Świat podnosi wiek emerytalny - Polska obniża

W państwach wysokorozwiniętych już od wielu lat występuje problem niskiej dzietności, z powodu której jest coraz więcej emerytów i coraz mniej ludzi pracujących na ich emerytury. By zbilansować systemy emerytalne, w wielu krajach podnosi się wiek, którego osiągnięcie uprawnia do otrzymywania świadczenia.

Od 2 stycznia 2013 r. następuje stopniowe podnoszenie i wyrównywanie wieku emerytalnego między mężczyznami i kobietami. Decyzję o rozpoczęciu tego kontrowersyjnego procesu podjął rząd Donalda Tuska, który spotkał się z tak zaciętą krytyką, że ówczesna opozycja obiecała tę decyzję cofnąć. Dziś rząd Beaty Szydło przymierza się do spełnienia tej obietnicy, na nowo wzbudzając dyskusje o tym, kiedy powinniśmy kończyć aktywność zawodową.

(fot. Piotr Guzik / FORUM)

Trendy demograficzne są nieubłagane. Statystycznie żyjemy coraz dłużej, a do tego jesteśmy mniej skłonni do reprodukcji niż nasi dziadkowie. W efekcie stosunek liczby emerytów do pracujących na nich osób w wieku produkcyjnym staje się coraz bardziej niekorzystny. Z podobnymi problemami zmagają się niemal wszystkie kraje wysokorozwinięte. Wykorzystywane przez nie metody bilansowania repartycyjnych, czyli opartych na solidarności pokoleń, systemów emerytalnych różnią się, ale w większości z nich da się znaleźć wspólny element, jakim jest podniesienie wieku emerytalnego.

Liczba ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w latach 2013-2050 uwzględniając podniesienie wieku emerytalnego
Liczba ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym w latach 2013-2050 uwzględniając podniesienie wieku emerytalnego (GUS)

Spośród 34 państw rozwiniętych należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należy także Polska, w 25 z nich w ostatnich latach podjęto decyzję o stopniowym podnoszeniu wieku, który uprawnia do otrzymania świadczenia emerytalnego. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten ruch, są Islandia i Norwegia, w których już wcześniej wymagane było ukończenie 67. roku życia, by móc przejść na emeryturę, a także Finlandia, Japonia, Meksyk, Nowa Zelandia, Szwecja i Chile. Ten ostatni jest jedynym krajem z wiekiem emerytalnym niższym niż 65 lat (dla kobiet), gdzie zachowano poprzedni stan.

Innym zauważalnym trendem jest wyrównywanie wieku emerytalnego dla obu płci. Kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni, tymczasem w wieku krajach mogły one przejść na emeryturę szybciej, przez co spędzały relatywnie większą część swojego życia poza aktywnością zawodową. Według danych OECD jedynymi krajami, które w 2050 roku będą zezwalały na dyskryminację rentierów względem płci, będą Izrael, USA i Chile.

Spośród krajów, których obywatele będą mogli cieszyć się wypoczynkiem przed ukończeniem 65. roku życia, będą Francja (63 lata) i Słowenia (60 lat) oraz Chile, gdzie świadczenia będą mogły pobierać już 60-letnie kobiety.

Powyższe dane obejmują jedynie reformy już zapoczątkowane, a do 2050 roku wiele jeszcze może się zmienić. Islandia rozważa podniesienie wieku emerytalnego do 70. roku życia, podobnie jak Wielka Brytania, która chce w ten sposób rozszerzyć już zapoczątkowane zmiany. Absolutnym rekordzistą jest jednak Szwecja, gdzie w debacie na temat długości aktywności zawodowej pada nawet wiek 75 lat jako właściwy do jej zakończenia. Dalszego podnoszenia wieku emerytalnego należy się spodziewać także w Holandii, gdzie od 2021 roku będzie on uzależniony od oczekiwanej dalszej długości trwania życia, czyli im dłużej będą żyć obywatele tego kraju, tym dłużej będą musieli pracować.

Robert Szklarz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 ~pikuś

... ale Polska ma teraz Króla Polski - Jezusa z Nazaretu i to jest najważniejsze. Teraz trzeba zmienić konstytucję bo nie ma w niej tej funkcji. Dalej trzeba rozwiązać sejm, senat i zlikwidować prezydenta RP - no bo po co nam, skoro mamy takiego króla?

! Odpowiedz
3 8 ~StanRS

Za Gazetą Wybiórczą powtarzają politruki jak papugi. Jak teraz rząd PiSowski obniża wiek emerytalny i wdrożył program 500+. To co zostanie dla żydów którzy się domagają od Polski 65 milionów dolarów, czyli roczny budżet Polski, jak rząd wszystkie pieniądze wyszlamuje Polakom.
Dlatego pismaki chcą urobić społeczeństwo, że to "rozdawnictwo" pieniędzy na jakieś bachory, czy obniżenie wieku emerytalnego. Bo Polak powinien pracować prawie do śmierci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~szpiegusek1

Piszą same głupoty. Co z tego że jest mniejsza ilość osób płacących składki a więcej pobierających skoro na wysokość emerytury wpływa kapitał początkowy. i pobieranie emerytury przez 20 lat. Te pieniądze które zostały wpłacone są nasze, a że państwo pozwala na kradzież tych pieniędzy to inna sprawa. To nie ZUS daje pieniądze na emerytury. TO są nasze ciężko wypracowane pieniądze z których jesteśmy dokumentnie okradani przez kolejne ekipy rządzące.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~falstafik

Problemem jest to, że to są wirtualne pieniądze. Jedyne środki rzeczywiste które są/były to te z OFE.
Ja akurat nie popieram OFE, ale pieniądze wypłacane za 20 lat emerytom będą musiały pochodzić z polskiej gospodarki. Czy da radę utrzymać rosnącą liczbę emerytów?

! Odpowiedz
5 5 ~goody

Bardzo dobrze PiS zrobil, popelnil jednak smiertelny blad wprowadzając 500+. To wykończy gospodarke Polski i ich samych.

! Odpowiedz
3 7 ~cwaniak_pozaniak

a ja juz chce isc na 300zl bo mi zus tak wyliczyl a potem dorabiac bez skladek emerytalnych chce :) kolejne 30 lat :)

! Odpowiedz
3 2 ~pis_na_wieki

no ale o co chodzi, wczesniejszy wiek to oszczędność! niska emerytura przez 2-3 lata dłużej to nic w porównaniu z kilkunastoma latami z wyzszą emeryturą, rzad dobrze liczy da wczesneij mniej na dluzej niz wiecej na niewiele krócej, a i jak mniejsza emerytura i szybciej sie zywot zakonczy, kazdy zadowolony, a tych dorabiajacych bedzie malo, bo mlodzi sa w zapasie i natura ludzka leniwa zatem jest dobrze! a bedzie lepiej!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~kolorowo_zyj

Ludzie!!!! Przenosimy sie do Słowenii!!!!!

! Odpowiedz
8 3 ~Europejczyk

"Podziękujcie" Donaldowi że nie podniósł wieku emerytalnego powyżej 70 lat, a miał taką możliwość w sejmie. He,he,he. Gdyby wiedział ze przegra wybory to by to zrobił bez oglądania się na obywateli.

! Odpowiedz
1 5 ~vini

Donald nie przegral wyborow bo w nich nie startowal, coś ci się pis-ku pomieszalo

! Odpowiedz
2 8 ~Piniądz

Oj to i do +100 lat można podnieść i nie trzeba emerytur wydawać :(

! Odpowiedz
3 4 ~Bezpartyjny

Czy nie rozumiecie że nie jest ważny wiek emerytalny, tylko stopień zastępowalności-czyli procentowa wysokość emerytury w stosunku do wypłaty aktualnej. Zarabiasz 8 tys. a dostaniesz emerytury np. 1tys. Chciałbys? No ale pis daje Ci wybór-możesz ale nie musisz. Z głosowaniem na nich w następnych wyborach zrób tak samo- możesz na nich zagłosować ale nie musisz. Nie powiem z nawet nie powinieneś-ale to sam zrozumiesz z czasem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~wik

nie powinien obowiązywać wiek tylko okres przepracowanych lat dlaczego ktoś kto tyra po 40 lat ma robić na rencistę którzy są zdrowsi od niejednego który pracuje i się śmieją od głupich pracusiów paranoja

! Odpowiedz
4 6 ~Bezpartyjny

Oby jak najszybciej wypłacili emerytury po 60 i 65 latach. Dopiero jak emeryci przekonają się jaki PIS jest dla nich dobry , to się od niego odwrócą, bo emerytury będą głodowe. Na razie pis dalej gra pod następne wybory. Poczekamy, zobaczymy...

! Odpowiedz
2 2 ~spoko

Każdy ma wybór. Może przejść na emeryturę i mieć gwarancję stałego dochodu i możliwość dorabiania do emerytury. To w Szwecji gdzie wiek emerytalny wynosi 67 lat jest zakaz pracy na emeryturze. Niemcy też obniżyli wiek emerytalny i mają też wcześniejsze emerytury.

! Odpowiedz
1 5 ~kos

Nigdzie na świecie dla równoważenia budżetu nie kradną emerytur, reforma BUZKA z 1999 r.

! Odpowiedz
2 7 ~Eskimos

Polska rok 2021.
Rząd obniża wiek emerytalny do 105 lat.już kolejny raz.wszyscy jako społeczeństwo za to zapłacimy.

Służby mundurowe postulują o możliwość przejścia na emeryturę po 3 latach wykonywania zawodu.

! Odpowiedz
4 6 ~Solidarność_Kom_G

Niemcy obniżyli wiek emerytalny do 57 lat!!!!!!

! Odpowiedz
1 8 ~Polonus


Niemcy obniżyli wiek emerytalny do 63 lat a Polacy wciąż będą pracować do śmierci?Źródło: portal Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ Solidarność.

! Odpowiedz
0 4 ~eresz

Tak, ale nie do końca.

W wieku 63 lat na emeryture mogą przejść jedynie osoby, które płaciły składki przez 45 pełnych lat, czyli tylko osoby, które pracowały od 18 roku życia bez przerwy.

! Odpowiedz
3 4 ~Wars

Niemcy obniżyli wiek emerytalny 60/62 lat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~eresz

Chyba jednak nie...

! Odpowiedz
2 4 ~ertr

w POLsce facet zyje 64 lata i umiera a kobireta 74 lata także strednio i tak czy 65 czy 67 przeciętnego faceta nie dotyczy

! Odpowiedz
0 3 ~steven

Trzeba by również porównać średnią długość życia w Państwach rozwiniętych, ponieważ średnia długość życia w innych Państwach jest wyższa to też wiek przechodzenia na emeryturę musi być wyższy.

! Odpowiedz
1 5 ~Observer

Polska nie jest krajem wysoko-rozwiniętym. Nasz Kraj to jest państwo rolnicze i dobrze. Twórca tego artykułu to sowiet szerzący propagandę naszych zaborców.

! Odpowiedz
2 9 ~StanRS

Ten politruk głupoty wypisuje. W Niemczech, Francji, Szwecji liczba ludności się zwiększa, zamiast zmniejszać. I te państwa podwyższają wiek emerytalny, bo beżowi i czarni "lekarze", "informatycy", "mikrobiolodzy", "architekci" jakoś nie garną się do pracy by pomnażać dobrobyt, tylko wolą socjal.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~silvio_gesell

Populacja w wieku pracującym się zmniejsza. W Niemczech, Szwecji i Francji. Nawet najbogatsze kraje tego nie udźwigną, bo lewactwo to tak naprawdę nie chodzenie w manifestacjach KOD, ale nieumiejętność założenia rodziny. To jest prawdziwa patologia i czas to zrozumieć.
https://data.oecd.org/pop/working-age-population.htm

! Odpowiedz
4 11 ~StanRS

Jak ktoś jest prezesem banku, to może pracować nawet do 70-tki. Dla murarza, zbrojarza wiek 60-lat to dużo.

! Odpowiedz
2 6 ~Ferdek

wiek wiekiem ale szkoda , że te zakłamane media , politycy nie napiszą nie powiedzą ile godzin pracy ma tydzień pracy np. w NIEMCZECH , Francji etc.

! Odpowiedz
3 8 ~StanRS

Dla menażerii polskojęzycznej najlepiej by było tak wydłużyć wiek emerytalny, żeby prawie nikt nie dożył do emerytury. Ile wtedy Zakład Utylizacji Szmalu by zaoszczędził.

! Odpowiedz
0 6 ~silvio_gesell

Nie widzę żadnego dobrego powodu, dlaczego każdy nie może sobie sam wybrać kiedy przechodzi na emeryturę. Jeśli przejdzie wcześniej to ma niższą.

! Odpowiedz
3 4 ~niepelnosprawny_org

co za kłamstwa, po pierwsze to powrót do dawnego wieku emerytalnego, po drugie, jak widac na wykresie, państwa dopiero podwyższją do Polskiego dawnego wieku emerytalnego (taki sam dany "limit" mają Niemcy i Japonia), ...

! Odpowiedz
5 4 ~Jack85

Ja dla dobra ogółu, dla dobra panstwa jestem w stanie pracowac te dwa lata dłużej. Moze niektorzy nie beda w stanie tego zrozumiec.

! Odpowiedz
2 1 ~niepelnosprawny_org

wiekszosc nie bedzie w stanie za tą "najniższą" przykładowo praca fizyczna, a jak w dzisiejszym artykule bankiera "pracodawcy dbaja o siebie, ale już o pracowników - nie"...
jesli chodzi o prace biurową, lub jak Pan Tusk swego czasu Powiedział "Ja mam 50 lat i czuje sie świetnie (praca biurowa, umysłowa), wiec czemu inni nie mogą pracować (sic!)"...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~drit

Aniele siódmej stacji - a pracujże do setki, niech Ci będzie na zdrowie. Jednak dłuższe opłacanie składek do ZUS to chiba nie to samo?

! Odpowiedz
8 6 ~Incognito

Ile trzeba wam mówić że to jest wybór. Chcesz to idzisz nie chcesz nie idziesz. To nie jest zmuszanie do emerytury.
więc niech lis przestanie siać kłamstwa i manipulować opinią publiczną na tym swoim twiterze bo nie jest tak jak te bydle pisze.
Poza tym Polacy i tak sa najbardziej zapracowanym narodem e UE, i tak mało zarabiają, to teraz i to im odebrać, prawo do tego żeby nie charować fizycznie prawie do 70 lat. No i co z tego Że wszędzie podwyższają. Wszędzie są inne warunki gospodarcze, wszędzie nie pracują w marketach za 1600 zł tylko 1600 EURO. Takie są różnice. Więc to bardzo dobrze że w końcu zrobią coś dla Polaków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~mhm

W Polsce nie ma przymusu pracy, nie chcesz pracować np. w wieku 50 lat, a masz odpowiednie oszczędności — to nie pracujesz. A jeśli oszczędności nie masz i chcesz żyć na koszt społeczeństwa, to jesteś ZŁODZIEJEM.

! Odpowiedz
1 4 ~emer

Incognito- nie wiesz co piszesz. Nie chcesz płacić składek na ZUS to nie płać? nie chcesz ubezpieczenia na samochód to nie płać. To Twoja sprawa? Nie wiesz na czym w naszym systemie polegają składki emerytalne i kto je będzie w przyszłości zabezpieczał. Nie politycy , bo oni zarabiają bardzo dużo i mogą się z ciemnego ludu śmiać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~Warmiak

Z tym zapracowanym to ja bym uwazal: pracuje w duzej amerykanskiej korporacji w Niemczech i ja pracuje 40 godzin plus 5 godzin przerwy. Koledzy w Polsce pracuja od 7:00 do 15:00, bo tez pracuja 8 godzin codzienne a do tego maja w tym czasie 45 minut przerwy. Obydwoje pracujemy niby 40 godzin, tylko ze oni sa naprawde po 40 godzinach wolni i maja ponad 3 godziny przerwy w godzinach pracy a ja musze byc w pracy 45 godzin. W statystyce pisze sie ale obydwoje pracujemy po 40 godzin. Do tego jak nie zarabia sie wiecej, to trzeba dluzej pracowac, czy moze masz inny sposob.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~poldek

Ale czy mam wybór nie płacić dodatkowych składek na niższe emerytury? Niestety nie mam wyboru.

! Odpowiedz
0 1 ~muł odpowiada ~mhm

dokładnie a jak jesteś młody i dostajesz pare tysiaków emerytury to jest Ok.

! Odpowiedz
0 0 ~drit odpowiada ~mhm

@mhm
"A jeśli oszczędności nie masz i chcesz żyć na koszt społeczeństwa, to jesteś ZŁODZIEJEM."
Bez przesady co najwyżej pasożydem, tak jak i - politycy, prawnicy, wojskowi, policjanci, górnicy , nauczyciele i inni tacy tam z feudalnymi przywilejami nadawanymi przez panów feudalnych (jeśli jakiś pasożydów pominąłem to ich bardzo przepraszam).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~CDrom

Można wybrać albo emerytura albo dalsza praca, niby demokracja to kto krytykuje wolność wyboru?

! Odpowiedz
9 13 ~Blu

Proponuje tytuł: świat chyli sie ku upadkowi, Polska nie. Poza tym artykuł tendencyjny, to ze tzw. ,,świat,, cos robi nie znaczy ze musimy za nimi podążać. Przykładem są uchodźcy, obywatele krajow które tak ochoczo ich naprzyjmowaly, raczej nie są z tego powodu szczęśliwi. A moze jeszcze cos zacytuje: ,,jedzmy gowno, miliony much nie mogą sie mylić...,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~wla

tendencyjny? to powiedz mistrzu skąd będzie kasa na te emerytury? Kto za to zapłaci?

! Odpowiedz
0 5 ~Incognito

To jest wybór. Będzie można wybrać czy chce się iść na tą wcześniejszą emeryturę czy nie. Jak się wczesniej pójdzie to po prostu będzie mniejsza.

! Odpowiedz
4 8 ~Stanly

W USA na emeryturę przechodzą w wieku 62 lat ,muszą mieć przepracowane 10 lat udokumentowanej pracy

! Odpowiedz
0 6 ~xx

za100$

! Odpowiedz
3 6 ~Zini

Podobno w ostatnich dwóch latach długość życia Polaków się zmniejszyła.

! Odpowiedz
4 7 -zbyszek1

W spożywczaku mówili?

! Odpowiedz
1 2 (usunięty) odpowiada -zbyszek1

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada -zbyszek1

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~Drek

Paradoks polega na tym ze kobiety choc dluzej zyja to jiz 5 lat wczesniej ida na emeryture. Ja rozumiemz e zdarza im sie urodzic ale to co kiedys. Nasi rodzice mieli po kilka dzieci a nawet dalo sie znalezc rodzine z 6ga dziecmi. Teraz to 1 no max 2. Konsumpcja w Polsce jak i na zachodzie jest niesamowity.

! Odpowiedz
5 0 ~Jurij

i kopiejka wpadla

! Odpowiedz
9 11 ~gaversky

To tylko kolejny dowód że Światem nie zarządza tak nieprzeciętny umysł jak nasz prezes Yarek, wspierany przez wszechmocnego ks Dyrektora i zawsze dyspozycyjnego Antoniego

! Odpowiedz
2 20 ~asdqwe

"Świat podnosi kwotę wolną od podatku. Polska utrzymuje ją na stałym poziomie"

! Odpowiedz
3 17 ~Ann

Kiedy zmniejszenie emerytur esbeckich? Coś ucichło.

! Odpowiedz
5 12 ~asdqwe

Wydawać by się mogło, że PiS - który tyle krzyczał o rozliczeniu PRL i postkomuny - powinien zająć się tą sprawą jako pierwszą. Wygląda na to, że z jakichś przyczyn to również nie jest priorytetem dla rządu. Więc co jest? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to obsadzenie na stołkach swoich misiewiczów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 11 ~takitam

Dobrze by było podać jeszcze długość życia obywateli w tych krajach. Nie bez znaczenia jest też stan opieki zdrowotnej, odsetek osób pracujących w zawodach wymagających dużej sprawności fizycznej. A ile wynosi wiek emerytalny urzędników unijnych?

! Odpowiedz
9 15 ~hanys

Jak często w pro-lewackim Bankierze artykuł zmanipulowany. Tabela jasno pokazuje, że na 35 państw tylko 15 planuje podnieść wiek emerytalny do 67 roku życia i to w bardzo odległym terminie. Pomijam, że nie ma informacji o średniej życia w tych krajach, ale to mało istotne, bo liczy się czas życia w którym z tych emerytalnych pieniędzy można jeszcze jakoś aktywnie korzystać, a nie na wózku czy leżąc w łóżku. Potem Polki jeżdżą do obsługi do takich około 90 - latków.
Wyssać z ludzi ostatnią kroplę krwi - to cel który przyświeca "władcom tego świata". Kto do nich należy, kto ma decydujący udział w finansach tego świata wiedzą nawet dzieci w przedszkolu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 -zbyszek1

Jaki to jest prolewacki? To może jeszcze dopytam żeby już mieć z głowy: jaki to jest lewacki? Pytam dopytuje co to jest lewactwo, kto to jest lewak i nikt jeszcze nie odpowiedział. Ty wygląda na to, że wiesz.

! Odpowiedz
0 6 ~wla

Lewackie to jest obniżanie wieku emerytalnego w tych a nie innych realiach demograficznych. Pozwolę sobie pominąć w odpowiedzi lewacko-bolszewickie rozważania na temat wysysania ostatniej polskiej kropli krwi przez zachodnich kapitalistów.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty) odpowiada -zbyszek1

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 -zbyszek1 odpowiada (usunięty)

Hołoty i pospolite szumowiny, ponieważ się nimi brzydzę trzymam w dalekim do siebie dystansie. Wężykiem!

! Odpowiedz
0 3 -zbyszek1 odpowiada ~wla

Czyli po prostu głupie. To tamten nie mógł tak napisać jak człowiek.

! Odpowiedz
1 1 ~wla odpowiada -zbyszek1

No nie do końca, bo tu trzeba uściślić (a i tak będzie to bardzo uproszczona definicja):

lewackie pomysły - lewicowe, naiwne i gospodarczo nieodpowiedzialne pomysły, które charakteryzują się brakiem myślenia o skutkach jakie te pomysły będą miały w dłuższej perspektywie;

lewak - niedojrzała światopoglądowo osoba głosząca/zachwycająca się lewackimi pomysłami, nieświadomie mówiąca językiem Karola Marksa, czy Engelsa często nie zdając sobie z tego sprawy, a nawet gardząc tymi osobami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Yaro

Równie dobrze tytuł mógłby brzmieć: "Świat podnosi siłę nabywczą pieniądza, Polska obniża"

! Odpowiedz
0 9 ~Freeman

Niestety ludzie chcą być niewolnikami, co wynika z wypowiedzi wiekszości komentujących. Smutne. Człowiek wolny od zniewolonego różni się tym, że nie liczy na osoby trzecie, tzw. "państwo" tylko na siebie, rodzinę i przyjaciół.

! Odpowiedz
4 2 ~gość

Od zarania dziejów ludzie szukali zabezpieczenia socjalnego na czas starości, choroby. Przewidywali, ze mogą się stać kalekami w wyniku wypadku komunikacyjnego, losowego czy w pracy. Sam nie obronisz się przed złodziejem, przed tym, że z jakiegoś powodu "znikną" oszczędności, że umrzesz a nieletnie dzieci zostaną bez dachu nad głową, wykształcenia i chleba. Że obce "państwo" nie napadnie i nie obróci w perzynę dorobku pokoleń, fabryk, zasiewów, szpitali, uczelni. A oszczędności w banku zje inflacja, wymiana pieniądza czy choćby niezbyt uczciwy właściciel sprzeniewierzy. A dzisiaj rodzice mają najczęściej jedno dziecko, więc pokładanie całej nadziei w nim jest też niezbyt pewne. W ostatnich latach aż 2 miliony młodych Polaków i Polek wyemigrowało by pracować na emerytury obywateli innych krajów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~drit

@ freeman
"Niestety ludzie chcą być niewolnikami,"
A to kto się nas pyta? System jest tak ustawiony że nie brykniesz, musisz robić to co każą bo inaczej...
Czy w Polsce jakaś menda przy wyborach zapytała - chcecie płacić podatki ponad 70%-owe?
Nie sądzę. A jednak takie mamy.
Biedni ludzie, biedny Świat.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Marcin

Who the f... is rentier?
Rentier (fr. rentier) – osoba utrzymująca się z dochodów płynących od posiadanego kapitału, nieruchomości, odsetek od papierów wartościowych (akcji, obligacji itp.) lub wkładów bankowych.

! Odpowiedz
0 17 ~Obserwator

A wystarczy żeby cała mundurówka zwłaszcza ta co tylko siedzi za biurkiem nie mogła przejść na emeryturę po 15 latach i będzie dobrze. Pozatym pozabierać tym wszystkim darmozjadą przywileje i zlikwidować krus. A pieniędzy wystarczy żeby można było przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat. Rocznie miliardy idą na wojsko gdzie 70 procent to pensje i wszelkie dodatki dla tej 100 tyś. armi która ma tylko 20 tysięcy prawdziwych żołnierzy a reszta to gówno warta kupa mięsa która bierze kupę pieniędzy a nawet strzelać nie umie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~abc

emeryturki mają wynosić parę set złociszy…niech obniżają, ale słyszałem,że po przejściu nie będzie mozna dorobić :(

! Odpowiedz
0 4 ~wla

dorobić można, ale na czarno

! Odpowiedz
4 12 ~aa

Ale Polska to nie kraj rozwinięty. My ciągle siedzimy twardo w średniowieczu.

! Odpowiedz
3 10 -zbyszek1

Polska jest - ludzie nie. Jakiś paradoks którego nie rozumiem ale tak jest.

! Odpowiedz
2 0 ~as odpowiada -zbyszek1

Wyjątkowo się zgodzę. I nie ma to związku z polityka tylko kulturą społeczną.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada -zbyszek1

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
18 8 ~kojo

Bankier znowu miesza - jak zwykle. Podnoszenie wieku emerytalnego to samobójstwo w dłuższym terminie. Obniżenie - to inwestycja ze zwrotem po czasie. I tak trzeba patrzeć na społeczeństwo - jak na ludzi a nie jak na roboty. A wprost: nie stać nas na podnoszenie wieku emerytalnego - kto ma mózg niech myśli!

! Odpowiedz
8 15 -zbyszek1

Nie uzasadniłeś tego mimo, że na pewno umiałbyś uzasadnić, bo jak napisałeś kto ma mózg to myśli, a coś mi mówi, że co jak co ale Ty mózg to masz, dlaczego wiek przechodzenia na emeryturę miałby zostać taki jak sto lat temu i jeszcze, obniżenie wieku to miałaby być inwestycją w przyszłość, kiedy średnia życia wzrosła ze dwadzieścia lat i szybko rośnie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 22 ~Marek

kobiety powinny pracowac o 10 lat dluzej, bo tak przecietnie dluzej zyją. Skonczmy z bzdurna poprawnoscia polityczna. Na dodatek skladki odprowadzaja nizsze w wiekszosci przypadkow

! Odpowiedz
6 3 ~Joanna

Bardzo często kobiety pracują na dwóch "etatach". Praca zawodowa i prowadzenie domu. Gotują, sprzątają, prasują, robią zakupy, wychowują dzieci w znacznie większym stopniu niż mężczyźni. Ich praca w domu wyceniana jest na ok. 3000 zł netto miesięcznie. [Gdybyś do tego wszystkiego co robi kobieta w domu wynajął osobę z zewnątrz to mniej więcej tyle musiał byś wydać.] Pogodzenie tych zadań powoduje, że nie podejmują się bardziej odpowiedzialnych i wyżej płatnych zajęć, Bo jak dziecko zachoruje to trzeba z nim iść do lekarza, potem na zwolnienie, opiekować się nim gdy jest chore, A jeszcze na szczepienia, do okulisty, stomatologa. Poza tym natura stworzyła kobietę trochę słabszą, więc trudno jej konkurować z mężczyznami w typowo fizycznych pracach; budownictwie, robotach drogowych, ziemnych, górnictwie, spawalnictwie. A gdy już kobiety są w starszym wieku częściej to one zajmują się osobami starszymi i wymagającymi opieki, Także one częściej niż mężczyźni poświęcają swój czas, a czasem i finanse, by pomóc wychować wnuczęta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 19 ~Ann

Nie obniża, tylko powraca do tego, co zrobił bezprawnie rząd tuskowego.

! Odpowiedz
5 8 ~dyzma

I to jest ten CALY SWIAT ?

! Odpowiedz
3 15 ~arek

Moi rodzice są dłużej na emeryturze niż pracowali. Ile jest w Polsce takich przypadków. 20- 30% Jeden pracujący utrzymuje jednego emeryta. Tylko kto będzie chciał w Polsce pracować?

! Odpowiedz
2 2 ~LILI

to jusz wiemy w jakim resorcie pracowali w MO lub innych mundurówkach

! Odpowiedz
1 4 ~jj

Polski chłop zawsze lepij wi...

! Odpowiedz
6 11 ~Jon

Nie ma obowiązku zeby nie pracować do 100 lat.Kto chce niech pracuje do 101.Natomiast np.pielęgniarka w wieku 67 lat niech lewatywe robi Tuskowi.Ja bym się bał.

! Odpowiedz
4 2 -zbyszek1

A co to jest za wiek 67 lat?

! Odpowiedz
10 28 -zbyszek1

W artykule napisali, że Polska obniża wiek emerytalny. Otóż Polska niczego nie obniża. Hałastra tylko zapowiada, że obniży, hałastra zapowiada że podwyższą kwotę wolną, hałastra zapowiadała, że przewalutuje, hałastra zapowiada, że będzie modernizować armię, hałastra zapowiada, że zlikwiduje kolejki do lekarzy, hałastra zapowiada, zapowiada a ciemny naród kupuje i myśli, że hałastra nic nie robi tylko realizuje zapowiedzi. Czy ta hałastra jest tak sugestywna, że lud plebejski widzi to czego nie ma? Na pewno dlatego pozwolili hałastrze dorwać się do władzy mimo całej marności hałastry i braku kompetencji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Kwinto

hałastra to rządziła ostatnie 8 lat i nic dobrego dla Polaków nie zrobiła i korytko się skończyło, Leningu

! Odpowiedz
4 24 ~len

30 % męzczyzn nie dożywa w polsce do emerytury. I szlag trafia ich składki.

! Odpowiedz
1 11 ~dociekliwy

I to jest właśnie sedno tego ZUSowskiego socjalizmu: gdyby dożywali, to system by padł już dawno. A tak, to w całej Europie dopiero teraz ten system przezywa spory kryzys. Wszystko było git, dopóki było sporo płatników i mało beneficjentów. Kiedy trend się odwraca, okazuje się, że płatnicy zaczynają mieć roszczenia w stylu: "Tyle lat płaciłem i tylko 1100 zł / mieś?". Sprawdza się powiedzenie, że gdyby ból następował po roku, ludzie o wiele częściej uderzaliby się młotkiem w palec. Do płatników składek ZUS ból właśnie dociera. Tymczasem uderzenia następowały cyklicznie co miesiąc od kilkudziesięciu lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Robert_Szklarz

Na tym polega idea UBEZPIECZENIA.

! Odpowiedz
0 3 -zbyszek1

To jest manipulacja bratku. No mogę iść na kompromis- bezmyślność. Średnio Polacy, kobiety i mężczyźni przeżywają na emeryturze ok. 15 lat (nie sprawdzałem ale jeśli się mylę to niewiele ) no to może to się liczy a nie kto ile żyje.

! Odpowiedz
0 2 ~dociekliwy odpowiada ~Robert_Szklarz

Nieprawda. W idei ubezpieczenia do Twoich niewykorzystanych składek po twojej śmierci ma prawo w pierwszej kolejności rodzina. Umierasz, to Twoje wypłaty zgarnia żona/dzieci/rodzice. Całe wypłaty, a nie tylko jakiejś części w postaci dzisiejszej ZUSowskiej renty po zmarłym"

! Odpowiedz
0 0 ~len odpowiada -zbyszek1

mężczyżni ok 8 , licząc od 65 r. zycia.

! Odpowiedz
0 2 -zbyszek1 odpowiada ~len

A kobiety 21, licząc od 60r. życia.

! Odpowiedz
0 0 ~Robert_Szklarz odpowiada ~dociekliwy

Niezupełnie - to jest idea oszczędzania i gromadzenia majątku.
Jeśli ubezpieczysz się od spalenia domu, nikt Panu nie zwróci składek, jeżeli dom się ostatecznie nie spali.

! Odpowiedz
4 7 ~jurek35

Niestety nasze elity polityczne są bardzo durne wydaje mi się że potrafimy tylko rozrabiać i osłabiać Unię.

! Odpowiedz
6 3 ~Robert

Polska wybrała tak zwaną trzecią drogę jeżeli chodzi o gospodarkę ,czas pokaże czym to się skończy,a jeżeli chodzi o wiek emerytalny to on zostanie obniżony i tak zostanie,żadna partia go na powrót nie podniesie bo groziło by jej ,że przegra wybory,skończy się na tym ,że wzrosną składki na ZUS i opiekę medyczną(PiS chce zlikwidować NFZ),ktoś musi ponieść wzrastające koszty wypłat emerytur i opieki zdrowotnej -coraz więcej emerytów ,coraz mniej pracujących ,jak mówią politycy solidarność pokoleń

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 -zbyszek1

Przez kogo ta demolka którą nam funduje hałastra jest zwana trzecią drogą? To nie jest żadna droga bo droga musi spełniać przynajmniej jeden warunek. Musi być wytyczona, czyli do jej powstania potrzebna jest jakaś myśl. A w tym co hałastra robi nie ma żadnej myśli. Są działania na chybił trafił powodowane chorymi emocjami, fobiami które jeśli coś tworzą to zbiorowy oddział zamknięty z którym niebawem Polska będzie się kojarzyć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~as odpowiada -zbyszek1

Sam masz fobię, bo się pienisz o wszystko z zawziętością zwierzaka.

! Odpowiedz
0 3 -zbyszek1 odpowiada ~as

Dane GUSu dotyczące gospodarki czytałeś? W czasie kryzysu było lepiej. Przeszkadzało to komuś, stabilny rozwój dla psycholi był nie do zniesienia, ciepła woda oszołomków parzyła? Tyle lat harówy aby podnieść bankruta i zacząć normalnie żyć jak Europejczycy i to wszystko na marne?

! Odpowiedz
0 5 ~plebs

musi byc dla komunistow

! Odpowiedz
1 19 ~dociekliwy

Mam taką zabawę: pod artykułami o systemie emerytalnym wrzucam tego typu komentarz:
Po pierwsze, przejście na emeryturę nie jest kwestią wieku, ale uzbieranych pieniędzy.

Od momentu, w którym rządy postawiły wyręczyć obywateli w odkładaniu pieniędzy na przyszłość, zaczęto ustalać jakiś „uśredniony wiek emerytalny” i nawet jakieś stawki wypłaty „świadczeń emerytalnych”, co z punktu widzenia szarego obywatela jest jakimś absurdem. Przecież emerytura, to pozwolenie sobie na dalsze niepracowanie zarobkowe i życie do końca życia ze zgromadzonych oszczędności i odsetek.

Jeśli zarabiam dużo, to na emeryturę mogę sobie przejść nawet w wieku 30 lat, a jeśli zarabiam najmniej, albo prawie wcale, to prawdopodobnie będę musiał pracować do 70tki, albo do śmierci. Jeśli zdrowie mi nie pozwoli, to dzieci/ rodzina/ przyjaciele będą mnie utrzymywać (dlatego warto dbać o zdrowie i ciągle się rozwijać, żeby mieć coraz lepszą pracę. No i warto mieć dzieci :) ).

Ten naturalny porządek widać w przypadku pracy polityków, piosenkarzy, artystów: ile razy czytamy nagłówki artykułów: „XYZ skończyła 70 lat. Czy pójdzie na polityczną emeryturę?” Coś podobnego pisano w przypadku Clintowowej. Wniosek jest prosty: stan „emeryt” powinien być dobrowolnym wyborem jednostki i w niektórych branżach jest. Jedynym wytłumaczeniem istnienia tej utopii zwanej „solidarnością pokoleniową” (ZUS itp.) jest to, że składki są dodatkowym podatkiem i dzięki niemu kasta polityków może zabierać nasze oszczędności życiowe , manipulować nimi dowolnie, finansować swoje wymysły, a potem, po kilkudziesięciu latach, oddawać nam jakiś marny % w postaci „świadczenia emerytalnego”.

Im szybciej obywatele to zrozumieją, tym lepiej. Coś jednak się zmienia, bo pokolenie dzisiejszych 30 latków jeszcze pokornie płaci ZUS, ale podkreśla, że wie, że emerytur nie będzie i że samemu trzeba odkładać. Idziemy w dobrą stronę. Teraz trzeba tylko żądać zlikwidowania tej utopii pt. „solidarność społeczna”, uzasadniając, że od lat 50tych nie działa i raczej działać nie ma prawa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Garb

1.Pieniądze z ZUS nie są dowolnie obracane . Służą do spłaty bieżących emerytur i nie wystarczają wiec musi je wspomagać budżet (49mld zł- ostatnio)
2. Osoby które nie wypracują wystarczającej emerytury muszą być wspomagane przez budżet w postaci świadczeń socjalnych.
Dlatego niestety wiek emerytalny musi być podniesiony należy się jednak zastanowić nad dofinansowaniem np. zwolnieniem z części ZUS dla pracodawców pracowników w wieku powyżej 62/65 lat

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~testtesttest odpowiada ~Garb

tak to jest dobry pomysł i tez o tym myślałem - po osiągnięciu wieku emerytalnego - kto chce niech pracuje jednak niech będzie zwolniony ze składki na ZUS. Zarobi przez to więcej i nie będzie chętnie odchodził na dużo niższą emeryturę. Przez co ZUS może zyskać na tym.

! Odpowiedz
0 1 ~dociekliwy odpowiada ~Garb

1. "Służą do spłaty bieżących emerytur i nie wystarczają wiec musi je wspomagać budżet " - a dlaczego nie starczają?

Zlicz sobie to, co do tej pory wpłaciłeś na ZUS i zrób symulację (procent prosty) ile co miesiąc możesz z tego dostawać. Wyjdzie Ci mniej, niż proponuje Ci ZUS na ten moment. Dlaczego tak jest? Dlatego, że Twoje składki są dowolnie obracane i nie są do Ciebie przypisane. Wypłaca się z nich świadczenia ZUSowskie osobom, które nie zgromadziły jeszcze takich środków, jakie Ty zgromadziłeś. Wracam więc do mojego pierwszego zdania: emerytura powinna być zależna jedynie od ilości zgromadzonych oszczędności, a nie od wieku. Poza tym, rząd powinien całkowicie zrezygnować z wyręczania nas w odkładaniu na naszą przyszłość. A jeśli chce to robić, to niech robi to w oparciu o zasady matematyki finansowej i osobistego subkonta, czyli na zasadzie lokaty, a nie na socjalistycznej zasadzie jakiejś utopijnej "solidarności społecznej". Przy czym zaznaczam, że nie da się przejść do takiego typowo finansowego modelu z dnia na dzień. Prawdopodobnie pokłosie socjalizmu ZUSowskiego spłacalibyśmy w podatkach jeszcze przez następne 30 lat (wypłata świadczeń tym, którym to jeszcze obiecano. Im dalej to trwa, tym większe koszty ponosimy (my, obywatele).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~dociekliwy

"Wyjdzie Ci mniej, niż proponuje Ci ZUS na ten moment. " - pomyłka, miało być *więcej, niż proponuje Ci teraz ZUS. Na początku chciałem napisać: "ZUS proponuje CI mniej"

! Odpowiedz
5 19 kzabor

Szkoda, że na wykres nie nałożono średniej długości życia, bo wyniki mogły by się okazać zgoła inne. Co który mężczyzna w Polsce dożywa emerytury?

! Odpowiedz
3 8 ~hdrvn

Teraz po powtórnej obniżce wieku emerytalnego kobiet do 60 roku życia będą jeszcze bardziej absurdalne.

! Odpowiedz
3 13 ~as

Niestety, nie średnią się kierują, a oczekiwaną długością życia. I choć średnia jest fatalna i mnóstwo nie dożywa, to ten co dożyje ma wyliczone, że 17 lat będzie brał emke. Cóz z tego, że większości to nie dotyczy? Takie oszustwo statystyczne.

! Odpowiedz
1 5 ~pirx odpowiada ~as

ZUS ustala wysokość emerytury dzieląc zgromadzony kapitał przez 216 miesięcy, czyli 18 lat. Średnia długość życia w Polsce wynosi 77 lat. Gdyby przyjąć tę wartość dla celów wzoru emerytalnego, wartość składek dzielilibyśmy nie przez 216 miesięcy, a jedynie przez 120 miesięcy. W wyniku tego, emerytura byłaby prawie dwukrotnie wyższa. Za parę lat znowu jedną ustawą zmienią średnią trwanie życia i nie będzie miało znaczenie wiek przejścia na emeryturę. Polska to taki kraj, gdzie umawiamy się na jedno, a po jakimś czasie jedną ustawą zmieniają zasady gry (reforma OFE itp), więc żadne takie tam "konstytucje dla firm" itp nie mają znaczenia, bo kolena władza która przyjdzie zrobi po swojemy nie licząc się ze zdaniem Narodu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~sten

@kzabor : min.75%

! Odpowiedz
2 2 ~as

Tak na marginesie, to te prognozy sa baaardzo dalekosiężne, na wykresie widać, że w 3050 r. będzie naprawdę źle.

! Odpowiedz
0 1 ~as

poprawili :)

! Odpowiedz
7 24 ~djdustin

Bądźmy w światowej awangardzie i podniśmy nawet do 101 lat! A co tam damy radę...czy naprawdę nikt nie widzi w tym ucieczki przed wypłaceniem ludziom jakichkolwiek pieniędzy na starość? Czy wszystko trzeba robić aby przypodobać się finansistom? Idźmy w kierunku emerytury obywatelskiej wypłacanej wszystkim po przepracowaniu określonej liczby lat na poziomie 1500-1800 zł. Kto dobrze zarabia odłoży sobie więcej. Dość uprzywylijowanych "świętych krów."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 ~Bezpartyjny

Można by przejść na emeryturę nawet po 5 latach pracy-szkoda że nikt nie mówi o wysokości emerytur-każdy będzie miał możliwość przejścia na emeryturę ale jak się dowie ile dostanie na rękę to zwątpi-mało tego że zadłużymy państwo to nasze długi będą spłacać nasze następne pokolenia-chcesz tego?????Bez

! Odpowiedz
1 15 ~cv

Jak wszyscy zaczną płacić na ZUS tyle ile trzeba to nie trzeba będzie podnosić wieku emerytalnego.
Sędzia, prokurator, pensja 7 tyś do łapki i ani grosza na ZUS.

! Odpowiedz
2 12 ~ok

Aby podnieść wiek emerytalny należy najpierw zmniejszyć ilość godzin pracy w roku Polaków. Polacy pracują najdłużej w Europie.

! Odpowiedz
6 2 ~pracodawca

ale najmniej wydajnie

! Odpowiedz
0 0 ~Taaa odpowiada ~pracodawca

Tak... zapewne, Niemcy, Anglicy, czy obywatele Szwajcarii przerzucają skrzynki z warzywami kilka razy szybciej, kilka rzazy szybciej wykopują szparagi, zbierają truskawki, naprawiają hydraulikę....

! Odpowiedz
2 25 ~ad

Niestety u nas coraz mniejsza grupa pracujących jest obciążana coraz większymi podatkami. To taka sprawiedliwość w wydaniu socjalistycznej pseudo prawicy. Liczą się tylko notowania i wybory a to co stanie się później nikogo nie obchodzi.

! Odpowiedz
5 4 ~box

Jesteśmy głupi i tyle. Mam nadzieję, że głupota szybko przeminie.

! Odpowiedz
3 5 ~as

Polskie malkontenctwo to absolutny rekord świata, niezależnie od wieku malkontenta. jak podnosili: źle, teraz powrót: źle. Znajdźcie mi takiego, co uszczęśliwi Polaka: niemożliwe!

! Odpowiedz
0 23 ~Andy

Najpierw w PL powinnismy zlikwidowac wszystkie grupy uprzywilejowane do przejscia na wczesniejsza emeryture i wtedy zobaczyc efekt finansowy i ewentualnie podjac decyzje o podwyzszeniu standardowego wieku emerytalnego. Zalecam tez obserwacje krajow, ktore podwyzszaja wiek emerytalny i sledzenie odsetka ludzi, ktorzy nadal beda pracowac po osiagnieciu obecnie obowiazujacego wieku emerytalnego. Nie jestem przekonany, ze bedzie wiele tych osob. Niestety z pkt. widzenia rynku pracy wiekszosc tych osob nie jest w stanie pracowac na podobnych zasadach jak nawet osoby 50-cio letnie. Problemy ze zdrowiem, adaptacja do nowych rozwiazan, zmieniajacych sie warunkow, etc.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~as

Jasna sprawa. Ale u nas sprawa jest dla niektórych prosta i oczywista: robić! Niech sobie przeanalizuja, jaka jest efektywność pracy dziadków i ile czasu przebywaja na zwolnieniach, a potem odpowiedzą na pytanie: jaka prywatna firma zatrudni 65-latka zamiast 25-latka? Pewnie jakaś z branży IT!

! Odpowiedz
0 16 ~asfg

Wiek przejścia na emeryturę NIE powinien być ustalany przez rządzących, bez względu czy to 60 czy 70 lat.
Każdy powinien sam decydować o czasie przejścia na emeryturę ale oczywiście z wzięciem na siebie konsekwencji tej decyzji czyli im wcześniej przechodzi na emeryturę tym ona mniejsza bez możliwości dorabiania sobie żeby był porządek a emeryt był emerytem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~asfg

Są ludzie, którzy w wieku 65 lat nadal są sprawni i zdolni dalej pracować a są i tacy, którzy w 60 roku życia już do pracy się nie nadają. Ludzie są różni, bo tak ich natura stworzyła i urzędowe normy wieku emerytalnego są bezsensowne.

! Odpowiedz
6 19 ~pozdrawiam

Panie Robercie Szklarz proszę się nie zamartwiać :) za trzy lata PiS przegra wybory i zwycięska koalicja PO i N. pod kierownictwem premiera Ryszarda Petru wprowadzi nam wiek emerytalny 75 lat dla kobiet i mężczyzn i będziemy w światowej czołówce a nawet piersi na świecie

! Odpowiedz
0 0 ~Robert_Szklarz

W tym tekście tylko pokazałem fakty dotyczące krajów OECD, ale swoim zdaniem (i garstką danych) na ten temat też się z pewnością jeszcze podzielę :)

! Odpowiedz
1 25 ~emeryt

tylko w Polandi mamy uprzywilejowane kasty mlodych 40 letnich mundurowych emerytow sikawkowych sedziow i prokuratorów ciezko zarobionych w stanie spoczynku .

! Odpowiedz
8 7 ~brudnyharry

a Maliniak miał dać nową jakość prezydentury a pidpisuję wszystko jak leci

! Odpowiedz
2 19 ~Jasko

Świat może się mylić, ale Prezes nigdy!

! Odpowiedz
0 14 ~EDEK5050

Ale wiele osób nie wie że w zamian są inne osłony - jedna z bardzo wielu np. w Holandii gdy pracownik zostanie zwolniony z pracy po 60 latach to przez 7 lat otrzymuje stały zasiłek dla bezrobotnych minimalny około 1200 euro (w tym może być dofinansowanie dlatego 1200 + / - ) do czasu emerytury w wieku 60 lat.
Jeśli znajdzie pracę i ponownie ją straci przechodzi dalej na ten sam zasiłek .
A jak jest u nas ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~Fakty

U nas 45 letni górnik dostaje 3000 na rękę po 25 latach pracy a ksiądz kapelan w stanie spoczynku Głódź dostaje 10 000. Sprawiedliwość społeczna po Polsku i po katolicku.

! Odpowiedz
2 8 ~cv

Trendem jest opóźnianie wypłat emerytur.
Widać, ze celem jest pobieranie składek a nie wypłacanie ich w ogóle.

! Odpowiedz
0 2 ~cv

Mówi się się o wyższych emeryturach.
Emerytura jest stała - tylko wypłacana w mniejszej ilości rat.
Jak dostajesz kredyt 100 tyś to też możesz go mieć w 100 ratach albo w 80.
To ta sama zasada.
Ograniczeniem jest czas życia, im później na emeryturę tym mniej razy przyjdzie przelew.

! Odpowiedz
0 0 ~eresz

Niezupełnie, w systemie zdefiniowanej składki rośnie "kapitał", który może być na emeryturze wypłacony. Jest on tym wyższy, im dłużej się go odkłada

! Odpowiedz
1 7 ~deus

Przecież jest to kraj specjalnej troski w czym problem ? Jak się ponownie zawali jak w w '89 to..
na zachodzie ludziska zrobią pewnie ostdeutschland II a na wschodzie ? Hmm będą produkować kiełbasę i bimber oraz się modlić to pomaga..reszta ucieknie na tzw. zachód lub wymrze.

! Odpowiedz
1 0 ~gość

Może lepiej produkować kiełbasę i bimber i się modlić, niż rozpętać kolejną wojnę światową i puszczać z dymem miliony ludzi...

! Odpowiedz
3 12 ~maxim

Idealny system jest taki, że każdy przechodzi na emeryturę wtedy kiedy ma na to ochotę, a kraju obowiązuje dochód gwarantowany i emerytura obywatelska, do tego zero państwowej pomocy socjalnej, dodatków, 500+ i innych bzdur. Człowiek sam decyduje czy chce np. całe życie leżeć brzuchem do góry i dostawać 1000 zł brutto miesięcznie od państwa na wegetację, czy chce pracować do 80 roku życia i dysponować kilkumilionowym portfolio oszczędności jak juz na nią przejdzie.
Gdyby mi dali wybór, to jestem nawet gotów zrzec się państwowej emerytury, opieki, leczenia w zamian za 0 zł ZUSu i niskie podatki, ale niestety 90% ludzi woli oddawać 40% pensji, żeby później dostać ochłap.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~hdrvn

Może za 500 lat Polska zdecyduje się na taki własnie model. Przy obecnej mentalności ludzi wprowadzenie czegoś takiego jest kompletnie nierealne.

! Odpowiedz
1 2 ~eresz

> dochód gwarantowany i emerytura obywatelska
> zero państwowej pomocy socjalnej

Aha

! Odpowiedz
2 11 ~piotr

program Grecja+ właśnie zostaje załączony

! Odpowiedz
5 15 ~hdrvn

Obniżenie wieku emerytalnego kobiet do 60 roku życia - a ja się pytam gdzie są demonstrujące feministki? Żadnej pikiety, żadnego czarnego-różowego-pasiastego marszu? Podobno tak bardzo zależy im na wyrównaniu praw kobiet i mężczyzn?

! Odpowiedz
3 4 ~Xd

Trzeba ściągnąć więcej specjalistów od rozmmażania z Azji i Afryki. Tylko że oni nie potrafią nic innego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil