Stopa bezrobocia w lutym bez zmian

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2019 r. wyniosła 6,1 proc. i nie zmieniła się względem stycznia.      

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 6,1 proc.

Bazując na tych doniesieniach, analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła właśnie 6,1 proc.

W sumie, w historii III RP tylko raz zdarzyło się, aby stopa bezrobocia podawana przez GUS była w lutym niższa niż obecnie. Było to w pierwszym roku transformacji – 1990 r. (0,8%) – kiedy realia polskiego rynku pracy wyglądały oczywiście zupełnie inaczej niż obecnie.

Stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu była też wyraźnie niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (6,8 proc.).

GUS definiuje stopę bezrobocia jako "procentowy udział liczby bezrobotnych w liczbie cywilnej ludności aktywnej zawodowo, bez pracowników jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego." 

Warto pamiętać, że podawana przez ministerstwo i GUS stopa bezrobocia rejestrowanego nie jest jedyną miarą służącą do opisywania sytuacji na polskim rynku pracy. Według najnowszych danych Eurostatu, w styczniu wyznaczana przy pomocy badań ankietowych stopa bezrobocia BAEL pozostawała w Polsce na rekordowo niskim poziomie 3,7 proc. Taki wynik daje naszemu krajowi miejsce w ścisłej czołówce UE, której przewodzą Czechy (2,1 proc.) oraz Niemcy (3,2 proc.).

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 4 bt5

W Polsce ankietowanie wg BAEL jest całkowicie bez sensu bo masa ludzi w Polsce ma jakieś bardzo dorywcze i groszowe fuszki , ale dla ankiety będą bajać że kręcą dochodowe biznesy. A w takiej Grecji ludki kasują 2000 zł zasiłku i dorabiają na czarno 4000 zł i mowia że są bezrobotni. A ogólnie to w Polsce nie pracuje około 40% ludności w wieku produkcyjnym i gdyby wprowadzić wg europejskiej karty praw socjalnych zasiłki i zapomogi dla bezrobotnych, to w ciągu pierwszego miesiąca bezrobocie rejestrowane wspina się na 3 mln a w drugim miesiącu na 5 mln. A tak bez zasiłków i z polskim mitomanstwem na temat dochodów to podawanie jakichkolwiek danych statystycznych na temat bezrobocia jest całkowicie bez sensu. Nie ma wielkiego przemysłu zatrudniającego tysiące ludzi na zakład , to właściwie nie ma pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 jasiek2017

Niech dadz kazdemu kto ma dziecko 5 tys miesiecznie plus 1000 zl za siedzenie w domu i wypisanie sie z urzedu pracy to za pol roku bedziemy mieli bezrobocie na poziomie 1%. PiS odtrabi wieli sukces i cala UE zzielenieje z zazdrosci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil