Stopa bezrobocia w maju spadła do 12,5%

Stopa bezrobocia wyniosła w maju 12,5 procent - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz. Bez pracy pozostaje 1 milion 993 tysiące osób.

W porównaniu do kwietnia bezrobotnych jest mniej o 86 tysiące. Po raz pierwszy od października 2012 r. ich liczba spadła poniżej 2 milionów.

Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 13,0 proc. z 13,5 proc. w marcu.

Według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w kwietniu br. wyniosła w Polsce 9,7 proc. wobec 9,8 proc. w marcu.

"Główny czynnik (spadku stopy bezrobocia - PAP) to wzrost gospodarczy, który gwarantuje wzrost liczby miejsc pracy. Ważne jest też pobudzenie SSE, czyli przyciągania nowych inwestycji" - powiedział dziennikarzom minister.

"Spadek, który obserwujemy w tym roku to nie tylko wynik sezonowości, ale też odwrócenia tendencji. Wydaje się, że spadek będzie trwał. Jeśli ta tendencja utrzyma się w czerwcu i lipcu, to w okresie wakacyjnym powinniśmy zejść poniżej 12 proc." - dodał. (PAP)

Komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl
Łukasz Piechowiak

Liczba bezrobotnych poniżej 2 mln

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła do 1993 tysięcy osób - ostatni raz poniżej 2 mln zeszliśmy w październiku 2012 roku. W kwietniu z PUP-ów wyrejestrowało się 86 tysięcy bezrobotnych. Mniej więcej tyle osób mieszka w Nowym Sączu.

Maj był kolejnym miesiącem spadku bezrobocia. Od stycznia z PUP-ów wyrejestrowano już ponad 260 tysięcy osób. Największy wpływ na spadki mają wahania sezonowe, czyli rozpoczęcie prac w rolnictwie, sektorze budowlanym, turystyce i gastronomii. Niebagatelny wpływ na poprawę wskaźników ma także emigracja - coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd do pracy w Niemczech, gdzie stopa bezrobocia jest prawie dwukrotnie niższa niż w Polsce. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym bezrobocie są programy aktywizacji zawodowej, na które w tym roku przeznaczymy ok. 5 mld zł. Koszt "wyprodukowania" jednego etatu to ok. 10 tys. zł.

To, że spada bezrobocie rejestrowe nie oznacza, że rośnie zatrudnienie. Niestety, z danych za kwiecień wynika, że etatów w przedsiębiorstwach nie przybywa nawet pomimo bardzo dobrych wyników dotyczących wzrostu gospodarczego, który w pierwszym kwartale wyniósł 3,5%.

/mz, IAR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~fdsa

no to na pewno - ja tez juz nie jestem bezrobotny mimo że jestem bez pracy - bo mam kurs - więc mnie już się wykreśla ze statystyk :/ ot cała ściema i kit...

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ZNAWCA TEMATU

ZA WCZESNIE NA TE INFORMACJE!!!PRZED WYBORAMI W2015 TO TRZEBA PUSZCZAC W OBIEGGGGG!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~qwaszx

http://wpolityce.pl/kultura/199296-dnia-4-czerwca-roku-pamietnego-zebrala-sie-banda-stolca-okraglego-posluchaj-nowej-okolicznosciowej-piosenki-pawla-kukiza

https://www.youtube.com/watch?v=RlBBFUUd4WY

Dnia 4 czerwca roku pamiętnego
Zebrała się banda stolca okrągłego
Kiszczak, Jaruzelski, moskiewskie pachołki
Ze zdrajcami ludzi podzielili stołki
Naród pokłócili, Polskę zrujnowali
Boga się nie boją i nigdy nie bali
65% w sejmie miejsc zabrali
I tym cały naród spacyfikowali
Zdrajców z opozycji kasą przekupili
Radia i gazety sobie podzielili
Mediami sterują, naród ogłupiają

https://www.youtube.com/watch?v=j_LfBm2xhEU
kiszczak , wałęsa(TW bolek)i bolszewik michnik razem chalją wódę

https://www.youtube.com/watch?v=DDJ_--G88nM
ruda pała tusk i min wałęsa sprzedająpolskęesbekom odwołując rząd Jana Olszewskiego

http://www.antyk.org.pl/ojczyzna/agentura/towarzystwo.htm
Pozostawanie agentów przy władzy nad mediami jest zresztą nieprzypadkowym efektem sposobu likwidacji monopolu informacyjnego PZPR w roku 1990. Gdy dzielono wówczas RSW, zrobiono to tak szczęśliwie dla postkomunistów, że do dziś przetrwały jedynie te redakcje, które pozostały wobec nich wierne, a wszystkie pisma niezależne zniknęły. Pozostała tylko "Gazeta Wyborcza", która podlegała ochronie, bo też jest w istocie pismem postkomunistycznym. Wybitnym członkiem Komisji Likwidacyjnej RSW był Donald Tusk i nie jest przypadkiem, że pozostaje faworytem dziennikarzy wywodzących się z komunizmu. On im zapewnił przetrwanie, władzę i pieniądze, a więc oni rewanżują się mu zmasowaną propagandą zamiast krytycznej analizy kariery lidera "aferałów".
Właśnie przydzielenie w r. 1990 ludziom PZPR i SB własności nad mediami jest przyczyną obecnych kłopotów z wiarygodnością dziennikarstwa i - szerzej - polityki. Gdy komunistyczne wyciruchy udają nauczycieli demokracji, nie dziwi efekt w postaci społecznego przekonania, że polityka polega na łajdactwie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomasz

Do niektórych piszących tu na forum nie wiedzących skąd się wziął ten rejestrowy spadek bezrobocia. Niestety nie czytacie autora artykułu. W swoim komentarzu pisze, że ten spadek bezrobocia to przede wszystkim rozpoczęcie prac sezonowych szczególnie w rolnictwie, emigracja młodych oraz troszkę aktywizacja zawodowych poprzez programy aktywizacji zawodowej. I niestety nie wynika ze wzrostu etatów u pracodawców, bo w kwietniu wcale ich nie przybyło. Więc autor poniekąd "studzi" hurra optymizm wieszczących wielkie ożywienie w gospodarce. Ludziska, trzeba czytać cały, dokładnie tekst i sporo tej wiedzy wyciągać do swojej analizy. .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Statyści....

No a te 2-3 miliony za granicą? To daje ok 30% bezrobocia. Brawo.

! Odpowiedz
0 0 ~Roro

A czy ty myślisz że tylko Polacy pracują za granica?Ja poznałem sporo Niemców i według ciebie zaniżają bezrobocie w Niemczech?

! Odpowiedz
0 0 ~jesh

jednoczesnie powinna byc podana informacja od Strazy Granicznej ile polakow przekroczylo granice i nie powrocilo po 2 tygodniach... i wtedy sie informacja uaktualni o prawdziwa liczbe nowozatrudnionych, a nie o liczbe tych co wyemigrowali...

! Odpowiedz
0 0 ~wars

Szukam pracy w Norwegii bez pośredników POlskich firm. Czy ktos może mi podać portale norweskie . Dzięki Piękne.

! Odpowiedz
0 0 ~Roro

Adecco.no wszystkie zawody na początek jest ok

! Odpowiedz
0 0 ~Bb

Ja ci damrozstrzelac kutafonie

! Odpowiedz
0 0 ~Wojtek

Nie żebym marudził, dane o zmniejszeniu bezrobocia zawsze cieszą. Mam tylko nadzieję że nie jest to kontynuacja trendu "wykreślania" osób "nie dość aktywnie poszukujących pracy":

http://na-plus.blogspot.com/2014/05/jak-sie-walczy-z-bezrobociem-w-polsce.html

! Odpowiedz
0 0 ~Pilecki

Dopóki nie będzie publikowana liczba miejsc pracy (jak w USA), to statystyki można sobie włożyć w d...e.

Przyczyna % spadku bezrobocia może być następująca:

- emigracja - kolejna fala Polaków podziękowała Tuskowi za "zieloną wyspę"
- wykreślenie ze statystyk długotrwale bezrobotnych
- akcje propagandowe typu staż płatny ze środków UP. Na pół roku absolwent zapi...la za 500zł w firmie, albo urzędzie i znika ze statystyk
- przybyło miejsc pracy (to dlaczego GUS tego nie podaje?)

Druga rzecz, jak to możliwe że pomimo innej metodologii liczenia bezrobocia, że według eurostatu bezrobocie spadło o 0,1%, a według GUS aż o 0,5%??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Tomeczek_888

Ciekawe jakie są tego przyczyny. Widze trzy:
1) emigracja
2) utrata prawa do zasiłku
3) wzrost śmiertelności wśród bezrobotnych

! Odpowiedz
0 0 ~ereww

emigracja nie zmniejsza bezrobocia!!!, bezrobotny który wyjeżdża generuje następnego ze względu na zmniejszenie komsumpcji, samych bochenków chleba w dziennie w Polsce wypieka się milion mniej bo ludzie wyemigrowali.... ale ty nie myślisz tylko powielasz chasła którymi zostałeś zindoktrynowany, z resztą indoktrynacja w sieci jest niewyobrażalna, TVN może tylko zazdrościć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kimdzongtusk

potega statystyki

! Odpowiedz
0 0 ~Eh..

Dokładnie, jakby brać statystyki w skali roku a nie miesiąca czy tygodnia to byłyby zupełnie inne wyniki.

Bezrobocie ukrywa się w ten sposób że osoby, które zostały przymusowo wysłane z urzędów pracy na pracę nawet na 1 tydzień (zarobki poniżej ubóstwa) pod rygorem utraty ubezpieczenia traktowane są jak te, które mają pracę i wtedy magicznie bezrobocie spada!

Dodatkowo wyniki podsyca to okres prac sezonowych.

A po 2 tygodniach znowu ekspresowo rośnie bezrobocie ale statystyki wtedy nie są wyliczane lub publikowane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol3

Też chętnie się dowiem czy te 86 tysięcy osób znalazło pracę i równocześnie nikogo nie zwolniono w ciągu całego miesiąca, bo jakoś nie chce mi się w to wierzyć, czy powód jest zupełnie inny

! Odpowiedz
0 0 zxc1974

To już jest całkiem dobrze wszyscy robią za 1680 brutto albo 1800 a 2000 brutto to dobra pensja zwłaszcza w małych 20tys.miasteczkach w jakim mieszkam w Międzyrzeczu koło Gorzowa Wielkopolskiego tak tu jest niestety pracy jest jak ktoś chce to znajdzie tylko pytanie za ile? za 2000 brutto? to jakieś niecałe 1500 zł czyli zwykła tygodniówka Angielska za 45 godz.? przez 2 lata w Anglii się więcej dorobiłem niż wcześniej przez całe swoje życie !!!
ps. i ja wróciłem z Anglii bo zachciało mi się tęsknoty za kochaną Polską i rodziną ale byłem głupi ?...ale życie po 40 się nie kończy?... i nigdy nie jest za późno? ...tylko tak bardzo trudno moją Żonę przekonać , może dlatego że mamy 2 letniego Syneka a może On miał by właśnie lepiej w przyszłości niż ja? Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bfdb

Podajcie jaka jest tego przyczyna a nie tylko , że spadło bezrobocie.

Jak się wszystkich bezrobotnych wystrzela to spadnie do 0%....

!
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,06% 60 716,99
2019-07-24 09:14:00
WIG20 -0,23% 2 330,48
2019-07-24 09:29:45
WIG30 -0,22% 2 663,84
2019-07-24 09:29:00
MWIG40 0,08% 4 034,68
2019-07-24 09:14:30
DAX 0,01% 12 492,21
2019-07-24 09:27:00
NASDAQ 0,58% 8 251,40
2019-07-23 22:03:00
SP500 0,68% 3 005,47
2019-07-23 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.