REKLAMA

Strajk głodowy indyjskich rolników przeciwko nowym ustawom rolnym

2021-01-30 08:03
publikacja
2021-01-30 08:03
Strajk głodowy indyjskich rolników przeciwko nowym ustawom rolnym
Strajk głodowy indyjskich rolników przeciwko nowym ustawom rolnym
fot. Sudipta Das / / ZUMA Press

Indyjscy rolnicy rozpoczęli w sobotę jednodniowy strajk głodowy w proteście przeciwko nowym ustawom rolnym po tygodniu starć z policją, w wyniku których jedna osoba zginęła, a setki zostały rannych.

Rolnicy są wściekli na nowe przepisy, które - jak uważają - przyniosą korzyści dużym prywatnym nabywcom kosztem producentów - podaje agencja Reutera. Od ponad dwóch miesięcy dziesiątki tysięcy rolników obozuje na terenach protestów, na obrzeżach indyjskiej stolicy.

Planowana parada traktorów, która odbyła się we wtorek 26 stycznia, w Dzień Republiki, przerodziła się w brutalny protest, gdy niektórzy demonstranci zboczyli z wcześniej ustalonych tras, zburzyli barykady i starli się z policją, która próbowała ich powstrzymać gazem łzawiącym.

Od tamtej pory kilkakrotnie wybuchały sporadyczne starcia między protestującymi, policją i grupami wykrzykującymi hasła przeciwko rolnikom.

Liderzy protestujących oświadczyli, że sobotni strajk głodowy, który zbiega się z rocznicą śmierci przywódcy indyjskiej niepodległości Mahatmy Gandhiego, pokaże Indusom, że jego uczestnicy są w większości pokojowi. "Ruch rolników był pokojowy i będzie pokojowy" - podkreślił Darshan Pal, lider Samyukt Kisan Morcha, grupy rolniczych związków zawodowych organizującej protesty. "Wydarzenia 30 stycznia zostaną zorganizowane, aby szerzyć wartości prawdy i niestosowania przemocy" - zaznaczył.

W indyjskim rolnictwie zatrudnionych jest około połowy liczącej 1,3 miliarda mieszkańców populacji Indii; sektor rolny stanowi niemal 15 proc. gospodarki kraju o wartości 2,9 biliona dolarów. Niepokoje wśród około 150 milionów rolników będących właścicielami ziemskimi są jednym z największych wyzwań dla rządu premiera Narendry Modiego od czasu objęcia władzy w 2014 roku - zauważa Reuters. Zdaniem protestujących rolników rządowa ustawa zlikwiduje państwowy system cen minimalnych i dopuści na rynek indyjskie korporacje, co postawi rolników w gorszej sytuacji. Premier Modi przekonuje jednak, że reformy uwolnią rolników od sztywnego systemu cen, a indyjskie konglomeraty zainwestują w potrzebną rolnictwu infrastrukturę.

Podczas 11 rund rozmów między związkami zawodowymi a rządem nie udało się przełamać impasu. Rząd zaproponował zawieszenie uchwalonych we wrześniu ub.r. ustaw na 18 miesięcy, ale rolnicy twierdzą, że nie zakończą protestów, dopóki nie zostaną one całkowicie uchylone.

cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki