REKLAMA

Stoltenberg: NATO wyjdzie z Afganistanu razem z wojskami USA

2020-10-08 19:45
publikacja
2020-10-08 19:45
fot. Darrin Zammit Lupi / Reuters

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w czwartek decyzję o wycofaniu sił Sojuszu z Afganistanu „razem” ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać stamtąd swoich żołnierzy przed tegorocznym Bożym Narodzeniem.

„Wspólnie podjęliśmy decyzję o naszej obecności w Afganistanie. W związku z tym połączymy siły i razem opuścimy ten kraj” - powiedział podczas briefingu prasowego z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem.

Misja NATO Resolute Support w Afganistanie liczy obecnie 12 tys. żołnierzy z 38 krajów, w tym 8,6 tys. Amerykanów. Żołnierze USA są już w trakcie wycofywania się z Afganistanu, jeszcze w zeszłym roku było ich tam 14 tys.

W środę Trump ogłosił chęć wycofania wszystkich amerykańskich żołnierzy z Afganistanu do Bożego Narodzenia, czyli szybciej, niż przewiduje porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Talibami. Nie powiedział jednak, czy chodzi o siły amerykańskie rozmieszczone w ramach misji NATO.

Stoltenberg podkreślił potrzebę zapobieżenia temu, by Afganistan ponownie stał się „azylem terrorystów”. „Udaliśmy się do Afganistanu po atakach terrorystycznych na Stany Zjednoczone 11 września 2001 r. Misja NATO początkowo liczyła ponad 100 tys. żołnierzy zaangażowanych w operacje bojowe, a dziś Sojusz ma tam 12 tys. żołnierzy, odpowiedzialnych za doradztwo i szkolenie sił afgańskich" - przypomniał. (PAP)

zm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jas2
Ciekawe czy ktoś wie po tam poszli?
itso_alternator
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_w_Afganistanie_(2001%E2%80%932020)

używaj będziesz mądrzejszy
ajwaj
I po co to bylo Stolecberg `?
18 lat jak 3 wojny swiatowe, biliony €, tysiace ofiar, ruiny, nedza

Dokad teraz jedziesz "demokratyzowac"?
itso_alternator
a nie widać podpowiem przed nosem :)
ajwaj odpowiada itso_alternator
malo u Stolecbergów sily,
nawet na Venezuele nie starczylo
itso_alternator odpowiada ajwaj
no faktycznie mechanizm postępu demokracji jak by się popsuł lub przestał się opłacać a wszystko przez sukcesy partii komunistycznej chin

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki