REKLAMA

Stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatów

2021-06-09 14:27
publikacja
2021-06-09 14:27
Stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatów
Stu najzdolniejszych polskich naukowców przed trzydziestką. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła listę laureatów
fot. Dragana Gordic / / Shutterstock

Większość spośród stu laureatów tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym wybierani są najzdolniejsi polscy naukowcy przed trzydziestką, stanowią kobiety - poinformowała w środę fundacja. Łączna kwota przeznaczona na stypendia w tej edycji to 3 mln zł.

Program START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jak informuje FNP w komunikacie przesłanym PAP, jego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju naukowego. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel. Stypendyści są wybierani w drodze wieloetapowego konkursu, w którym oceniana jest jakość ich dotychczasowego dorobku naukowego.

"Stypendia START to prestiżowe wyróżnienie dla młodych naukowców. Ze względu na wysoki poziom konkursu nie jest łatwo je otrzymać. Laureatami zostają badacze, którzy, mimo że dopiero zaczynają karierę naukową, już mogą się pochwalić imponującymi osiągnięciami badawczymi. Chcemy im pomóc, aby ich potencjał się nie zmarnował, aby mogli rozwinąć skrzydła. Są to jedni z najbardziej obiecujących młodych naukowców w Polsce. O ich osiągnięciach jeszcze w przyszłości na pewno usłyszymy" – mówi cytowany w komunikacie prezes FNP prof. Maciej Żylicz.

Laureatów wybrano spośród grona 1034 kandydatów. Kobiety stanowią 54 proc. wszystkich laureatów, a średni wiek tegorocznych stypendystów wynosi 28,6 lat. Jak czytamy w komunikacie, 51 proc. wszystkich nagrodzonych posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat), w tym 30 kobiet i 21 mężczyzn.

Pierwsza dziesiątka laureatów START 2021

Lp.

Imię Nazwisko Dziedzina Instytucja
1. Michał Adamski biologia środowiska Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie
2. Piotr Alexandrowicz historia prawa Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
3. Sinemuiz Atalay biochemia Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
4. Marek Baranowski chemia Uniwersytet Warszawski
5. Aleksandra Bilska biologia molekularna Uniwersytet Warszawski
6. Jakub Bodys budowa i eksploatacja maszyn Politechnika Śląska w Gliwicach
7. Maria Cywińska budowa i eksploatacja maszyn Politechnika Warszawska
8. Paweł Czapski mechanika Politechnika Łódzka
9. Anna Detman mikrobiologia Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie
10. Julia Dłużewska genetyka Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
więcej: https://www.fnp.org.pl/laureaci-start-2021/


"Tegoroczny konkurs jest pod wieloma względami wyjątkowy. Większość stypendystów stanowią kobiety. Jest ich też więcej w gronie laureatów posiadających stopień doktora. Ponadto konkurs organizowaliśmy w warunkach pandemicznych. Było to wyzwaniem dla wszystkich, ale cieszymy się, bo udało mu się sprostać, o czym świadczy choćby bardzo wysoka liczba nadesłanych wniosków" – mówi koordynatorka konkursu w FNP Krystyna Frąk.

FNP zwraca uwagę, że wśród nagrodzonych w tym roku najwięcej badaczy reprezentuje nauki o życiu (biologia, medycyna, zastosowania, o Ziemi) - 33 stypendia. Wskazano, że na czele rankingu instytucji, z których pochodzi największa liczba laureatów uplasował się ponownie Uniwersytet Jagielloński (15 stypendystów), na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (10 stypendystów) a na trzecim Uniwersytet Warszawski (8 stypendystów). Miasta, z których rekrutuje się najwięcej stypendystów to Warszawa (29 stypendystów), Kraków (19 stypendystów), Poznań i Wrocław (po 16 stypendystów). Najwięcej nagrodzonych pochodzi z uczelni (78, z czego 20 to politechniki), w dalszej kolejności są instytuty PAN (19) oraz inne jednostki (3).

Pięcioro laureatów otrzyma stypendium w wyższej kwocie - 36 tys. zł., gdyż ich osiągnięcia badawcze zostały ocenione przez recenzentów konkursu jako wybitne. W tym roku są to: mgr inż. Natalia Ochocka-Lewicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, dr Dawid Rogacz z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mgr Marcin Sroka z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, mgr inż. Agnieszka Wołos z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie i mgr inż. Radosław Zajdel z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Stypendia START są przyznawane przez FNP od 1993 r. Do 2021 r. fundacja nagrodziła 3 200 osób i przyznała 3 836 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) w łącznej wysokości 87,5 mln zł. W tym roku na stypendia przeznaczono 3 mln zł. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią br.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
a gdzie ? :

KRUSZWIL

KAMUS

Fritz ?
infinum
Też osobiście znam zdolnych, jeśli nie wybitnych naukowców - wyjechali z Polski jeszcze w czasie studiów i teraz pracują na stanowiskach naukowych dla firm w Europie. Na Polskę patrzą z rozczarowaniem i politowaniem, bo gdyby tu zostali, to zmarnowałaby ich potencjał.

Skłodowska już stulecie temu wiedziała, że
Też osobiście znam zdolnych, jeśli nie wybitnych naukowców - wyjechali z Polski jeszcze w czasie studiów i teraz pracują na stanowiskach naukowych dla firm w Europie. Na Polskę patrzą z rozczarowaniem i politowaniem, bo gdyby tu zostali, to zmarnowałaby ich potencjał.

Skłodowska już stulecie temu wiedziała, że nie ma w Polsce czego szukać w kontekście naukowo-społecznym. Wyjechała do Francji, gdzie dostała Nobla - podobnie jak jej córka, o czym mało kto wie, bo przecież nie była Polką, więc się już w tym kraju nie liczy.
potiomkin
Widać, że najzdolniejsi pracują w Warszawie, bo na liście jest ich aż 30. Najmniej zdolni są chyba na Śląsku, bo na ponad 4 mln aglomerację jest tylko 2 laureatów.
hfjdj
A tam, zauważ że kobiety są zdolniejsze bo jest ich więcej :)
samsza
W google Sinemuiz nie istnieje, jest tylko Sinemuz lub Sinem Uz, raczej w wersji żeńskiej.
grab
Jeśli o nich rząd nie zadba i nie stworzy im warunków do pracy naukowej, tylko obarczy biurokracją to wyjadą do USA czy UE.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki