REKLAMA

Supernadzór chce kontrolować SKOKi

2006-11-06 06:50
publikacja
2006-11-06 06:50
Jak donosi Gazeta Wyborcza, Stanisław Kluza, szef Komisji Nadzoru Finansowego, chce by pod skrzydłami jego urzędu znalazły się SKOK-i, pośrednicy kredytowi i doradcy finansowi dotąd niepodlegający nadzorowi.
Według niego, SKOK-i powinny być objęte kontrolą w tych dziedzinach, w których ich działalność jest zbieżna z bankową. Chodzi zwłaszcza o gwarancje depozytów i normy ostrożnościowe przy udzielaniu kredytów. Objęcie kontrolą SKOK-ów wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, które kasy będą musiały ponieść. Z jednej strony zmniejszyłoby to atrakcyjność całego systemu, ale z drugiej strony rekompensowane byłoby to większym bezpieczeństwem. SKOK-i są zdecydowanie przeciwne inicjatywom mającym na celu objęcie ich kontrolą przez KNF.

Kluza chce objąć nadzorem także doradców finansowych i pośredników kredytowych. Doradcom stawiane byłyby podobne wymagania jak obecnie maklerom czy brokerom. Teraz by zostać doradcą wystarczą dobre chęci i umiejętność przekonania potencjalnych inwestorów do swoich pomysłów. W odróżnieniu od SKOK-ów doradcy finansowi są zadowoleni z pomysłów objęcia ich nadzorem KNF. Tomasz Marszał z firmy Xelion mówi, że w tej chwili nawet nie wiadomo, ilu jest w Polsce doradców. Według niego, objęcie tej części rynku nadzorem umożliwi kontrolę działalności poszczególnych podmiotów.

Na podstawie: Patrycja Maciejewicz, mać, Gazeta Wyborcza / www.gazeta.pl
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Małgorzata
te SKOKi? Żeby nie okazało się, że król jest nagi? Skąd ich szefowie wzięli tak gigantyczne majątki? że to potencjalne pralnie pieniędzy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki