekiwanych zysków z tytułu transakcji przejęcia Visa Europe przez Visa Inc. Midas ogłosił zakup udziałów w Sferii za 121,9 mln zł.

Ale najbardziej dochodową niespodziankę dla inwestorów miał Serinus Energy, który sprzedał udziały w ukraińskim biznesie wydobywczym za 30 mln USD. W poniedziałek akcje Serinusa podrożały o 20,8%.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~pokonajrynekpl
Taką nudę przed nowym rokiem mamy od kilku lat. Można tylko powspominać stare czasy, gdy jeszcze przez te 3-4 dni WIG20 dał radę urosnąć o kilka procent.
~Michal_
Wykres naszego rynku podobny jak na rynku w USA nasz wykres zgapili
~Michal_
Obroty były małe ale wcale nudno nie było działo się i to sporo były spadki i wzrosty panie KK Pana nie było na rynku
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki