REKLAMA

Stowarzyszenie apeluje, aby karać za złe noszenie maseczek

2021-05-05 06:48
publikacja
2021-05-05 06:48
fot. Avelina / Shutterstock

Policja powinna "sypać" mandaty nie tylko za brak masek, ale również za ich noszenie pod brodą – apeluje społeczne stowarzyszenie, o czym czytamy w środę w "Rzeczpospolitej".

"Osoba z odsłoniętym nosem w przestrzeni publicznej może stanowić niemal identyczne zagrożenie jak osoba bez maseczki. Policja i straż miejska winny bezwzględnie, do czasu zakończenia pandemii, egzekwować nakaz zasłaniania nosa i ust" – wskazuje Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość w złożonej petycji, o której informuje w czwartek "Rz". Jak czytamy, stowarzyszenie "postuluje, by nasilić patrole policji i straży miejskiej na dworcach kolejowych i autobusowych, stacjach metra w Warszawie, centrach handlowych czy na przystankach komunikacji miejskiej +o dużej rotacji pasażerów+, i egzekwować tam obowiązek noszenia maseczek".

W cytowanej petycji stowarzyszenie uważa, że "patrole policji i straży miejskiej winny traktować osoby wadliwie noszące maseczkę tak samo jak osoby bez maseczki".

"Rzeczpospolita" przypomina, że za brak masek w przestrzeni publicznej (poza nielicznymi wyjątkami) grozi 500 zł mandatu. "W praktyce, wraz z luzowaniem obostrzeń przez rząd, część osób ten nakaz traktuje swobodniej" - dodaje dziennik.

"W ciągu trzech dni majówki w całym kraju policjanci wymierzyli ponad 10 tys. mandatów za brak maseczek, 6,5 tys. osób pouczyli i skierowali do sądu 1539 wniosków o ukaranie" – mówi w rozmowie z "Rz" Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Policjant podkreślił też, że "jeśli ktoś zasłania tylko usta, to popełnia wykroczenie". "Czy taka osoba dostanie mandat, zależy od konkretnej sytuacji. Jeżeli ktoś na chwilę odsłoni maseczkę, żeby np. napić się wody, to nikt nie będzie robił problemu. Co innego, gdy tak nosi ją stale" – zaznacza cytowany przez gazetę insp. Ciarka.

Dziennik podaje przy tym przykłady łamania obowiązku noszenia maseczki z ostatnich dni, które miały miejsce m.in. w Zakopanem i Sopocie. Wirusolog Włodzimierz Gut, proszony przez "Rz" o komentarz podkreślił, że ostatnie podobne zachowania odbiły się na skali zachorowań, a maski mają znaczenie tam, gdzie nie ma dystansu społecznego. Ekspert zaznaczył też, że to w istocie samo społeczeństwo decyduje o tym, czy będą zamknięte galerie handlowe, restauracje, siłownie. "Rząd robi tylko to, co musi" – wskazał cytowany przez "Rz" prof. Gut.(PAP)

mm/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
zamknackw
Stowarzyszenie apeluje, aby sankcjonować normę, która nie ma podstawy prawnej, a jeśli już to i tak ogranicza wolność konstytucyjną obywateli. To jak to nazwać? Nawoływaniem do bezprawia?
samsza
Gdyby ten zabobon upowszechnić, to każdy mógłby odmówić wszystkiego, np. można by nie wpuścić kogoś z zawałem do szpitala.
Jak by był uparty i przyniósł wynik, że nie ma kovida, to powiedziałoby mu się, a gdzie zaświadczenie, że nie masz kokluszu czy żółtej febry... itd....
harrytracz
Niemal wykrakałeś, wczoraj na zakładzie miałem gościa (prawdopodobnie zawał lub zasłabł).
Wezwane pogotowie pierwsze co robiło test na kowid i jeszcze tak amatorsko że zapomnieli i zostawili ten test na miejscu do tego jakieś dokumenty. Pełna profeska nie ma co. Na szczęście pracownik żyje i niedługo ze szpitala
Niemal wykrakałeś, wczoraj na zakładzie miałem gościa (prawdopodobnie zawał lub zasłabł).
Wezwane pogotowie pierwsze co robiło test na kowid i jeszcze tak amatorsko że zapomnieli i zostawili ten test na miejscu do tego jakieś dokumenty. Pełna profeska nie ma co. Na szczęście pracownik żyje i niedługo ze szpitala po badaniach go wypuszczą.
secundus
apeluje aby to stowarzyszenie zdelegalizować
harrytracz
Zapraszam tych "stowarzyszonych" na halę produkcyjną 30 st C przy obróbce stali. Dużo ruchu, wysiłku i zapraszam do popracowania w poprawnie założonej maseczce. Najlepiej tej ffp3. 12 godzin w systemie czterobrygadowym, no? Gdzie oni są? Dlaczego tu nie przyjdą? Z przyjemnością ich przeszkolę do roboty na tych Zapraszam tych "stowarzyszonych" na halę produkcyjną 30 st C przy obróbce stali. Dużo ruchu, wysiłku i zapraszam do popracowania w poprawnie założonej maseczce. Najlepiej tej ffp3. 12 godzin w systemie czterobrygadowym, no? Gdzie oni są? Dlaczego tu nie przyjdą? Z przyjemnością ich przeszkolę do roboty na tych najcięższych stanowiskach.
zenonn
Nazwiska członków stowarzyszenia!
Członek z ramienia wysunięty na czoło.
Dlaczego tych psychopatów bandytów nie izolowano w klatkach?
zenonn
https://rejestr.io/krs/262518/stowarzyszenie-obywatele-i-sprawiedliwosc
tomeks62
A to dopiero lapsus Stowarzyszenia!
Profesor medycyny i Doktor medycyny w TVP podają dane z ponad stu randomizowanych badań naukowych, dowodzących, że maseczki nie chronią przed żadnym patogenem, zwłaszcza tak małym jak wirusy (co potwierdzają producenci podając stosowną informację na opakowaniach zbiorczych), porównują
A to dopiero lapsus Stowarzyszenia!
Profesor medycyny i Doktor medycyny w TVP podają dane z ponad stu randomizowanych badań naukowych, dowodzących, że maseczki nie chronią przed żadnym patogenem, zwłaszcza tak małym jak wirusy (co potwierdzają producenci podając stosowną informację na opakowaniach zbiorczych), porównują wielkość wirusa i wymiary przestrzeni tkaniny maseczki do kropli wody przelatującej przez oczko siatki bramki piłkarskiej, ale przecież Stowarzyszenie WIE LEPIEJ.
Zero wiedzy merytorycznej i intelektualna kompromitacja.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki