REKLAMA

Straż Graniczna ustala podróżnych z Indii i Brazylii; dotychczas zidentyfikowano 158 osób

2021-05-05 15:32
publikacja
2021-05-05 15:32
Straż Graniczna ustala podróżnych z Indii i Brazylii; dotychczas zidentyfikowano 158 osób
Straż Graniczna ustala podróżnych z Indii i Brazylii; dotychczas zidentyfikowano 158 osób
/ Shutterstock

Funkcjonariusze Straży Granicznej od 26 kwietnia ustalają osoby przylatujące do Polski z Indii i Brazylii, a ich dane przekazują inspekcji sanitarnej - powiedziała PAP ppor. SG Anna Michalska z Komendy Głównej SG. Dotychczas funkcjonariusze ustalili 158 takich podróżnych.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się w Polsce indyjskiej i brazylijskiej mutacji koronawirusa, funkcjonariusze Straży Granicznej od 26 kwietnia ustalają osoby, które przylatują do Polski z Indii lub Brazylii.

"Są to podróżni lotów tranzytowych. Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z tymi krajami. Informacje o tych podróżnych przekazujemy do inspekcji sanitarnej" - przekazała PAP ppor. SG Anna Michalska. Od 26 kwietnia do 4 maja Straż Graniczna ustaliła 158 takich podróżnych.

"Jeżeli te osoby nie są zwolnione z kwarantanny na podstawie obowiązujących obecnie przepisów, są po przekroczeniu granicy kierowane na kwarantannę" - dodała Michalska.

Na wtorkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wszyscy przyjeżdżający do Polski z Brazylii, Indii i z RPA będą automatycznie poddawani kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe.

Wcześniej Niedzielski oświadczył, że mamy w Polsce dwa ogniska indyjskiej mutacji wirusa – pod Warszawą i w Katowicach. Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę, albo wykonanie w ciągu 48 godz. testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

Przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany taki test w ciągu 48 godz. po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny.

Dlatego resort zdrowia chce zmienić procedury przekraczania granicy w przypadkach krajów, gdzie najczęściej występują mutacje stanowiące największe zagrożenie. Po zmianie przepisów wszystkie osoby przyjeżdżające z Brazylii, Indii i z RPA będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przejeździe. Test, który ewentualnie zwolniłby je z odbycia kwarantanny osoby te mogłyby wykonać dopiero po siedmiu dniach.

"Czekamy na zapowiedzianą zmianę przepisów odnośnie podróżnych z Indii, Brazylii I RPA" - powiedziała PAP ppor. SG Anna Michalska. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki