Świat podnosi wiek emerytalny - Polska obniża

Robert Szklarz2016-11-16 10:36redaktor
publikacja
2016-11-16 10:36

W państwach wysokorozwiniętych już od wielu lat występuje problem niskiej dzietności, z powodu której jest coraz więcej emerytów i coraz mniej ludzi pracujących na ich emerytury. By zbilansować systemy emerytalne, w wielu krajach podnosi się wiek, którego osiągnięcie uprawnia do otrzymywania świadczenia.

Od 2 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podnoszenie i wyrównywanie wieku emerytalnego między mężczyznami i kobietami. Decyzję o rozpoczęciu tego kontrowersyjnego procesu podjął rząd Donalda Tuska, który spotkał się z tak zaciętą krytyką, że ówczesna opozycja obiecała tę decyzję cofnąć. Dziś rząd Beaty Szydło przymierza się do spełnienia tej obietnicy, na nowo wzbudzając dyskusje o tym, kiedy powinniśmy kończyć aktywność zawodową.

/ fot. Piotr Guzik / FORUM

Trendy demograficzne są nieubłagane. Statystycznie żyjemy coraz dłużej, a do tego jesteśmy mniej skłonni do reprodukcji niż nasi dziadkowie. W efekcie stosunek liczby emerytów do pracujących na nich osób w wieku produkcyjnym staje się coraz bardziej niekorzystny. Z podobnymi problemami zmagają się niemal wszystkie kraje wysokorozwinięte. Wykorzystywane przez nie metody bilansowania repartycyjnych, czyli opartych na solidarności pokoleń, systemów emerytalnych różnią się, ale w większości z nich da się znaleźć wspólny element, jakim jest podniesienie wieku emerytalnego.

Liczba ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w latach 2013-2050 uwzględniając podniesienie wieku emerytalnego / GUS

Spośród 34 państw rozwiniętych należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należy także Polska, w 25 z nich w ostatnich latach podjęto decyzję o stopniowym podnoszeniu wieku, który uprawnia do otrzymania świadczenia emerytalnego. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten ruch, są Islandia i Norwegia, w których już wcześniej wymagane było ukończenie 67. roku życia, by móc przejść na emeryturę, a także Finlandia, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwecja i Chile. Ten ostatni jest jedynym krajem z wiekiem emerytalnym niższym niż 65 lat (dla kobiet), gdzie zachowano poprzedni stan.

Innym zauważalnym trendem jest wyrównywanie wieku emerytalnego dla obu płci. Kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni, tymczasem w wieku krajach mogły one przejść na emeryturę szybciej, przez co spędzały relatywnie większą część swojego życia poza aktywnością zawodową. Według danych OECD jedynymi krajami, które w 2050 roku będą zezwalały na dyskryminację rentierów względem płci, będą Izrael, USA i Chile.

Spośród krajów, których obywatele będą mogli cieszyć się wypoczynkiem przed ukończeniem 65. roku życia, będą Francja (63 lata) i Słowenia (60 lat) oraz Chile, gdzie świadczenia będą mogły pobierać już 60-letnie kobiety.

Powyższe dane obejmują jedynie reformy już zapoczątkowane, a do 2050 roku wiele jeszcze może się zmienić. Islandia rozważa podniesienie wieku emerytalnego do 70. roku życia, podobnie jak Wielka Brytania, która chce w ten sposób rozszerzyć już zapoczątkowane zmiany. Absolutnym rekordzistą jest jednak Szwecja, gdzie w debacie na temat długości aktywności zawodowej pada nawet wiek 75 lat jako właściwy do jej zakończenia. Dalszego podnoszenia wieku emerytalnego należy się spodziewać także w Holandii, gdzie od 2021 roku będzie on uzależniony od oczekiwanej dalszej długości trwania życia, czyli im dłużej będą żyć obywatele tego kraju, tym dłużej będą musieli pracować.

Źródło:
Robert Szklarz
Robert Szklarz
redaktor

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (149)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~pikuś
... ale Polska ma teraz Króla Polski - Jezusa z Nazaretu i to jest najważniejsze. Teraz trzeba zmienić konstytucję bo nie ma w niej tej funkcji. Dalej trzeba rozwiązać sejm, senat i zlikwidować prezydenta RP - no bo po co nam, skoro mamy takiego króla?
~StanRS
Za Gazetą Wybiórczą powtarzają politruki jak papugi. Jak teraz rząd PiSowski obniża wiek emerytalny i wdrożył program 500+. To co zostanie dla żydów którzy się domagają od Polski 65 milionów dolarów, czyli roczny budżet Polski, jak rząd wszystkie pieniądze wyszlamuje Polakom.
Dlatego pismaki chcą urobić społeczeństwo,
Za Gazetą Wybiórczą powtarzają politruki jak papugi. Jak teraz rząd PiSowski obniża wiek emerytalny i wdrożył program 500+. To co zostanie dla żydów którzy się domagają od Polski 65 milionów dolarów, czyli roczny budżet Polski, jak rząd wszystkie pieniądze wyszlamuje Polakom.
Dlatego pismaki chcą urobić społeczeństwo, że to "rozdawnictwo" pieniędzy na jakieś bachory, czy obniżenie wieku emerytalnego. Bo Polak powinien pracować prawie do śmierci.
~szpiegusek1
Piszą same głupoty. Co z tego że jest mniejsza ilość osób płacących składki a więcej pobierających skoro na wysokość emerytury wpływa kapitał początkowy. i pobieranie emerytury przez 20 lat. Te pieniądze które zostały wpłacone są nasze, a że państwo pozwala na kradzież tych pieniędzy to inna sprawa. To nie Piszą same głupoty. Co z tego że jest mniejsza ilość osób płacących składki a więcej pobierających skoro na wysokość emerytury wpływa kapitał początkowy. i pobieranie emerytury przez 20 lat. Te pieniądze które zostały wpłacone są nasze, a że państwo pozwala na kradzież tych pieniędzy to inna sprawa. To nie ZUS daje pieniądze na emerytury. TO są nasze ciężko wypracowane pieniądze z których jesteśmy dokumentnie okradani przez kolejne ekipy rządzące.
~falstafik
Problemem jest to, że to są wirtualne pieniądze. Jedyne środki rzeczywiste które są/były to te z OFE.
Ja akurat nie popieram OFE, ale pieniądze wypłacane za 20 lat emerytom będą musiały pochodzić z polskiej gospodarki. Czy da radę utrzymać rosnącą liczbę emerytów?
~goody
Bardzo dobrze PiS zrobil, popelnil jednak smiertelny blad wprowadzając 500+. To wykończy gospodarke Polski i ich samych.
~cwaniak_pozaniak
a ja juz chce isc na 300zl bo mi zus tak wyliczyl a potem dorabiac bez skladek emerytalnych chce :) kolejne 30 lat :)
~pis_na_wieki
no ale o co chodzi, wczesniejszy wiek to oszczędność! niska emerytura przez 2-3 lata dłużej to nic w porównaniu z kilkunastoma latami z wyzszą emeryturą, rzad dobrze liczy da wczesneij mniej na dluzej niz wiecej na niewiele krócej, a i jak mniejsza emerytura i szybciej sie zywot zakonczy, kazdy zadowolony, a tych dorabiajacych no ale o co chodzi, wczesniejszy wiek to oszczędność! niska emerytura przez 2-3 lata dłużej to nic w porównaniu z kilkunastoma latami z wyzszą emeryturą, rzad dobrze liczy da wczesneij mniej na dluzej niz wiecej na niewiele krócej, a i jak mniejsza emerytura i szybciej sie zywot zakonczy, kazdy zadowolony, a tych dorabiajacych bedzie malo, bo mlodzi sa w zapasie i natura ludzka leniwa zatem jest dobrze! a bedzie lepiej!
~kolorowo_zyj
Ludzie!!!! Przenosimy sie do Słowenii!!!!!
~Europejczyk
"Podziękujcie" Donaldowi że nie podniósł wieku emerytalnego powyżej 70 lat, a miał taką możliwość w sejmie. He,he,he. Gdyby wiedział ze przegra wybory to by to zrobił bez oglądania się na obywateli.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki