Styczeń w aptekach na dużym minusie

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) spadła w styczniu 2012 roku o ok. 24 proc. w ujęciu rdr - wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny.

- Od początku stycznia obserwujemy wyraźnie niższe sprzedaże w aptekach. W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 procent. W ujęciu ilościowym rynek apteczny spadł o 22 procent - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego w styczniu wpłynęło wiele czynników. Głównym było wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku, które wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku i spowodowało wzmożone zakupy leków w grudniu. Wtedy to klienci aptek obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

- Na słabe wyniki sprzedaży aptek w styczniu wpływ miały także opóźnienia w podpisywaniu umów z NFZ, protest lekarzy oraz bardzo niskie temperatury w ostatniej dekadzie miesiąca - tłumaczy ekspert IMS Health.

Szczególnie duże spadki sprzedaży w aptekach w styczniu, sięgające około 60 proc., IMS Health zanotował w grupie materiałów medycznych, do której należą paski diagnostyczne do oznaczania stężenia glukozy we krwi. Ich sprzedaż po czterech tygodniach stycznia wyniosła blisko 20 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej sięgała niemal 50 mln złotych. Spadki sprzedaży, choć nie tak duże jak w przypadku pasków diagnostycznych, zanotowano również w innych grupach leków dotkniętych zmianami na listach refundacyjnych.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł w styczniu 16 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym 7 proc. Najbardziej, spadła sprzedaż witamin, minerałów i preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.

/ IMS Poland Ltd. Sp. z o.o.
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil