REKLAMA

"Suddeutsche Zeitung": nie wszystkie dane z Panama Papers będą opublikowane

2016-04-07 11:47
publikacja
2016-04-07 11:47

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zadeklarował, że nie opublikuje wszystkich nazwisk ze znajdującej się w jego dyspozycji bazy danych znanej jako Panama Papers.

"Suddeutsche Zeitung": nie wszystkie dane z Panama Papers będą opublikowane / fot. Carlos Jasso / FORUM

Baza zawiera informacje o osobach i firmach, którym panamska kancelaria prawnicza Mossack Fonseca pomagała dla unikania podatków zakładać spółki offshore.

Łącznie chodzi tu o 11,5 mln poufnych dokumentów, związanych z powstaniem i funkcjonowaniem ponad 214 tys. spółek, które w wielu przypadkach zarządzały majątkiem osób zajmujących eksponowane stanowiska w hierarchii politycznej i gospodarczej różnych państw. Afera "Panama Papers" doprowadziła już do ustąpienia premiera Islandii Sigmundura Gunnlaugssona.

Jak zaznaczyła "SZ", nie wszystkie dane z tej bazy zostaną udostępnione opinii publicznej ani też władzom śledczym, gdyż gazeta nie jest przedłużonym ramieniem prokuratury lub policji. Organy prokuratury w Niemczech i innych krajach mogą teraz w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia skonfiskować odpowiednie dokumenty u osób, których one dotyczą - wskazał niemiecki dziennik.

Zapowiedział również, że nie ujawni tożsamości wszystkich figurujących w Panama Papers podmiotów, gdyż w odniesieniu do wielu firm i osób prywatnych, których dane się tam znajdują, nie ma ku temu uzasadnionego publicznego interesu. Występuje on w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że osoba działająca na niwie publicznej dopuściła się czynu karalnego, na przykład oszustwa podatkowego. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bbbplus
W rajach pod. mają też pozakładane działalności służby specjalne. Takie papiery to smakowity kąsek dla kontrwywiadu.
~Cash
No tak, nie dowiemy się, kto z rodziny Sorosów, Rockefellerów, Fordów, Carnegie oraz innych osób im sprzyjających, robiących z nimi interesy jest na tej liście, skoro są oni sponsorami International Consortium of Investigative Journalists, czyli konsorcjum dziennikarzy śledczych, które weszło w posiadanie tych informacji.No tak, nie dowiemy się, kto z rodziny Sorosów, Rockefellerów, Fordów, Carnegie oraz innych osób im sprzyjających, robiących z nimi interesy jest na tej liście, skoro są oni sponsorami International Consortium of Investigative Journalists, czyli konsorcjum dziennikarzy śledczych, które weszło w posiadanie tych informacji. Hipokryzja i cynizm mają się dobrze w dzisiejszych czasach...............................

https://www.craigmurray.org.uk/

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki