Strajk słoweńskich nauczycieli; zamknięte szkoły i przedszkola

Większość szkół oraz przedszkoli w Słowenii zamknięto w środę z powodu strajku nauczycieli, którzy domagają się wyższych pensji. To drugi jednodniowy strajk w słoweńskiej oświacie w tym roku.

"Domagamy się 8-12 procentowych podwyżek płac, ponieważ nauczyciele miesięcznie zarabiają 500 euro brutto mniej niż pozostali pracownicy sektora publicznego (...)" - oświadczył rzecznik związku zawodowego nauczycieli SVIZ, Sandi Modrijan.

Ostrzegł, że jeśli rząd nie spełni żądań, to do kolejnego strajku dojdzie 17 kwietnia.

Według SVIZ w środowym strajku uczestniczy ok. 40 tys. nauczycieli. Związek zapowiada również protesty uliczne w 11 słoweńskich miastach.

W Słowenii podwyżek płac domagają się również inne związki zawodowe, w tym pielęgniarek oraz pracowników opieki społecznej - odnotowuje Reuters.

Jak ocenia agencja, przed zaplanowanymi na 10 czerwca wyborami parlamentarnymi centrolewicowy rząd premiera Miro Cerara znajduje się pod "znaczącą presją związków zawodowych sektora publicznego". Ich przedstawiciele twierdzą, że wzrost gospodarczy umożliwia podwyżki.

Według rządowych szacunków słoweńska gospodarka wzrośnie w tym roku o co najmniej 3,9 proc. w porównaniu do 5 proc. w 2017 roku. Władze w Lublanie twierdzą, że nauczyciele domagają się prawie 1 mld euro podwyżek, a stan finansów publicznych nie pozwala na całkowite spełnienie ich żądań. (PAP)

mobr/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.