REKLAMA
Tour de spółki

Strażnicy miejscy zawieszają protest w Katowicach

2020-01-23 12:32
publikacja
2020-01-23 12:32
fot. Grazyna Myślińska / FORUM

Strażnicy miejscy z Katowic zawiesili protest, w ramach którego domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń. Od piątku, po kilkunastodniowej przerwie, mają znów wypisywać mandaty. Liczą, że przedstawiciele lokalnych władz usiądą do rozmów.

Strażnicy domagają się podwyżki płac o 1 tys. zł netto i zwiększenia zatrudnienia. Z początkiem roku rozpoczęli tzw. strajk włoski, podczas którego wykonywali swoje zadania, ale w sposób szczególnie dokładny. Nie wystawiali mandatów.

Przewodniczący NSZZ Solidarność Straży Miejskiej i Izby Wytrzeźwień w Katowicach starszy inspektor Mariusz Machała powiedział w czwartek PAP, że choć postulaty strażników nie zostały spełnione i władze miasta nie złożyły żadnych konkretnych propozycji, to "jest wola podjęcia rozmów". Zawieszenie protestu ma ułatwić zawarcie porozumienia – wskazał.

"Stojąc na stanowisku, że nie chcemy jeszcze bardziej zaogniać sytuacji, chcemy pokazać dobrą wolę i że jesteśmy otwarci na dialog. Zawieszamy tę akcję protestacyjną, siadamy do stołu i będziemy rozmawiać" – powiedział Machała. Jak zaznaczył, zawieszenie protestu nie oznacza jego definitywnego zakończenia.

Jak podał związkowiec, w Straży Miejskiej w Katowicach są 123 etaty – z czego tylko 5 wakatów. W 2019 r. zatrudniono w niej 12 osób. Strażników jest 104, z czego ulice patrolują na co dzień 52 osoby. "Na trzystutysięczne miasto to garstka" – ocenił.

Protestujący oceniali, że potrzeby kadrowe są dwukrotnie większe. Zbyt mało pracowników oznacza opóźnienie interwencji, czasem nawet o kilka dni – przekonywali. Poza tym, ich zdaniem, z powodu niskich zarobków ze służby odchodzą – do straży miejskich w innych miastach lub do policji – doświadczeni pracownicy. Jak informowali, początkujący strażnik zarabia w Katowicach około 2200 zł na rękę, doświadczony zaś niespełna tysiąc złotych więcej.

Przedstawiciele lokalnych władz przekonywali na początku protestu, że przez cały rok utrzymują dialog ze Strażą Miejską i chcą go kontynuować. Według magistratu, katowiccy strażnicy miejscy, podobnie jak inni pracownicy samorządowi, otrzymali podwyżki w 2019 roku i ich są w połowie zestawienia uwzględniającego miasta wojewódzkie.

autor: Krzysztof Konopka

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
carlito1
Do likwidacji... A nie do rozmów....

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki