Strażnicy wejdą do domów skontrolować, czym palisz w piecu

Straże gminne skontrolują, czym palą w piecach Dolnoślązacy. Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczy pół miliona złotych.

Na Dolnym Śląsku w latach 2018-2019 będzie realizowany pilotażowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu „Strażnicy Atmosfery”. Jego celem będzie wdrożenie przedsięwzięć związanych z poprawą jakości powietrza. Pół miliona złotych zostanie przeznaczone na zakup m.in. czujników pomiarowych do badań zanieczyszczania atmosfery w województwie, a ponadto funkcjonariusze straży gminnych i osoby upoważnione będą sprawdzać zawartość popiołów w domowych paleniskach.

Dolnośląskie straże skontrolują czym palisz w piecu
Dolnośląskie straże skontrolują czym palisz w piecu (fot. Slawomir Olzacki / FORUM)

Podjęte działania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Wojewodę Dolnośląskiego mają na celu poprawę jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska oraz wyeliminowanie spalania w piecach szkodliwych paliw, złej jakości opału i odpadów. Nacisk będzie kładziony głownie na kontrole spalanych produktów, ponieważ to one uwalniają do atmosfery szkodliwe dla zdrowia substancje oraz są główną przyczyną zjawiska smogu.

Funkcjonariusze straży gminnych i osoby upoważnione będą pobierać próbki z domowych palenisk, które zostaną przekazane do specjalistycznych laboratoriów. Wyniki analiz pozwolą stwierdzić, czy w danym piecu spalane były odpady oraz czy użyte paliwo odpowiada obecnie obowiązującym normom. Dzięki dotacjom z WFOŚiGW, gminy będą mogły zakupić pojemniki do pobierania próbek popiołów oraz pokryć koszty przedmiotowych analiz i badań. Ponadto Program daje możliwość indywidualnego doposażenia jednostek gminy, odpowiedzialnych za utrzymanie czystości powietrza w niezbędne do tego narzędzia pracy np. kamery, czujniki itp.

Katarzyna Rostkowska 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 10 ajwaj

Fajnie, PISy maja jeszcze jeden powód do wkraczania do chaty "podejrzanych" o cokolwiek.
Zmierza dosc szybko do tego, ze trzeba bedzie zdeponowac klucze w dzielnicowym komitecie PISy, a wracajac do domu pukac i pytac kolejnych kontrolerów np. w sypialni "w jakiej sprawie tym razem"

! Odpowiedz
12 12 fakpejsy

Smog to bzdura,chca poprostu wykonczyc biednych Polakow!

! Odpowiedz
6 17 slc350

Problem leży w zarobkach...

! Odpowiedz
16 11 londonern

A moze tak zamiast tej sluzby, dac czas, powiedzmy do konca 2019 r na wymiane starych piecow na piece olejowe. I dac doplaty na poziomie 80%, jesli ktos sie zdecyduje do konca 2018 r. Plus pomyslec wczesniej i zapewnic tani olej opalowy. I dopiero wtedy sie bawic w jakies nadzory.
I tak wiem, to bedzie kosztowac, ale o wiele mniej niz sluzba zdrowia, ktora bedzie coraz bardziej przeciazona, jesli poziom zachorowan spowodowany smogiem bedzie rosl. No i ludzie nie beda brac zwolnien i nie beda umierac. Takie tam dodatkowe profity.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne