Strajk w największej na świecie odkrywkowej kopalni miedzi

Górnicy największej na świecie odkrywkowej kopalni miedzi Chuquicamata na północy Chile, która należy do państwowego koncernu Codelco i dostarcza 11 proc. światowego wydobycia, rozpoczęli w piątek strajk. Załoga - 3 200 górników - domaga się podwyżki płac.

Górnicy przystąpili do strajku po załamaniu się trwających od dwóch tygodni negocjacji między związkami zawodowymi a dyrekcją kopalni, która zaoferowała podwyżkę płac o 1,2 proc. Strajkujący domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia górników i górniczych emerytur.

Przedstawiciele Codelco odmowę spełnienia górniczych postulatów tłumaczą pogarszającą się złą koniunkturą na rynku miedzi, która "jest następstwem wojny handlowej między USA a Chinami", największym światowym importerem miedzi.

Założona na początku XX wieku na pustyni Atacama kopalnia Chuquicamata dostarcza 450 tys. ton miedzi rocznie. Usytuowana na wysokości 2 800 metrów nad poziomem morza jest największą na świecie odkrywkową kopalnią miedzi.

Codelco od lipca tego roku rozpoczyna na pustyni Atacama również eksploatację podziemnych złóż miedzi, inwestując w tym celu 5,8 miliarda dolarów.(PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.