Strajkują pracownicy służb publicznych w Niemczech

Związek Zawodowy Sektora Usług Verdi rozpoczął w poniedziałek zaplanowaną na cały tydzień serię strajków w Niemczech. Celem akcji są podwyżki płac dla 2 mln pracowników służb publicznych. W czwartek pracę przerwie personel lotniska we Frankfurcie nad Menem.

W pierwszym dniu strajku pracę porzuciło 4000 związkowców w Brandenburgii i Badenii-Wirtembergii. We wtorek do akcji mają przyłączyć się pracownicy komunikacji miejskiej, przedszkoli, służby zdrowia, administracji, zakładów oczyszczania miasta oraz urzędów pracy w Hesji, Dolnej Saksonii, Bremie, Nadrenii-Palatynacie i Saarze.

"Celem strajku jest przyśpieszenie prac nad nowym układem zbiorowym" - powiedział szef związku Verdi Frank Bsirske. Kolejną turę negocjacji zapowiedziano na przyszły poniedziałek.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń o 100 euro miesięcznie oraz dodatkowo o 3,5 proc., a także jednolitego wymiaru urlopu w wysokości 30 dni dla wszystkich pracowników służb publicznych. Pracodawcy uznali żądania płacowe za nierealistyczne.

Na czwartek Verdi wezwał do strajku 6 tys. pracowników firmy Fraport - administratora największego niemieckiego portu lotniczego we Frankfurcie nad Menem. Szczegóły akcji protestacyjnej, w tym czas jej trwania, nie są jeszcze znane.

Jak pisze agencja dpa, pasażerowie muszą nastawić się na utrudnienia w komunikacji. Dyrektor Fraportu Michael Mueller zaapelował do związku o umiar podczas przeprowadzania akcji ze względu na pasażerów. Dyrekcja obawia się przyłączenia się do strajku lotniskowej straży pożarnej, co może doprowadzić do całkowitego paraliżu portu lotniczego.

Zaledwie miesiąc temu w pracy lotniska we Frankfurcie doszło do poważnych zakłóceń spowodowanych zorganizowanym przez związek Verdi strajkiem pracowników odpowiedzialnych za odprawy pasażerów i towarów, a także za ochronę portu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ klm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil