REKLAMA

Sura (RPP): Będą kolejne podwyżki stóp proc. Inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu

2022-04-12 10:48, akt.2022-04-12 12:07
publikacja
2022-04-12 10:48
aktualizacja
2022-04-12 12:07
Sura (RPP): Będą kolejne podwyżki stóp proc. Inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu
Sura (RPP): Będą kolejne podwyżki stóp proc. Inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu
/ NBP

Im bardziej luźna jest polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych, więc podwyżki stóp procentowych się nie zakończyły - powiedział portalowi WNP członek RPP Rafał Sura. Dodał, że inflacja w 2022 i 2023 r. będzie dalece odbiegać od celu.

"Przy czym wspomniane tarcze (antyinflacyjne - PAP) tylko chwilowo łagodzą inflację, a w perspektywie 2023 i 2024 roku będą utrudniać nam sprowadzenie inflacji do celu, gdyż wówczas, po ich wygaśnięciu, możemy obserwować tak zwany efekt sprężyny. Podstawowy kanon z polityki pieniężnej brzmi: im bardziej luźna polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych. Stąd nasze, tak zdecydowane podwyżki stóp, które się nie zakończyły, jak chcieliby co niektórzy sugerować" - powiedział cytowany przez WNP Sura.

"Osobiście uważam, że stopy będziemy podnosić w skali i tempie adekwatnym do napływających danych makroekonomicznych. Zaś celem zaostrzania polityki pieniężnej pozostaje niezmiennie sprowadzenie inflacji w granice celu, to jest poniżej 3,5 procent, tak szybko, jak będzie to możliwe" - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że w związku z podwyżkami stóp procentowych rząd wraz z KNF i NBP pracuje m.in. nad ułatwieniem korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Sura zaznaczył w rozmowie z WNP, że w marcu inflacja przekroczyła psychologiczną granicę 10 proc., a wszystkie dostępne dane utwierdzają RPP w przekonaniu, że scenariusz sprowadzania inflacji do celu w średnim okresie jest mało prawdopodobny.

"Inflacja, między innymi poprzez wojnę na Ukrainie i procesy zapoczątkowane podczas pandemii, w bieżącym i przyszłym roku będzie dalece odbiegać od celu inflacyjnego NBP. (...) Dostępne nam prognozy inflacji wskazują, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika cen będzie przekraczać 10 proc. w ujęciu rok do roku, a więc powyżej projekcji marcowej" - dodał.

Kotecki: Kwietniowa podwyżka stóp proc. nie jest ostatnią w tym cyklu

"Dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne, trzeba to sobie jasno powiedzieć, oczywiście mówię to w swoim imieniu, nie w imieniu Rady, nie mówię niczego nieoczywistego (...) Ostatnia podwyżka o 100 pb nie jest ostatnią podwyżką w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, bo prawdopodobnie będziemy widzieć kolejne takie decyzje" - powiedział Kotecki.

"Wydaje mi się - odnosząc się do analiz, ostatniej projekcji inflacyjnej - że ciągle mamy nieoszacowaną inflację. Ta prawdopodobnie inflacja niestety wciąż będzie wyższa, niż zakładał NBP. (...) Uważam, że ryzyko jest bardzo duże, że ona niestety pozostanie z nami nie tylko dłużej, ale przede wszystkim na wyższym poziomie" - powiedział Kotecki.

"Problemem numer jeden, przynajmniej dla polityki pieniężnej, jest inflacja. Tu mamy pewien dysonans, z jednej strony polityka monetarna jest zaostrzana, mamy już siedem podwyżek stóp procentowych, począwszy od października, kończąc teraz na kwietniu, a z drugiej strony mamy coraz luźniejszą politykę fiskalną - wszystkie tarcze, Polski Ład, uchodźcy, czy wydatki zbrojeniowe. Co jest bardzo ważne dla polityki pieniężnej, bo im bardziej polityka fiskalna będzie luzowana, deficyt będzie rósł, tym bardziej będzie musiała być zaostrzana polityka pieniężna, w sytuacji tak wysokiego wzrostu cen, który sam w sobie jest ogromnym ryzykiem dla wszystkich - dla konsumentów, dla przedsiębiorców, dla samorządów" - powiedział Kotecki.

RPP od października siedmiokrotnie podwyższyła stopy procentowe - referencyjną łącznie o 440 pb do 4,50 proc. - to najwyższy poziom stóp od grudnia 2012 r. W samym kwietniu podwyżka wyniosła 100 pb. 

tus/ mfm/ pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (38)

dodaj komentarz
prawy_ja
Tylko czy za podwyżką stóp procentowych kredytów w równym tępie będzie szła podwyżka stóp depozytów oszczędnościowych? Oraz dlaczego jest tak że przy zysku kapitałowym 10% i inflacji równej 12% płaci się podatek od tychże zysków skoro masz stan posiadania uszczuplił się 2%? Ile trzeba skończyć fakultetów jakie osiągnąć stopnie naukowe Tylko czy za podwyżką stóp procentowych kredytów w równym tępie będzie szła podwyżka stóp depozytów oszczędnościowych? Oraz dlaczego jest tak że przy zysku kapitałowym 10% i inflacji równej 12% płaci się podatek od tychże zysków skoro masz stan posiadania uszczuplił się 2%? Ile trzeba skończyć fakultetów jakie osiągnąć stopnie naukowe ile odbębnić szkoleń ekonomicznych aby tego nie zrozumieć?
chenoch
Walca z covidem i "ociepleniem" klimatu poprzez wyniszczanie gospodarki daje efekty. Przyszedł czas płacenia rachunku inflacją. Dlaczego nikt o tym nie mówi?
martabak1
ja o tym pisałam już dawno
cichy380
A może by tak skończyć z dotacjami, dofinansowaniami, tarczami, socjalami, sankcjami i zacząć rządzić na poważnie?
bha
Krótkowidztwo zachłanności w białych rękawiczkach która pognębi coraz mocniej finansowo miliony osób na świecie w wielu krajach ,a narastającej coraz mocniej i mocniej od lat zachłanności rynkowo-inflacyjnej i tak nie pohamuje jest ona za bardzo zakorzeniona od dawna i wciąż i wciąż nienasycona poruszana za wszelakie dostępne stworzone Krótkowidztwo zachłanności w białych rękawiczkach która pognębi coraz mocniej finansowo miliony osób na świecie w wielu krajach ,a narastającej coraz mocniej i mocniej od lat zachłanności rynkowo-inflacyjnej i tak nie pohamuje jest ona za bardzo zakorzeniona od dawna i wciąż i wciąż nienasycona poruszana za wszelakie dostępne stworzone rynkowe sznurki mające końcówki za wielkimi kotarami wciąż, wciąż i wciąż przepadzistego nienasycenia na MAMONĘ !!!!.
demeryt_69
To tylko obsesja czy gorzej?

endes
… Bo rządzą nami populistyczne durnie
demeryt_69
Niestety tak już jest od ponad 30 lat!
fakty odpowiada demeryt_69
Tusk podniósł wiek emerytalny wszystkim, podwyższył wiek emerytalny milicji do 55 r.ż, obniżył im chorobowe do 80 %, chciał zamknąć kopalnie, ale PIS skumał się z Dudą i nic z tego nie wyszło, utrzymywał stopy % powyżej inflacji, mimo szalejącego kryzysu. To były decyzje jakie mógł podjąć tylko prawdziwy polityk, który na pierwszym Tusk podniósł wiek emerytalny wszystkim, podwyższył wiek emerytalny milicji do 55 r.ż, obniżył im chorobowe do 80 %, chciał zamknąć kopalnie, ale PIS skumał się z Dudą i nic z tego nie wyszło, utrzymywał stopy % powyżej inflacji, mimo szalejącego kryzysu. To były decyzje jakie mógł podjąć tylko prawdziwy polityk, który na pierwszym miejscu stawia Polskę. Te decyzje kosztowały go przegrane wybory i dojście do władzy populistów z PIS.
demeryt_69 odpowiada fakty
Sugerujesz, że Duda słucha tego co mu ktoś powie?

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki