REKLAMA

Stop technologii [Podcast]

2020-01-11 08:00
publikacja
2020-01-11 08:00
fot. fauxels / Pexels

Czy wy też zaczęliście dziś dzień od przeglądania wiadomości w smartfonie? Jeśli wierzyć ekspertom, to pierwszy krok do zawału. Czy mieliście pecha i wasze dane wyciekły kiedyś z banku? Czy nie macie czasem poczucia, że korzystamy z technologii, której kompletnie nie rozumiemy i która nami rządzi? Może przyszedł czas, żeby coś z tym zrobić?

 

Zapytałam Cezarego Piekarskiego, który odpowiada za cyberbezpieczeństwo w Standard Chartered i przyznaje, że ma paranoję na punkcie ochrony danych, jak chronić swoją prywatność.

Paweł Wieczyński, prezes DataWalk, firmy, która stworzyła platformę do analizowania informacji, mówi o możliwościach, które daje technologia, ale trochę też straszy Chinami, gdzie od tego roku działa system oceny obywateli i osoba uznana za wroga systemu nie będzie mogła kupić biletu na pociąg.

Również w Chinach rząd wprowadził ograniczenia dla dzieci i młodzieży dotyczące grania na komputerach w sieci. Profesor Paweł Januszewicz, dyrektor ds. pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka, wyjaśnia, na czym polega problem z technologią w rozwoju dziecka. Przed nadużywaniem smartfona i tabletu ostrzegają nie tylko lekarze, ale i tuzy z Doliny Krzemowej.

Tony Fadell, współtwórca iPoda i iPhone’a, uważa, że winą za uzależnienie od technologii należy winić takie firmy, jak jego Apple, a także Google czy Facebook. W Polsce też są osoby, które - choć wywodzą się z technologicznego środowiska - to jednak przed nim ostrzegają. To m.in. Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu, który zaangażował się w stworzenie minimalistycznego telefonu emitującego niewielkie promieniowanie, bez internetu, z klawiszami. Jego zdaniem ludzie zrozumieją wkrótce, że nadmiar technologii szkodzi. Skąd to wie? Z algorytmu Stanisława Lema.

A o tym, czy trend na świadome korzystanie z technologii widać w turystyce, mówi Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow.

Może po wysłuchaniu podcastu będziecie mieli ochotę pozamykać konta w niektórych portalach, zrobić aktualizację w telefonie, wyłączyć usługi lokalizacji, a może włączyć tryb samolotowy? Może usiądziecie na kanapie obok swojego dziecka, zajrzycie mu przez ramię w ekran komórki i zapytacie, co ogląda? Może w wakacje zrezygnujecie z dostępu do wi-fi?

Tego wam życzy e-wykluczona Małgorzata Grzegorczyk.

Pozostałe odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, np. Spotify, Apple Podcasts lub Lecton.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Najlepiej zacząć od zakazu kopiowania informacji w mediach. Tylko artykuły autorskie.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki