REKLAMA

Strzały przed synagogą w Niemczech. Są ofiary

2019-10-09 13:26, akt.2019-10-09 16:04
publikacja
2019-10-09 13:26
aktualizacja
2019-10-09 16:04

Niemiecka policja poinformowała o ujęciu jednego z napastników biorących udział w środę w ostrzelaniu synagogi w mieście Halle w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. w środkowej części RFN. Zginęły co najmniej dwie osoby.

/ fot. Kai PFAFFENBACH / Reuters

W ataku brało udział kilku uzbrojonych napastników. Naoczni świadkowie informują, że byli oni ubrani w mundury taktyczne oraz uzbrojeni w broń długą i krótką. Próbowali uciekać samochodem w kierunku Lipska.

Dworzec kolejowy w Halle został zamknięty - informuje Deutsche Bahn. Policja apeluje do ludzi o pozostawanie w domach, bądź szukanie bezpiecznego schronienia i trzymanie się z daleka od okien i drzwi.

Do ataku doszło w czasie jednego z najważniejszych z najważniejszych żydowskich świąt - Jom Kipur.

Po ostrzelaniu synagogi w mieście Halle  oddano strzały również w oddalonym o 15 kilometrów Landsbergu - poinformowała policja.

Rzeczniczka policji w Halle nie była jednak w stanie udzielić żadnych innych informacji na temat kolejnego zdarzenia.

Polcja w Dreźnie - stolicy Saksonii poinformowała, że wzmocniła ochronę synagogi i cmentarza żydowskiego. Pilnują ich funkcjonariusze uzbrojeni w karabiny maszynowe.

Jak ustalił dziennik „Die Welt”, napastnicy próbowali wcześniej wedrzeć się do synagogi; przebywało w niej wówczas ok. 100 osób. Gdy nie udało im się sforsować drzwi, zaczęli strzelać do ludzi na ulicy.

„Gdyby zamachowcom udało się dostać do środka budynku, najprawdopodobniej doszłoby do krwawej łaźni” – pisze „Welt” na stronie internetowej.

Śledztwo dotyczące ataku w Halle przejęła prokuratura federalna w Karlsruhe, której podlegają m.in. sprawy związane z zamachami terrorystycznymi.

Tabloid "Bild" ustalił, że jeden z uczestników ataku na synagogę w mieście Halle jest Niemcem. Nie wiadomo, czy chodzi o ujętego już przez policję napastnika, czy jednego z tych, którzy wciąż są na wolności.

Z informacji uzyskanych przez "Bilda" wynika też, że landowe ministerstwo spraw wewnętrznych Saksonii-Anhalt, gdzie leży Halle, wychodzi z założenia, że atak miał podłoże "antysemickie i ksenofobiczne".

Z kolei berliński dziennik "Tagesspiegel", powołując się na służby bezpieczeństwa, informuje, że za zamachem mogą stać prawicowi ekstremiści.

asc/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
eagleeye
@karbinadel nie Araby tylko Palestyńczycy z Holandii którzy pracują w Orchowie woj.wielkopolskie w firmie Snebo zajmująca się cebulą.

Całej pikanterii dodaje fakt iż z nudów pojechali do Warszawy poimprezować i myśleli że ich nie znajdą. Jak wpadli do firmy to był tylko siwy dym

Aby było śmieszniej
@karbinadel nie Araby tylko Palestyńczycy z Holandii którzy pracują w Orchowie woj.wielkopolskie w firmie Snebo zajmująca się cebulą.

Całej pikanterii dodaje fakt iż z nudów pojechali do Warszawy poimprezować i myśleli że ich nie znajdą. Jak wpadli do firmy to był tylko siwy dym

Aby było śmieszniej chodzą sobie wolno bo aż po 25 tyś kaucji musieli wpłacić.
artur17
Jak dojdą do włądzy ludzie tacy jak Trzaskowski czy Dulkiewicz u nas będzie to samo.
karbinadel
Akurat oni już są u władzy, i żadna katastrofa się nie wydarzyła. No i nie wiem, czy pamiętasz, ale pani Dudkiewicz zajęła miejsce zamordowanego Pawła Adamowicza, więc i u nas zdarzają się zabójstwa na tle politycznym
grzegorzkubik
Same nieszczęścia w Niemczech. Sytuacja przedkryzysowa i ataki terrorystyczne.
wizytator
"Był czas przywyknąć przecie!"
jkendy
To zrobili prawicowi ekstremiści ,a nie żadne Araby ale jak widać pisowska propaganda niektórym mózgi zatruła.
matpoz1
"Tabloid "Bild" ustalił, że jeden z uczestników ataku na synagogę w mieście Halle jest Niemcem."
Tylko w dobie politycznej poprawności każdy kto urodził się w Niemczech i przyjął Niemieckie obywatelstwo jest Niemcem, oczywiście może to być faktycznie prawdziwy Niemiec, ale konwertyta na ....,
"Tabloid "Bild" ustalił, że jeden z uczestników ataku na synagogę w mieście Halle jest Niemcem."
Tylko w dobie politycznej poprawności każdy kto urodził się w Niemczech i przyjął Niemieckie obywatelstwo jest Niemcem, oczywiście może to być faktycznie prawdziwy Niemiec, ale konwertyta na ...., chciałby jeszcze nadmienić, że islam nie ma nic wspólnego z tą zbrodnią.
1984
Ja, ja... To byli prawicowi ekstremiści popierajacy zdelegalizowaną Narodowo-Socjalistyczną Niemiecką Partę Robotników. Oryginalny skrót NSDAP. Podkreślę jeszcze raz: aby zaznaczyć swoją prawicowość użyli w nazwie słów "socjalistyczna" oraz "robotników".
karbinadel
"To zrobili prawicowi ekstremiści ,a nie żadne Araby" - czyli starzy dobrzy faszyści, możemy spać spokojnie :)
karbinadel
U nas przecież też parę tygodni temu Araby napadły na Izraelczyków, ale skończyło się na mordobiciu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki