Susza trwa i spadają prognozy plonów zbóż

2008-06-24 09:42
publikacja
2008-06-24 09:42
24.6.Warszawa (PAP) - Według prognoz plonów na dzień 20 czerwca 2008, wykonanych w Zakładzie Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG-PIB w Puławach, w województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów zbóż na poziomie 30-35 proc.

"W województwach objętych suszą przewiduje się spadki plonów, dochodzące do 35 proc. dla owsa, do 30 proc. dla jęczmienia jarego, pszenicy jarej, rzepaku ozimego i 30 proc. dla buraków cukrowych" - napisano w raporcie.

"W skali kraju należy spodziewać się niższych plonów dla pszenicy ozimej o 3 proc. i rzepaku o 8 proc.. Znacznie gorsza sytuacja występuje dla zbóż jarych, według prognoz należy spodziewać się w skali kraju spadku plonu pszenicy jarej i jęczmienia jarego o 14 proc. i owsa aż o 18 proc. Dla buraków cukrowych prognozujemy plony niższe od wieloletnich o 6 proc. Dla żyta i ziemniaków na podstawie dotychczasowego przebiegu pogody, prognoza nie przewiduje strat plonów w skali kraju" - napisano w raporcie.

Z analizy instytutu wynika, że w trzecim okresie raportowania, tj. w okresie od 11 kwietnia do 20 czerwca 2008 roku, stwierdza się wystąpienie zagrożenia suszą dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, ziemniaków, buraków cukrowych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych uprawianych na glebach I i II kategorii (bardzo lekkich i lekkich).

Na glebach III kategorii (średnich), zagrożenie suszą wystąpiło dla: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych. Susza występuje również na glebach IV kategorii (ciężkich) dla zbóż jarych i warzyw gruntowych.

"Suszą zagrożonych jest 52 proc. gmin w Polsce oraz 45 proc. gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków odsetek gmin, w których wystąpiła susza zwiększył o 6 proc., a obszar gruntów ornych powiększył się o 6,5 proc." - napisano. (PAP)

map/ jtt/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki