Stopa bezrobocia we IX 6,9 proc. wobec 7,0 proc. w VIII - MRPiPS

Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc. wobec 7,0 proc. w sierpniu - wynika z komunikatu ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

(fot. Kuba Stężycki / FORUM)

"Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 6,9 proc. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,1 pkt. proc. O taki sam wskaźnik spadła stopa bezrobocia w analogicznym okresie rok temu – we wrześniu 2016 roku stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to 8,4 proc." - napisano w komunikacie.

"W końcu września br. liczba bezrobotnych wyniosła 1.117,4 tys. osób. W porównaniu do końca sierpnia br. było to o 18,8 tys. osób (1,7 proc.) mniej niż miesiąc temu. Co ciekawe, procentowy spadek liczby bezrobotnych był identyczny, jak w analogicznym okresie roku ubiegłego (wrzesień – sierpień 2016 r.). (...) Co ważne, liczba bezrobotnych w końcu września br. w stosunku do tego samego miesiąca rok temu zmniejszyła aż o 206,7 tys. osób. Oznacza to spadek na poziomie 15,6 proc." - dodano.

Ministerstwo poinformowało, że spadła liczba wolnych miejsc pracy.

"Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy we wrześniu br. wyniosła 154,1 tys. W stosunku do ubiegłego miesiąca oznacza to spadek o 0,2 tys. (0,2 proc.). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku należy mówić o wzroście na poziomie 10,8 proc. (15 tys. ofert więcej)" - napisano.

Rafalska: Pracodawcy muszą sięgać po kolejne grupy

Niska stopa bezrobocia zmusza do sięgania po nowe grupy, np. studentów i osoby długotrwale bezrobotne, którzy do tej pory nie pracowali - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, komentując najnowsze dane o spadku bezrobocia.

Rafalska powiedziała PAP, że niskie bezrobocie zmusza do sięgnięcia po grupy, które nie pracowały. "Mam tu na myśli osoby ze skrajnych grup wiekowych, a więc młodych studiujących. Ciągle w Polsce to jest mało popularne. Mogą pracować w niepełnym wymiarze godzin" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że do tej grupy zaliczają się także osoby długotrwale bezrobotne. "Oni są trudni do aktywizacji, przez wiele lat byli oddaleni od rynku pracy. Rejestrują się głównie z powodu uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Trudno po nich sięgać, ale jeśli jest to możliwe, to jest to dla nich szansa" - powiedziała minister.

Rafalska prognozuje, że w październiku może nastąpić kolejny spadek stopy bezrobocia. "Biorąc pod uwagę wpływ czynników sezonowych, można by się spodziewać w października wyhamowania spadku liczby osób bezrobotnych. Moim zdaniem, w październiku będziemy mieli kolejny spadek, kto wie, czy nie większy, spowodowany wyrejestrowaniem osób, które skorzystają z ustawy wiekowej (chodzi o przywrócenie możliwości przejścia na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn - PAP). One do tej pory albo rejestrowały się w urzędach pracy ze względu na składkę zdrowotną, albo - niektóre z nich - jeszcze pobierały świadczenia i były te osoby w rejestrach" - wyjaśniała Rafalska.

nik/ pud/ asa/ pż/ karo/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 mhm

Niektórzy zamiast robić burdel, powinni lepiej rozejrzeć się, czy nie znajdą pracy ;)

! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell

Dobre. :)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl