Suplementy wzmocnią Excellence

2021-02-15 10:22
publikacja
2021-02-15 10:22

Pandemia nie zaszkodziła biznesowi Excellence, notowanego na NewConnect producenta soków i syropów. Firma nie spoczywa na laurach i planuje rozgoszczenie się na perspektywicznym rynku suplementów diety.

 
Wpływ trwającej już od roku pandemii COVID-19 na poszczególne branże bywa ekstremalnie różny. Podczas gdy część firm stoi nad przepaścią, innym wiedzie się lepiej niż kiedykolwiek przedtem. Ale są też takie, które nie są na nią specjalnie wrażliwe. Do tej ostatniej grupy zalicza się Excellence, krajowy lider w produkcji soków i syropów. Potwierdzają to opublikowane właśnie wyniki za czwarty kwartał 2020 r.


Zakup 51 proc. udziałów w spółce Health Medica, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży suplementów diety, to inwestycja zgodna z kierunkiem rozwoju Excellence. Posiadamy już doświadczenie w ich wytwarzaniu, a społeczeństwo coraz bardziej dba o stan zdrowia i coraz chętniej sięga po suplementy diety – mówi Dariusz Borowski, członek zarządu Excellence, odpowiedzialny za finanse, na zdjęciu z prawej w towarzystwie Dariusza Polinceusza, prezesa spółki.

Narastająco po czterech kwartałach zeszłego roku firma z Lipy (okolice Łodzi) osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 48,5 mln zł. Oznacza to wzrost rok do roku o 4,7 proc. Natomiast zysk netto na koniec 2020 r. sięgnął 451,6 tys. zł i był wyższy o 317 proc. od wyniku osiągniętego w 2019 r.

W samym czwartym kwartale ubiegłego roku Excellence osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 13,7 mln zł (wzrost o 7,4 proc. rok do roku). Zysk netto wyniósł zaś 391,9 tys. zł i był o 40,6 proc. niższy niż przed rokiem.


Covidowe okazje
– Ubiegłoroczny wzrost sprzedaży to zasługa m.in. dodatkowych przychodów uzyskanych ze sprzedaży testów na wykrywanie koronawirusa oraz środków dezynfekujących. Dzięki dochodom z tego tytułu osiągnęliśmy w czwartym kwartale wyższy wynik ze sprzedaży – 667 tys. zł vs. 189 tys. zł w analogicznym okresie zeszłego roku. Natomiast spadek zysku netto w czwartym kwartale jest efektem niższych o 45,5 proc. pozostałych przychodów operacyjnych, co wynikało głównie z wymiany parku maszynowego – wyjaśnia Dariusz Borowski, członek zarządu Excellence, odpowiedzialny za finanse.
W całym 2020 r. w segmencie produktów związanych z COVID-19 spółka wypracowała przychody na poziomie 1,3 mln zł.
– Uruchomienie w pierwszym półroczu 2020 r. produkcji i sprzedaży środków dezynfekcyjnych, realizowanej wyłącznie dla instytucji i firm, wynika z pojawienia się pandemii i traktujemy tę działalność jako dodatkową. Pozwala uzyskać ekstra dochody poza naszą działalnością podstawową, czyli produkcją syropów. Ta część biznesu nie będzie intensywnie rozwijana z uwagi na silną konkurencję na rynku. Wielkość sprzedaży będzie uzależniona od aktywności naszych obecnych partnerów w tym segmencie – tłumaczy Dariusz Borowski.
Zwraca też uwagę, że produkowane przez spółkę środki do dezynfekcji są wykorzystywane w procesach mycia i dezynfekcji w jej zakładzie produkcyjnym, co znacznie obniżyło koszt tych procesów.
Od października spółka sprzedaje też – pod marką Excellent Test – sprowadzane z USA szybkie testy na obecność koronawirusa.
– Dotychczas sprzedaliśmy około 14 tys. testów, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami – mówi Dariusz Borowski.
W jego opinii osiągnięte przez spółkę w 2020 r. wyniki były znacznie lepsze niż rok wcześniej przede wszystkim dzięki przeprowadzonym w latach 2018–2019 inwestycjom w modernizację linii produkcyjnych oraz efektom działań marketingowych zrealizowanych w 2019 r., których koszty w znacznym stopniu obniżyły wynik 2019 r.
Po dokonaniu wspomnianych inwestycji w rozwój linii produkcyjnych pojawiła się konieczność usprawnienia procesów produkcyjnych w firmie. Na realizację projektu wdrożenia zmian w zarządzaniu procesem produkcji Excellence uzyskała dofinansowanie z funduszy UE w wysokości blisko 200 tys. zł. Projekt będzie realizowany do czerwca 2021 r. i będzie zawierał analizę obecnego stanu procesów i procedur, a następnie zostanie zoptymalizowany w trakcie wdrożenia zmian zgodnych z filozofią Lean Manufacturing (koncepcja zarządzania procesem produkcji oparta na zasadach i narzędziach systemu produkcyjnego, który przyczynił się do rynkowego sukcesu Toyoty).
– Liczymy na usprawnienie wszystkich procesów mających wpływ na efektywność produkcji, planowanie i terminowość. Efektem wymiernym powinny być korzyści finansowe w postaci zmniejszenia kosztu jednostkowego produkcji – tłumaczy Dariusz Borowski.


Lider w syropach
Poza rozwojem sprzedaży w segmencie „covidowym”, czyli testów i środków dezynfekujących, spółka uzyskała wzrost sprzedaży z działalności podstawowej.
– Rynek soków i syropów w Polsce jest stabilny – podkreśla Dariusz Borowski.
Excellence jest największym producentem soków i syropów sprzedawanych pod markami własnymi dużych sieci handlowych w Polsce. Współpracuje z takimi sieciami jak Biedronka, Lidl, Netto, Dino, Tesco, Makro, Carrefour, Auchan czy Polo Market, czyli generalnie ze wszystkimi sieciami nowoczesnymi, prowadzącymi także sprzedaż produktów Excellence za granicą.
– Drugą część naszego biznesu stanowią soki i syropy sprzedawane pod markami należącymi do Excellence, np. I am BIO. Nasza miesięczna produkcja soków i syropów sięga 1,5 mln litrów. Pod względem ilościowym jesteśmy numerem jeden w Polsce – co trzecia butelka sprzedawana w naszym kraju została wyprodukowana w zakładzie Excellence – podkreśla Dariusz Borowski.
Na podstawie danych AC Nielsen Excellence szacuje swój udział w polskim rynku soków i syropów na 24 proc. Spółka rozwija także eksport i sprzedaje m.in. do USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Białorusi, Łotwy, Litwy, Czech.
Suple na zamówienie
Na początku lutego Excellence sfinalizowała opiewającą na 2,5 mln zł transakcję zakupu 51 proc. udziałów w łódzkiej spółce Health Medica, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży suplementów diety. Dariusz Borowski tłumaczy, że ta inwestycja jest zgodna z kierunkiem rozwoju Excellence, posiadającej już doświadczenie w produkcji suplementów diety.
– Widzimy przyszłość w tym segmencie rynku, ponieważ społeczeństwo coraz bardziej dba o stan zdrowia i coraz chętniej sięga po suplementy diety – wyjaśnia Dariusz Borowski.
Jak dodaje, polski rynek suplementów diety osiągnął w 2020 r. wartość blisko 6 mld zł i każdego roku rośnie o kilka procent (3 proc. w 2020 r.)
Zakup udziałów w Health Medica związany był też z tym, że spółka pracuje nad nowoczesną platformą internetowej sprzedaży suplementów diety. Prace nad nią są mocno zaawansowane i powinna zostać uruchomiona w połowie tego roku.
– Serwis internetowy będzie służył obsłudze klienta, który będzie mógł dokonać zakupu suplementów diety oraz preparatów medycznych i leków na podstawie wyników uzyskanych po konsultacji z lekarzem. Będą to zatem specjalizowane kuracje – każdy zestaw produktów będzie skierowany indywidualnie dla wybranych grup docelowych i nie będzie standardowym produktem, jaki jest obecnie oferowany na rynku. Rozwiązanie jest innowacyjne, nowoczesne i przełomowe – przekonuje Dariusz Borowski.
Dla Excellence oznacza to wejście w nowy, perspektywiczny obszar działalności, oparty na dedykowanym modelu e-commerce. W opinii Dariusza Borowskiego spółka osiągnie dzięki temu wzrost skonsolidowanych przychodów i zysków, co przyczyni się do wzrostu wartości dla jej akcjonariuszy.
– Jesteśmy zainteresowani zwiększeniem udziału w Health Medica i w najbliższej przyszłości powinna się wyjaśnić sprawa możliwości ich nabycia – dodaje Dariusz Borowski.


Giełdowy awans
W styczniu tego roku zarząd Excellence podjął decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do przeniesienia notowań akcji spółki z NewConnect na rynek regulowany GPW.
– Rozpoczęliśmy prace nad prospektem emisyjnym. Samo przeniesienie będzie dokonane w dogodnym dla spółki terminie po zatwierdzeniu prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie planujemy przy tej okazji przeprowadzania emisji nowych akcji – mówi Dariusz Borowski.

Źródło:Materiał partnera
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
zyga.
To moze byc dobra okazja inwestycyjna ,perspektywy i notowania na ciaglym rynku pozytywne wiadomosci

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki