REKLAMA

Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w USA. Są ofiary śmiertelne

2022-07-04 19:27, akt.2022-07-05 06:30
publikacja
2022-07-04 19:27
aktualizacja
2022-07-05 06:30
Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w USA. Są ofiary śmiertelne
Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w USA. Są ofiary śmiertelne
/ Shutterstock

Sześć osób zginęło a co najmniej 24 zostały zabrane do szpitala po tym jak nieznany sprawca otworzył ogień w poniedziałek do uczestników parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago - poinformowały władze miejscowości. Policja poszukuje sprawcy, który został określony jako 18-20-letni mężczyzna.

O liczbie ofiar śmiertelnych i rannych poinformowała burmistrz miejscowości Nancy Rotering podczas konferencji prasowej. Pięć osób zginęło na miejscu, jedna zmarła w szpitalu. Rzecznik miejscowego szpitala powiedział później, że rany odniosło 31 osób. Część hospitalizowanych osób jest w stanie krytycznym.

W poniedziałek Lou Jogman, szef miejskiego departamentu policji powiedział na konferencji prasowej: „Zidentyfikowaliśmy tożsamość podejrzanego, to 22-letni Robert Crimo”. Szef policji poinformował, że funkcjonariusz policji ruszył w pościg za Robertem E. Crimo, gdy ten jechał około pięciu mil na północ od miejsca, w którym doszło do strzelaniny. Podejrzany zatrzymał samochód i oddał się w ręce policji.

Rzecznik policji hrabstwa Lake Chris Covelli przekazał, że sprawca ataku to biały mężczyzna w wieku 18-20 lat z "dłuższymi czarnymi włosami" i o drobnej posturze. Motyw jego działań nie jest znany. Do zdarzenia doszło po godz. 17 czasu polskiego. Policjanci znaleźli jego broń, którą był "karabin wysokiej mocy".

Covelli potwierdził też, że mężczyzna strzelał z dachu jednego z budynków i był dobrze schowany. Dodał, że wszystko wskazuje na to, że atak był w pełni zamierzony, ale bez wyraźnej przyczyny. "To było bardzo zamierzone i bardzo przypadkowe" - powiedział funkcjonariusz.

"Nie ma słów na określenie potwora, który leży w ukryciu i strzela do tłumu rodzin z dziećmi, świętującymi ze swoją społecznością" - powiedział w oświadczeniu gubernator stanu Illinois JB Pritzker. "Będę twardo stał po stronie mieszkańców Illinois i Amerykanów. Musimy zakończyć - i zakończymy - tę plagę przemocy związanej z bronią palną" - dodał polityk Demokratów.

W paradzie udział brał też kongresmen Brad Schneider.

Highland Park to zamożna miejscowość na obrzeżach Chicago w stanie Illinois, znana m.in. z bycia lokalizacją kilku filmów, w tym "Kevin sam w domu".

W odpowiedzi na masakrę swoje uroczystości związane ze świętem 4 lipca odwołała część pobliskich miejscowości na przedmieściach Chicago.

Biden: Nie zrezygnuję z walki z epidemią przemocy

"(Pierwsza dama) Jill i ja jesteśmy zszokowani bezsensowną przemocą z użyciem broni palnej, która ponownie przyniosła cierpienie amerykańskiej społeczności w ten Dzień Niepodległości" - napisał prezydent w oświadczeniu. Dodał, że jest w kontakcie z władzami Highland Park oraz gubernatorem stanu Illinois i zaoferował im "pełne wsparcie rządu federalnego" w ściganiu sprawcy.

"Niedawno podpisałem pierwszą znaczącą reformę dotyczącą broni palnej od prawie 30 lat, która zawiera działania, które uratują ludziom życie. Ale jest znacznie więcej pracy do wykonania i nie poddam się w walce z epidemią przemocy związanej z bronią palną" - oświadczył Biden.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (9)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Trzymajcie ludzi w domach jeszcze dłużej to będziecie mieli jeszcze więcej osób z zaburzeniami.
kacz-jong-un
Trzeba im dać jeszcze więcej broni, by było weselej. Broń rakietowa ogólnodostępna, sprzedaż karabinów szturmowych osobom od lat 5, a pistolety dołączane jako gratis do zakupu pralki, czy TV.
zoomek
"Biden: Nie zrezygnuję z walki z epidemią przemocy"
No.
I dlatego tyle uzbrojenia w Afganistanie zostawili aby pokój zapanował i radosne kumbaja.
No.
Wszystko sie zgadza jeśli jesteś upośledzonym dzieckiem - wszystko.
artur_wu
ustawka pod to zeby rozbroic panstwo? :)
artur_wu odpowiada kacz-jong-un
W ostatnich miesiacach coraz wiecej strzelanin. Przypadek? Nagle amerykanom odawala? Nie wydaje mi sie.
anannke odpowiada artur_wu
To na pewno sprawka Sorosa, a gdyby w tłumie było więcej uzbrojonych dobrych ludzi to na pewno koleś by się nie odważył :)
socjalistyczneg
To pewnie jakiś E-sportowiec, chciał rozprostować kości...
To tłum nie ma 4 żyć...????
itso_zasob_ostateczny
ktoś zakwestionował niepodległość ? panika u niepodległych ludzi !

Powiązane: Strzelanina w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki