REKLAMA

Sturgeon: Szkocja może spróbować zablokować Brexit

2016-06-26 21:19
publikacja
2016-06-26 21:19

Szkocja wykorzysta wszelkie środki, by pozostać w Unii Europejskiej, włączając w to potencjalne zablokowanie Brexitu - powiedziała w niedzielę szefowa autonomicznego szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon / fot. Clodagh Kilcoyne / FORUM

"Konsekwencje prób wydobycia Wielkiej Brytanii z UE będą bardzo szkodliwe i bolesne. Chcę uchronić przed tym Szkocję" - oświadczyła Sturgeon.

Zgodnie z brytyjskim prawodawstwem nie jest wykluczone, że Szkocja, Walia i Irlandia Północna, czyli trzy regiony, które odzyskały od Londynu część uprawnień, będą musiały zaaprobować decyzję brytyjskiego parlamentu o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Zapytana, czy zwróci się do parlamentu Szkocji o zablokowanie procedury Brexitu, Sturgeon odparła: "oczywiście". "Jeśli szkocki parlament miałby podejmować decyzję kierując się tym, co jest dobre dla Szkocji, to wtedy oczywiście na stole jest opcja, że nie zagłosujemy za czymś, co jest sprzeczne ze szkockimi interesami" - powiedziała.

Jej rzecznik sprecyzował po wywiadzie, że między prawnikami toczy się dyskusja, czy rzeczywiście brak zgody szkockiego parlamentu może zablokować decyzję o Brexicie podjętą przez parlament w Londynie.

Sturgeon powtórzyła, że szkocki rząd będzie poszukiwał sposobu bezpośrednich negocjacji z Unią Europejską, by zrealizować cel, jakim jest pozostanie Szkocji w UE.

Wyraziła też pogląd, że Szkocja zechce wrócić do tematu niepodległości. "Kontekst i otoczenie radykalnie się zmieniły. Zjednoczone Królestwo, w którym Szkocja w 2014 roku zgodziła się pozostać, już nie istnieje" - powiedziała.

W 2014 roku Szkoci większością 55 proc. odrzucili odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa i ogłoszenie niepodległości. Ale sondaż przeprowadzony dla londyńskiego "Sunday Timesa" wskazuje, że po referendum w sprawie Brexitu niepodległość Szkocji popiera 52 proc. ankietowanych. W badaniu opinii publicznej dla szkockiej gazety "Sunday Post" zwolenników separacji jest jeszcze więcej - 59 proc.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie, ale aż 62 proc. Szkotów było w tym głosowaniu przeciwnych Brexitowi. (PAP)

kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~PasazerNostromo
Mieszkam na stale w Szkocji i to, co dzieje sie w lokalnej polityce, to gorzej niz kabaret. Partia SNP, pierniczone Williamy Wallace z obsesja na punkcie niepodleglosci, chca na sile trzymac sie czlonkostwa w UE.... zaledwie 1,5 roku po przegranym referendum o separacji Szkocji od wszystkich. I zeby tego bylo malo, pani Nicola Sturgeon Mieszkam na stale w Szkocji i to, co dzieje sie w lokalnej polityce, to gorzej niz kabaret. Partia SNP, pierniczone Williamy Wallace z obsesja na punkcie niepodleglosci, chca na sile trzymac sie czlonkostwa w UE.... zaledwie 1,5 roku po przegranym referendum o separacji Szkocji od wszystkich. I zeby tego bylo malo, pani Nicola Sturgeon a.k.a. Jimmy Krankie, naprawde mysli ze Unia bedzie chciala Szkocje. Unia predzej przygarnie Burkine Faso.
~jjj
chyba łatwiej jest powiedzieć że struktury EU opuszcza Anlgia i Walia, a wielka brytania zostaje. Tyle Pzrzeiceż był już przypadek chceci odłaczenia sie od GB Szkocji to EU zagroziłaze opuszczą EU. Zatem można uznać że mamy nowe państwa: Anglię i Walię
~Wolny
Przestańcie dyktować Anglikom co mają robić . Tam gdzie jest najwięcej żydowskiej mafii , tam jest największy lament. Po przystąpieniu do UE straciliśmy honor, kulturę osobistą, przemysł , rolnictwo itp. Wszystkim chce rządzić Zachodnia mafia . UE powinna być rozwiązana bo nasze wnuki nie będą miały swojej ojczyzny,Przestańcie dyktować Anglikom co mają robić . Tam gdzie jest najwięcej żydowskiej mafii , tam jest największy lament. Po przystąpieniu do UE straciliśmy honor, kulturę osobistą, przemysł , rolnictwo itp. Wszystkim chce rządzić Zachodnia mafia . UE powinna być rozwiązana bo nasze wnuki nie będą miały swojej ojczyzny, a wszyscy będą mieszkać w jednym kołchozie i zapomną ,że kiedyś ich rodzice mieszkali we własnym kraju. Poczytajcie trochę historii , to zrozumiecie , że chce się z nas zrobić gojów.
~Marek
Kolega zapomniał leków sama paranoja w tym co pisze
~kolega1 odpowiada ~Marek
a kolega to na lekcji historii chodził na piwo?
~To_były_czasy odpowiada ~kolega1
U mnie w szkole średniej nie było takiej potrzeby.Na lekcje historii bardziej patriotycznie nastawieni koledzy przynosili polskie wina.
~Marek odpowiada ~kolega1
Historię znam doskonale i wiem do czego paranoja i populizm doprowadziły w latach 30
~autor
Za to marzy się tobie powrót pod skrzydła rosyjskie. Dobrze pewnie było, doniosło się na kilku i żyło się lepiej.
~momo odpowiada ~Marek
Ale my musimy wszystko przećwiczyć na własnej skórze. Polak musi mieć polskie doświadczenia. A nie jakieś zagraniczne. A już zwłaszcza nie niemieckie!
~momo odpowiada ~autor
Co ty wiesz o rosyjskich skrzydłach i tamtych czasach?

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki