Świat podnosi wiek emerytalny - Polska obniża

W państwach wysokorozwiniętych już od wielu lat występuje problem niskiej dzietności, z powodu której jest coraz więcej emerytów i coraz mniej ludzi pracujących na ich emerytury. By zbilansować systemy emerytalne, w wielu krajach podnosi się wiek, którego osiągnięcie uprawnia do otrzymywania świadczenia.

Od 2 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podnoszenie i wyrównywanie wieku emerytalnego między mężczyznami i kobietami. Decyzję o rozpoczęciu tego kontrowersyjnego procesu podjął rząd Donalda Tuska, który spotkał się z tak zaciętą krytyką, że ówczesna opozycja obiecała tę decyzję cofnąć. Dziś rząd Beaty Szydło przymierza się do spełnienia tej obietnicy, na nowo wzbudzając dyskusje o tym, kiedy powinniśmy kończyć aktywność zawodową.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Trendy demograficzne są nieubłagane. Statystycznie żyjemy coraz dłużej, a do tego jesteśmy mniej skłonni do reprodukcji niż nasi dziadkowie. W efekcie stosunek liczby emerytów do pracujących na nich osób w wieku produkcyjnym staje się coraz bardziej niekorzystny. Z podobnymi problemami zmagają się niemal wszystkie kraje wysokorozwinięte. Wykorzystywane przez nie metody bilansowania repartycyjnych, czyli opartych na solidarności pokoleń, systemów emerytalnych różnią się, ale w większości z nich da się znaleźć wspólny element, jakim jest podniesienie wieku emerytalnego.

Liczba ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w latach 2013-2050 uwzględniając podniesienie wieku emerytalnego
Liczba ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w latach 2013-2050 uwzględniając podniesienie wieku emerytalnego (GUS)

Spośród 34 państw rozwiniętych należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należy także Polska, w 25 z nich w ostatnich latach podjęto decyzję o stopniowym podnoszeniu wieku, który uprawnia do otrzymania świadczenia emerytalnego. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten ruch, są Islandia i Norwegia, w których już wcześniej wymagane było ukończenie 67. roku życia, by móc przejść na emeryturę, a także Finlandia, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwecja i Chile. Ten ostatni jest jedynym krajem z wiekiem emerytalnym niższym niż 65 lat (dla kobiet), gdzie zachowano poprzedni stan.

Innym zauważalnym trendem jest wyrównywanie wieku emerytalnego dla obu płci. Kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni, tymczasem w wieku krajach mogły one przejść na emeryturę szybciej, przez co spędzały relatywnie większą część swojego życia poza aktywnością zawodową. Według danych OECD jedynymi krajami, które w 2050 roku będą zezwalały na dyskryminację rentierów względem płci, będą Izrael, USA i Chile.

Spośród krajów, których obywatele będą mogli cieszyć się wypoczynkiem przed ukończeniem 65. roku życia, będą Francja (63 lata) i Słowenia (60 lat) oraz Chile, gdzie świadczenia będą mogły pobierać już 60-letnie kobiety.

Powyższe dane obejmują jedynie reformy już zapoczątkowane, a do 2050 roku wiele jeszcze może się zmienić. Islandia rozważa podniesienie wieku emerytalnego do 70. roku życia, podobnie jak Wielka Brytania, która chce w ten sposób rozszerzyć już zapoczątkowane zmiany. Absolutnym rekordzistą jest jednak Szwecja, gdzie w debacie na temat długości aktywności zawodowej pada nawet wiek 75 lat jako właściwy do jej zakończenia. Dalszego podnoszenia wieku emerytalnego należy się spodziewać także w Holandii, gdzie od 2021 roku będzie on uzależniony od oczekiwanej dalszej długości trwania życia, czyli im dłużej będą żyć obywatele tego kraju, tym dłużej będą musieli pracować.

Robert Szklarz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 ~Xd

Trzeba ściągnąć więcej specjalistów od rozmmażania z Azji i Afryki. Tylko że oni nie potrafią nic innego.

! Odpowiedz
5 15 ~hdrvn

Obniżenie wieku emerytalnego kobiet do 60 roku życia - a ja się pytam gdzie są demonstrujące feministki? Żadnej pikiety, żadnego czarnego-różowego-pasiastego marszu? Podobno tak bardzo zależy im na wyrównaniu praw kobiet i mężczyzn?

! Odpowiedz
2 11 ~piotr

program Grecja+ właśnie zostaje załączony

! Odpowiedz
3 12 ~maxim

Idealny system jest taki, że każdy przechodzi na emeryturę wtedy kiedy ma na to ochotę, a kraju obowiązuje dochód gwarantowany i emerytura obywatelska, do tego zero państwowej pomocy socjalnej, dodatków, 500+ i innych bzdur. Człowiek sam decyduje czy chce np. całe życie leżeć brzuchem do góry i dostawać 1000 zł brutto miesięcznie od państwa na wegetację, czy chce pracować do 80 roku życia i dysponować kilkumilionowym portfolio oszczędności jak juz na nią przejdzie.
Gdyby mi dali wybór, to jestem nawet gotów zrzec się państwowej emerytury, opieki, leczenia w zamian za 0 zł ZUSu i niskie podatki, ale niestety 90% ludzi woli oddawać 40% pensji, żeby później dostać ochłap.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~hdrvn

Może za 500 lat Polska zdecyduje się na taki własnie model. Przy obecnej mentalności ludzi wprowadzenie czegoś takiego jest kompletnie nierealne.

! Odpowiedz
1 2 ~eresz

> dochód gwarantowany i emerytura obywatelska
> zero państwowej pomocy socjalnej

Aha

! Odpowiedz
1 7 ~deus

Przecież jest to kraj specjalnej troski w czym problem ? Jak się ponownie zawali jak w w '89 to..
na zachodzie ludziska zrobią pewnie ostdeutschland II a na wschodzie ? Hmm będą produkować kiełbasę i bimber oraz się modlić to pomaga..reszta ucieknie na tzw. zachód lub wymrze.

! Odpowiedz
1 0 ~gość

Może lepiej produkować kiełbasę i bimber i się modlić, niż rozpętać kolejną wojnę światową i puszczać z dymem miliony ludzi...

! Odpowiedz
2 8 ~cv

Trendem jest opóźnianie wypłat emerytur.
Widać, ze celem jest pobieranie składek a nie wypłacanie ich w ogóle.

! Odpowiedz
0 2 ~cv

Mówi się się o wyższych emeryturach.
Emerytura jest stała - tylko wypłacana w mniejszej ilości rat.
Jak dostajesz kredyt 100 tyś to też możesz go mieć w 100 ratach albo w 80.
To ta sama zasada.
Ograniczeniem jest czas życia, im później na emeryturę tym mniej razy przyjdzie przelew.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil