REKLAMA

GUSStopa bezrobocia w lutym nie drgnęła. Eksperci komentują

2023-03-23 10:00, akt.2023-03-23 12:19
publikacja
2023-03-23 10:00
aktualizacja
2023-03-23 12:19

Stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia w lutym nie drgnęła. Eksperci komentują
Stopa bezrobocia w lutym nie drgnęła. Eksperci komentują
fot. Kuba Stężycki / / FORUM

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej.

Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Konfederacja Lewiatan: nic nie zapowiada, że rynek pracy może wyraźniej zareagować na spowolnienie

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując dane GUS, ocenił, że "na razie nic nie zapowiada, że rynek pracy może zareagować w bardziej wyraźny sposób na zbliżające się spowolnienie".

Zwrócił uwagę, że rekordzistą z najniższą stopą bezrobocia okazał się Poznań, gdzie stopa bezrobocia wynosi zaledwie 1,1 proc., pozostawiając w tyle Warszawę czy Kraków. "Oczywiście sytuacja na rynku pracy zawsze jest zdecydowanie lepsza w wielkich miastach lub ich obrzeżach, gdzie koncentrują się wielkie firmy i zagraniczni inwestorzy" - zauważył.

Zielonka dodał, że na drugiej stronie skali są średniej wielkości miasta, które są "prawdopodobnie drenowane z miejsc pracy przez większe metropolie". "Za sztandarowy przykład może tutaj służyć Radom, gdzie w całym podregionie stopa bezrobocia przekroczyła 13 proc. Niezmiennie na dole stawki są również województwa znajdujące się po wschodniej stronie Polski - warmińsko-mazurskie czy podkarpackie" - podsumował przedstawiciel Konfederacji Lewiatan.

PIE: spodziewamy się wzrostu bezrobocia, ale będzie on niewielki

W najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym - ocenił w czwartek Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według danych GUS stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., tyle samo co w styczniu.

GUS poinformował w czwartek, że w lutym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys.

"To o 7 tys. więcej niż w styczniu oraz o 57 tys. mniej niż rok temu" - wskazał analityk z zespołu makroekonomii PIE. Zwrócił uwagę, że liczba osób długotrwale bezrobotnych pozostaje umiarkowana. "W lutym spadła z 425 do 421 tys. osób. To jednak o 17 proc. mniej niż przed rokiem. W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia spowodowanego spowolnieniem gospodarczym" - podał Sułkowski.

Jak zauważył, chociaż gospodarka skurczy się w I kwartale, to liczba zwolnień grupowych pozostaje niewielka. "GUS wskazuje, że w lutym zwolnienia dotknęły 14,6 tys. osób – to spadek o 6 tys. względem ubiegłego roku. Również liczba firm, która zadeklarowała zwolnienia grupowe, była mniejsza niż rok temu" - podkreślił analityk.

Stwierdził, że spowolnienie gospodarcze skutkuje wstrzymywaniem rekrutacji na stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. "W najbliższych miesiącach tacy pracownicy mogą mieć trudności w znalezieniu nowej pracy, co dodatkowo ograniczy szanse na podwyżki wynagrodzenia" - ocenił Sułkowski. Dodał, że wstrzymanie rekrutacji w mniejszym stopniu dotyka rynek specjalistów. Powołał się przy tym na dane Grant Thornton, według których nieznacznie zwiększa się liczba ofert pracy publikowana na portalach internetowych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/ tus/ ana/ kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
piotr76
Póki co demografia wygrywa ze spowolnieniem.
andregru
Aby wykazywana inflacja była niższa zmienia się koszyk inflacyjny. Tu może być to samo .
simonsoft8
GUS szafuje liczbami, może kiedyś trafią z predykcją ...
inwestor.pl
Kłamstwa, wierutne kłamstwa i statystyki. Tak samo liczą inflację. Podają, że jest 20%, a w sklepie ceny od 50-100% w górę.
andregru
Liczone jest tylko bezrobocie zarejestrowane .
lovepis
Świadczy to tylko o tym że Pis ma wszystko pod kontrolom. Europa się wali a proszę u nas jest git. Do przodu pis !!!
jpelerj
No, za chwilę będzie "do przodu tylko z legitymacją PIS". Do tego religia zamiast języków i już powszechna reklama "ucz się w zawodówce! Zarobisz!" i zacznie się Korea Północna Europy, aka Skansen bis.
luckyrich
Wszędzie i zawsze potrzebni są ludzie wykwalifikowani i samodzielni, których nie trzeba prowadzić za rączkę i stać nad nimi. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś Wszędzie i zawsze potrzebni są ludzie wykwalifikowani i samodzielni, których nie trzeba prowadzić za rączkę i stać nad nimi. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
ravauw
a Ty co robisz, szukam inspiracji...
jpelerj odpowiada ravauw
On sprzedaje książkę. Pod każdym artykułem. Ale naprawdę się stara, trochę zmienia przekaz.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki