Straż Graniczna zatrzymała przemyt papierosów wartych ponad 6 mln zł

Próbę przemytu blisko 437 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 6,1 mln zł udaremnili funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG. Kontrabanda jechała w ciężarówce z Litwy; według dokumentów, miał to być ładunek elementów plastikowych transportowanych do Niemiec.

(fot. Adam Panczuk / FORUM)

Na przemyt natrafił patrol SG, dokonujący kontroli na drodze krajowej nr 8 w powiecie augustowskim. Działania dotyczyły legalności przewozu odpadów - poinformowała w piątek rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

W czasie kontroli ciężarówki na litewskich numerach rejestracyjnych, podejrzenia funkcjonariuszy wzbudziło zachowanie kierowcy, 33-letniego Litwina. Podjęto decyzję o otwarciu naczepy i szczegółowej kontroli ładunku, którym miały być elementy plastikowe. Okazało się, że w środku są kartony z papierosami bez polskich znaków akcyzy. W sumie było to blisko 437 tys. paczek papierosów.

Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy, to ponad 6,1 mln. zł. "Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 10 mln zł" - dodała mjr Zdanowicz.

Kierowca odpowie przed sądem za przestępstwa skarbowe. Grozi mu wysoka grzywna lub do 3 lat więzienia, albo obie te kary łącznie. Dla potrzeb śledztwa zabezpieczono ciężarówkę i nielegalny ładunek.

To największy w tym roku przemyt nielegalnych papierosów, ujawniony przez funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG. W maju w powiecie suwalskim nieco mniejszy ładunek odkryli oni w innej ciężarówce, na litewskich numerach rejestracyjnych. Kierowca zapewniał wtedy, że wiezie meble do Czech. Okazało się, że było to 360 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 mln zł. Wtedy również samochód zatrzymano do kontroli w ramach sprawdzania legalności transportu odpadów.

W sumie, w tym roku, funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali tytoniową kontrabandę o łącznej wartości 19 mln zł. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ aj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 karbinadel

Ciekawe co z nimi zrobią? Przekażą potrzebującym?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil