REKLAMA

Sutkowski: Powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat paszportu covidowego

2021-04-23 06:22
publikacja
2021-04-23 06:22
FORUM

Powinniśmy rozpocząć dyskusję na temat paszportu covidowego, bo jest to temat bardzo złożony. Na przykład w przypadku osób, które nie mogą się zaszczepić, należałoby rozważyć odpowiedni ekwiwalent takiego dokumentu – wskazał w rozmowie z PAP dr Michał Sutkowski.

W Polsce i w krajach Unii Europejskiej rozpoczyna się dyskusja i prace koncepcyjne na temat tzw. paszportów covidowych, czyli dokumentów, które potwierdzają, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa – została zaszczepiona, niedawno wyleczyła się z COVID-19 lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu na obecność wirusa. Certyfikaty te miałyby upoważniać do np. bezproblemowego przekraczania granic.

Zapytany o opinię na ten temat prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział PAP, że jest to bardzo złożona i skomplikowana kwestia.

"Musi być jakiś margines dla osób, które nie mogą być zaszczepione i muszą mieć coś innego niż certyfikat szczepień jako element, który będzie równie skutecznie działał jak certyfikat szczepienia, czyli jakiś ekwiwalent" – zwrócił uwagę. Taki ekwiwalent, zdaniem doktora, powinien być też dla tych, którzy chcą, ale nadal nie mogą się zaszczepić.

Zwrócił uwagę, że ważne jest ustalenie terminu wprowadzenie takiego certyfikatu. Wskazał, że do jesieni większość osób chętnych w Europie będzie zaszczepionych albo zdeklarowanych, że chce się szczepieniu poddać.

"Jeżeli zrobimy to teraz, przed wakacjami, takie jest parcie Greków, Włochów, Hiszpanów, Chorwatów – to powodujemy sytuację pewnej nierówności" – ocenił Sutkowski. Dlatego – według eksperta – wprowadzenie paszportów covidowych byłoby złamanym kompromisem – dość ułomnym tworem. W jego ocenie za wcześnie, aby w europejskich regulacjach prawnych taki system powstał.

Powiedział, że państwa południa są zainteresowane taką regulacją, bo to otwiera drogę do łatwiejszych wyjazdów i chęci ich podjęcia, chociaż – według niego – nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

Dodał, że nie jest przeciwnikiem takiego rozwiązania. "Nie tyle nie mam zdania, co staram się zrozumieć złożoność tego procesu" – podkreślił, mówiąc, że warto rozpocząć na ten temat szerszą dyskusję.

Komisja Europejska 17 marca przedstawiła projekt cyfrowego zielonego certyfikatu, który jest też określany mianem paszportu szczepionkowego. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii COVID-19. Certyfikat będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej.

Państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne paszportów szczepień – poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. gospodarki cyfrowej Johannes Bahrke.

W ubiegłym tygodniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 jest w Polsce wydawany wszystkim osobom zaszczepionym dwiema dawkami.

"To jest taka forma QR kodu, w którym zapisane są szczegółowe informacje i o dacie przyjęcia i o rodzaju podanego preparatu. Ten system już działa" – powiedział minister. Dodał, że funkcjonuje także centralna baza osób zaszczepionych.

Niedzielski podkreślił, że sformułowanie paszport covidowy jest "bardzo niefortunne, bo sugeruje, że miałby to być dokument pozwalający przekraczać granice albo mieć zagwarantowane prawo uczestnictwa w różnych wydarzeniach".(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jakal
Jeśli powstaną takie paszporty to umówmy się ,że nie tylko szczepienie na covid będzie tam wpisywane. W dokumencie będzie miejsce na inne szczepionki, choroby przebyte i przewlekłe, zabiegi i bóg jeden wie co jeszcze- wszystko dla naszego zdrowia.
brakuje w paszporcie jakiegoś szczepienia, jesteś chory na jakąś wstydliwą
Jeśli powstaną takie paszporty to umówmy się ,że nie tylko szczepienie na covid będzie tam wpisywane. W dokumencie będzie miejsce na inne szczepionki, choroby przebyte i przewlekłe, zabiegi i bóg jeden wie co jeszcze- wszystko dla naszego zdrowia.
brakuje w paszporcie jakiegoś szczepienia, jesteś chory na jakąś wstydliwą chorobę to nie wejdziesz nie pojedziesz nie skorzystasz.
warszawyak
Mogę tylko powiedzieć , że żyłem w pięknych czasach ! W latach 80 tych mimo ograniczeń paszportowych zwiedziłem podczas studiów pół ZSRR . Od 88 roku byłem przeszło 100 razy w Azji ( Thaylandia , Chiny , Hong Kong , Singapur , Macao , Wietnam . Trzy razy USA . Pół Europy . Teraz już jestem zmęczony i jeśli gdzieś Mogę tylko powiedzieć , że żyłem w pięknych czasach ! W latach 80 tych mimo ograniczeń paszportowych zwiedziłem podczas studiów pół ZSRR . Od 88 roku byłem przeszło 100 razy w Azji ( Thaylandia , Chiny , Hong Kong , Singapur , Macao , Wietnam . Trzy razy USA . Pół Europy . Teraz już jestem zmęczony i jeśli gdzieś polecę to w lutym do Thaylandii wygrzać się na piasku popijając drinki podczas tayskiego masażu . Nie zaszczepiłem się i nie mam zamiaru tego zrobić nawet jak będą płacić co już robią w Niemczech ! Polska jest pięknym krajem , nie potrzeba mi wcale Ameryki !
zenonn
Paranoja COV ID. Wszystkie inne choróbska i zarazki zdechły na kowid.
Prace nad kolejnymi pandemiami i szczepionkami trwają.
Glejt niewolnika może mieć różne postacie, najlepiej czip wbity do czaszki.


masekrut5552021-04-23 10:11
1
0
Z tego co miesiąc temu nagrał sobie Gates na swoim oficjalnym
Paranoja COV ID. Wszystkie inne choróbska i zarazki zdechły na kowid.
Prace nad kolejnymi pandemiami i szczepionkami trwają.
Glejt niewolnika może mieć różne postacie, najlepiej czip wbity do czaszki.


masekrut5552021-04-23 10:11
1
0
Z tego co miesiąc temu nagrał sobie Gates na swoim oficjalnym kanale, to w w kolejnej plandemii chcą jeszcze testować tygodniowo 20%. Teraz to by nie było możliwe, ale po wdrożeniu certyfikatów szczepień, gablotek z kodami QR przed każdym wejściem & systemu skanowania twarzy & Systemu Zaufania Publicznego takie coś jest jak najbardziej realne. Chłopy ciężko pracują i wybiegają mocno wprzód bo jeszcze trzeba będzie symulacje kolejnej plandemii zrobić zanim skończy się ta covida (styczeń 2025). Lud jeszcze tkwi w jakiejś końcówce trzeciej fali, a tutaj już robi się powoli wysyp newsów o czwartej fali czy to jacyś "eksperci", "wirusolodzy" czy nawet Niedzielski o tym mówił.
Gruby biznes zawsze w czasach plandemii i reżyserowanych wojen ubijają. Najlepiej się też strzyże owce w takich czasach. Zrobią co chcą i nie poniosą żadnych konsekwencji, no bo kto ich ukaże? Niewolnicy, którzy wspierają swoich panów w ludobójstwie czy przynoszeniu im bólu i cierpienia?
ameba1
Dzisiaj paszporty szczepionkowe, a jutro co?
secundus
to nad czym pentagon pracuje
secundus
czapeczka z folii aluminiowej, tak????????
harrytracz
Przedsiębiorca: restaurator czy fryzjer bez problemu obsłużą osobę bez certyfikatu nawet gdyby byłoby to zabronione. Liczy się handel a nie kto jaki świstek posiada. Jeżeli przedsiebiorcy przetrwają pandemię to cały pomysł paszportów czy certyfikatów będzie o kant 4 liter. I tak nikt tego nie będzie Przedsiębiorca: restaurator czy fryzjer bez problemu obsłużą osobę bez certyfikatu nawet gdyby byłoby to zabronione. Liczy się handel a nie kto jaki świstek posiada. Jeżeli przedsiebiorcy przetrwają pandemię to cały pomysł paszportów czy certyfikatów będzie o kant 4 liter. I tak nikt tego nie będzie respektował.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Przecież tylko o to chodzi, a nie o jedną z mnóstwa chorób dróg oddechowych nazwaną kowid.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki