Stopa bezrobocia w kwietniu br. spadła do 6,3 proc.

Stopa bezrobocia w kwietniu br. spadła o 0,3 pkt. proc. do 6,3 proc.; spadek odnotowano we wszystkich województwach - poinformowało na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(YAY Foto)

Jak wynika z szacunków ministerstwa, liczba bezrobotnych w kwietniu br. wyniosła 1,04 mln osób i w porównaniu z marcem 2018 roku - spadła o 47,9 tys. osób - czyli o 4,4 proc. W tym samym okresie ubiegłego roku spadek liczby bezrobotnych wyniósł 71,5 tys. - 5,4 proc.

Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy spadek był w województwach: warmińsko-mazurskim - o 4,1 tys. osób (6,7 proc.), zachodniopomorskim - o 3,2 tys. osób (6,1 proc.), wielkopolskim - o 3,1 tys. osób (5,1 proc.) i opolskim - o 1,2 tys. osób (4,9 proc.).

Według ministerstwa, liczba bezrobotnych w kwietniu tego roku była o 208,4 tys. osób niższa niż przed rokiem, a liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła 139,6 tys. Liczba ofert zgłoszonych w kwietniu br. była o - 4,0 tys., czyli o 3 proc. wyższa niż w kwietniu 2017 r.

W komunikacie czytamy, że w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,3 proc. i w porównaniu do marca 2018 r. spadła o 0,3 punktu procentowego; w tym samym czasie ubiegłego roku bezrobocie spadło o 0,4 punktu (z poziomu 8,0 proc. w marcu do 7,6 proc. w kwietniu).

Jak podało MRPiPS, od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w kwietniu nie był niższy niż obecnie. W kwietniu spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,2 punktu do 0,7 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach. Natężenie bezrobocia spadło najsilniej (o 0,7 punktu) w województwie warmińsko-mazurskim, czyli tam gdzie bezrobocie wciąż jest najwyższe i wynosi 11,1 proc.(PAP)

autor: Iwona Żurek

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 silvio_gesell

Demografia.

! Odpowiedz
2 6 ajwaj

czytaj > tysiace mlodych, zdrowych, zdolnych, wesolych, wyksztalconych w PL, z pieknymi i zdolnymi dziecmi i planami na ZYCIE GODNE > negujacy infantylno-siermiezny wzdety patriotyzm PISio-PADów + szarych eminencji za ich ...tylami, + lobby bander-nazi, ukrainizacje PL, bandero-kumpl PISy itd.itp.

zaglosowalo na mason- loze, sekte POPISSLDKUKIZSDAWFitd. > Magdalenki i stola okraglego i JUZ SA NA ZACHODZIE na zawsze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 9 rafcio89

Bierność zawodowa wynosi 44%

! Odpowiedz
5 30 niepelnosprawny_org

jak zejdziemy ponizej miliona bezrobotnych, owieram szampana...

! Odpowiedz
2 28 niewierzacyateusz

zaraz szampana , flaszke normalną otwórz , krajowych producentów trzeba wyroby kupować i spożywać a nie zabojadzkie jakieś :)

! Odpowiedz
11 77 antypropaganda

Po najbliższych wyborach największą grupę bezrobotnych w Polsce będą stanowili działacze PO.

! Odpowiedz
3 29 sloneczkodzg

A Nowoczesna to pikuś . Ta hołota nadaje się tylko na zasiłek nie dłuższy niż 3 miechy .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.